reklamı kapat

POPÜLER

Samsung B7320 OmniaPRO

 - Güncelleme: 05 Ekim 2009 16:03

Tam Q klavyesi hemen fark ediliyor. Maalesef Nokia dışında hiçbir markada olmayan Türkçe karakter desteği Samsung OmniaPRO modelinde de bulunmuyor. Bunun yerine metin girişi sırasında klavyenin sağ altına eklenen TR butonuna basarak ekstra tüm karakterlerin bulunduğu bir menüye erişiyorsunuz. Microsoft Windows Mobile 6.1 işletim sistemiyle çalışan cihaz 2.4 inçlik yatay bir ekrana sahip. Ekranın hemen altında yön tuşları, orta seçim tuşu, sol/sağ seçenek tuşları, çağrı tuşları ve Windows Mobile’a özgü geriş dönüş, ana ekran tuşları konumlandırılmış. Karmaşık gibi görünse de yerleşim ve fonksiyonları itibariyle hemen alışıyorsunuz. Kenarları yuvarlatılmış hatlara sahip olan cihazın mikrofonu bu kavisli bölüm üzerine yerleştirilmiş. Böylece diğer birçok modele göre sesin karşıya çok daha net aktarılmasını sağlıyor. Hedef kitle iş hayatındaki kişiler olunca bu tip özellikler oldukça önemli. Cihazın sol yan yüzünde ses kontrol tuşları ve güç düğmesi bulunuyor. Sağ yanda ise sadece USB bağlantı noktası mevcut. Bu bağlantı diğer çoğu Samsung modelinde olduğu gibi hem kulaklık, hem USB hem de şarj için kullanılıyor. Bunun dışında fazlaca kısayol veya tuşa yer verilmemiş.

GÜÇLÜ İŞ YETENEKLERİ
Microsoft Windows Mobile 6.1 işletim sistemiyle çalışan Samsung OmniaPRO, daha sonra Windows Mobile 6.5 güncellemesine açık olarak geliyor. Böylece işletim sisteminizi güncelleyerek kuşkusuz daha istikrarlı olacak yeni sürüme geçiş yapabiliyorsunuz. Operatöre özgü arkaplan resmiyle sizi karşılayan ana ekran tanıdık geliyor fakat bir o kadar da farklı. Bunun sebebi Samsung tarafından cihaza eklenmiş olan küçük ve pratik bir yazılım. Ana ekranda sol tarafa dikey halde sıralanan simgelerde yön tuşlarını kullanarak gezebiliyorsunuz. Bu seçenekler arasında anasayfa, kişiler, müzik, foto ve kısayollar bulunuyor. Gördüğünüz üzere en sık kullanılan fonksiyonlara kolay erişim sağlanmış. Üstelik bu seçenekler arasında yukarı aşağı yön tuşlarıyla gezerken basit animasyonlarla süslenen arayüz oldukça eğlenceli ve pratik bir kullanım sunuyor. Kişiler sekmesine sık görüştüğünüz sekiz kişinin kartını fotoğraflarıyla birlikte atayabiliyorsunuz. Fotoğraflar sekmesinde de çektiğiniz fotoğrafları yine animasyonlu ve sıralı bir şekilde görüntüleyebiliyorsunuz. Fotoğraf ve ana seçeneklerde gezerken geçişlerin sorunsuz olduğunu söylemeliyiz. Özellikle animasyonların hiç takılmadan akıcı bir şekilde görüntülenmesi, Windows Mobile işletim sistemli mobil iletişim cihazları arasında nadir rastlanır bir durum. Bu açıdan firmayı tebrik ediyoruz. Anasayfa sekmesinde çağrı, sms ve e-posta sayıları da gösteriliyor. Bu ekrandayken sol sağ yön tuşlarını kullanarak ilgili sayaca gelip tıkladığınızda doğrudan o uygulamaya erişebiliyorsunuz. Windows Mobile işletim sistemiyle çalışmasının verdiği en büyük avantaj şüphesiz tam Exchange desteği. E-posta istemcisi tüm sunucularla sorunsuz iletişime geçebilecek kadar başarılı olmasının yanı sıra iş hayatında sıklıkla kullanılan Exchange sunucu desteği sayesinde kolayca hesap kurma ve yönetme imkanı tanıyor. Tabii ki anlık gönderim anlamına gelen push desteğini de unutmayalım.

