reklamı kapat

POPÜLER

Samsung D980

Ekranı ve tuşları kilitlemek için oldukça pratik bir kullanım sunan tuş kilidi başarılı. Sağ yanda kamera tuşu ve genel bağlantı yuvası bulunuyor. Kulaklık, şarj ve USB kablosunu buraya bağlıyorsunuz. Kulaklık bağlantısı standart değil, fakat kutudan çıkan kulaklık çift kablodan oluşuyor ve bu kabloyu kullanarak bağlantıyı 3.5 mm’ye çevirip istediğiniz kulaklığı kullanabiliyorsunuz. Dokunmatik ekran parmak dışında stylus kalemle de kontrol edilebiliyor. Cihazla birlikte gelen stylus kalemi, küçük simgeler ve hassas metin girişleri için kullanabilirsiniz.

ÇiFT HAT VE MULTİMEDYA
Samsung D980, iki hattı aynı anda kullanabileceğiniz bir mobil iletişim cihazı. Çift hat yönetimi açısından dokunmatik ekran sayesinde çok rahat olduğunu söyleyebiliriz. İki SIM kartını taktıktan sonra cihazı açtığınızda, hatlarla ilgili ayarları yapıp kaydetmeniz isteniyor. Ayarlar ekranından hatlara isim verebiliyorsunuz. Çağrı hangi hat üzerinden geliyorsa ekranda belirtiliyor. Çağrı listelerini iki hat için ayrı ayrı görebiliyorsunuz. Yine arama yapmak istediğinizde ekranda sanal numerik klavyenin yanında iki hattın büyük simgeleri bulunuyor. Bunlardan istediğinizi seçerek o hat üzerinden aramayı gerçekleştirebiliyorsunuz. Flash tabanlı arayüzle çalışan D980, ana ekranı widget’larla kişiselleştirme imkanı sunuyor. Widget’ların sayısı önceki modellere göre daha da artırılmış. Ve ayarlar menüsü içerisinden istemediklerinizi kapatabiliyorsunuz. Maalesef yeni widget oluşturmak mümkün değil. Widget’lar ekranın sol tarafında gizlenebilir bir çubuk üzerinde bulunuyor. İstediklerinizi tutup ekranda istediğiniz yere sürükleyebiliyorsunuz. Çubuktan ayırdığınızda widget orijinal boyutuna ulaşıyor. Müzikçalar, dünya saatleri, takvim, galeri, profiller gibi doğrudan etkileşimli widget’larda ilgili uygulamayı doğrudan widget üzerinden kullanmak mümkün. Mesela, müzikçalar widget’ın üzerindeki oynat tuşuna dokunarak anında müzik dinlemeye başlayabiliyorsunuz. Bunların yanı sıra oyunlar, mesaj yaz, hesap makinesi gibi ilgili uygulamaya kısayol şeklinde widget’lar da bulunuyor. Bu widget’lara dokunduğunuzda sadece o uygulama açılıyor.

MÜKEMMEL KAMERA
Samsung D980, tüm gelişmiş özelliklerinin yanı sıra 5 megapiksel çözünürlük sunan harika bir kameraya sahip. Oldukça hızlı çalışan kamera, çok kısa sürede netleme ve çekim yapabiliyor. Hazır sahne modları, geniş dinamik aralık, titreşim önleme, yüz algılama, panorama ve makro çekim modu özellikleriyle kompakt dijital fotoğraf makineleri kadar güçlü. Ortaya çıkan sonuçlar da gerçekten çok tatmin edici. Kamera, gelişmiş bir fotoğraf düzenleme uygulamasıyla desteklenmiş. Çektiğiniz fotoğraflar üzerinde kırpma, döndürme, küçültme gibi işlemlerin yanı sıra, onlarca efektten birini uygulayabilir veya detaylı olarak renk, parlaklık, kontrast ayarlarını değiştirebilirsiniz.

DOKUNMATİK EKRAN
Samsung D980, sunduğu özelliklerle çok başarılı bir çift SIM kartlı mobil iletişim cihazı. Dokunmatik ekranın kullanımı genel anlamda rahat. Arayüzün bazı eksiklikleri yok değil. Örneğin, liste menülerde veya rehber gibi listelerde aşağı yukarı hareket etmek için parmağınızı ekranda aşağı yukarı sürmeniz gerekiyor. Yukarıdan aşağı sürüp alt kısımda tuttuğunuzda liste hızlı bir şekilde aşağı kaydırılıyor. Ekranın yanında bir kaydırma çubuğu veya altında yön tuşları bulunmadığından hassas bir şekilde istediğiniz seçeneğe ulaşmak çok zor. Yine arayüzde önceki ekrana dönüş için herhangi bir seçenek sunulmadığından ekranlar arasında geçiş yaparken sürekli olarak parmağınızı ekrandan ayırıp ‘geri’ tuşuna basmak zorundasınız ki bu da kullanım açısından pek pratik değil.

KUTU İÇERİĞİ
Cihazın kutu içeriğinden de bahsetmemek olmaz. Ürünle birlikte iki adet pil, pili haricen şarj edebilmek için şarj kutusu ve kılıf veriliyor. Böylece yedek pili cihazdan bağımsız olarak harici pil şarj kutusu üzerinde şarj edebiliyorsunuz. Kulak içi stereo kulaklıklar müzik anlamında en başarılı alternatif. Ses kalitesi oldukça yüksek ve kulak içi tasarıma sahip olduğundan sesleri çok doygun bir şekilde iletiyor. Kulaklık iki kablodan oluşuyor. Cihaza bağladığınız parça, standart olmayan bağlantıyı 3.5 mm standart jak girişine çeviriyor. Böylece istediğiniz kulaklığı da kullanabiliyorsunuz.

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Mükemmel kamera, müzik, dokunmatik ekran ve tabii ki çift SIM desteğiyle oldukça başarılı

EKSİLER
Kullanım açısından arayüzde bulunan eksikler dışında pek bir olumsuz yanı bulunmuyor

SONUÇ
Tasarımı, dış malzemesi, arayüzü ve özellikleri kötü olmayan bir çift SIM kartlı mobil iletişim cihazına kavuştuğumuz için sevinçliyiz. Dokunmatik ekran üzerinde kolay hat yönetimi ve başarılı kamerasıyla Samsung D980, çift SIM’lilerin lideri olacak gibi.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
Flash tabanlı dokunmatik arayüz

Şebeke

GSM (Çift hat)

Ekran

2.6 inç 240×320 piksel
256 bin renk

Hafıza
microSD (2 GB maks)

Kamera

5 megapiksel, geniş dinamik aralık, makro, titreşim önleme, yüz algılama, panorama

Multimedya Desteği
AAC, MP3, MPEG4

Bekleme / Konuşma Süresi
250 saat / 6 saat

Bağlantı
USB 2.0, bluetooth 2.0

Boyutlar
97.5 x 55 x 16.3 mm

Ağırlık
117 gram