TAM Q KLAVYE
Metin girişi için tercih edilen tam Q klavye gayet pratik ve rahat bir kullanım sunuyor. Arka aydınlatmaya da sahip olan klavye hakkında söylenebilecek tek eksiklik Türkçe karakterler için menülere boğulmak gerekmesi. Bunun dışında bilgisayar klavyesi kadar olmasa da rahatça metin girişi yapabileceğinizden emin olabilirsiniz. 3G şebekesi üzerinden 7.2 Mbit indirme (HSDPA) ve 2 Mbit gönderme (HSUPA) hızlarını destekleyen OmniaPRO, şu an Türkiye’de mevcut en hızlı mobil iletişim yollarını kullanmaya hazır. Kısıtsız Bluetooth bağlantısı sayesinde hem kulaklık gibi aksesuarları kullanabilir, hem de dosya transferi gibi diğer işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Wi-Fi antenine sahip olan Samsung B7320 ile kablosuz ağ bağlantılarının bulunduğu yerlerde hızlı ve ekonomik internet bağlantısı gerçekleştirebilirsiniz. Windows Media Player ile müzik ve video dosyalarını oynatan cihaz ayrıca RDS destekli FM radyo sunuyor. Herhangi bir aydınlatma ile desteklenmemiş 3 megapiksel otofokuslu bir kameraya sahip olan OmniaPRO, konum etiketleme, yüz algılama ve gülümseme yakalama gibi Samsung modellerinde neredeyse standartlaşan avantajlı özellikler sunuyor. Tüm bunların yanı sıra Microsoft Live servisleri, ofis uygulamaları, Flash desteği ve entegre A-GPS cihazın sunduğu diğer özellikler arasında.

TAM Q KLAVYEsamsung-b7320-omniapro-1Üzerinde bulunan klavye sayesinde rahatça uzun e-postalar yazabilirsiniz

ÖZEL ANA EKRANsamsung-b7320-omniapro-2Özel uygulama sayesinde sık kullanılan seçeneklere kolayca erişebilirsiniz

Wi-Fi BAĞLANTISIsamsung-b7320-omniapro-3Cihaz 3G desteğinin yanı sıra Wi-Fi bağlantısı da sunuyor

FM RADYOsamsung-b7320-omniapro-4OmniaPRO RDS destekli FM radyoya sahip

GÜÇLÜ KAMERAsamsung-b7320-omniapro-53 MP kamera yüz algılama ve gülümseme yakalama özelliklerine sahip

MİKROFONsamsung-b7320-omniapro-6Mikrofon kavisli kısma yerleştirildiğinden ses net bir şekilde aktarılıyor

PUANLAMA

-4YILDIZ-

ARTILAR
3G, Wi-Fi, FM radyo, gelişmiş kamera gibi özelliklerle çoğu ihtiyacı karşılayabilecek seviyede.

EKSİLER
Klavyede Türkçe karakterler bulunmuyor. Bunun yerine menüden seçerek ekleyebiliyorsunuz.

SONUÇ
Tercihini klavyeli ve Windows Mobile işletim sistemli cihazlardan yana kullananlar için piyasadaki en iyi alternatiflerden biri olduğunu düşünüyoruz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Microsoft Windows Mobile 6.1

Şebeke
• GSM ve HSPA

Ekran
• 2.4 inç 320×240 piksel
• 65K renk TFT

Hafıza
• 100 MB dahili
• microSD kart (16 GB maksimum)

Kamera
• 3.15 megapiksel, otofokus, konum etiketi
• Gülümseme yakalama, yüz algılama

Multimedya Desteği

• AAC, MP3, MPEG4, WMV, WMA

Bekleme / Konuşma Süresi
• 590 / 10 saat

Navigasyon
• Entegre A-GPS

Bağlantılar
• USB 2.0, Bluetooth 2.0, Wi-Fi

Boyutlar
• 111.8 x 59.6 x 12.6 mm

Ağırlık
• 110 gram

İLGİLİ HABERLER