reklamı kapat

POPÜLER

HTC Touch 3G

 - Güncelleme: 02 Mart 2009 11:01

Çağrı tuşlarının ortasında yön tuşları ve orta seçim tuşu olarak kullanılan köşeleri yuvarlatılmış şık bir kontrol yerleştirilmiş. Sol yanda ses kontrol tuşları ve üstte güç düğmesi bulunuyor. Bu tuşlar da gayet sade bir şekilde metalik çerçeveye uyumlu haldeler. Genel tasarımına bakıldığında Touch 3G’de ince detaylar fark ediliyor. Arka yüzde 3.2 megapiksel kamera bulunuyor. Bağlantılar da alt kısımda toplanmış. MiniUSB bağlantısı zaten muhtemelen yanınızda olacak standart kablo ile bağlantı kurmanızı sağlıyor. Aynı zamanda kulaklıklar da buraya bağlanıyor.

TOUCHFLO
HTC’nin Windows Mobile işletim sistemine büyük katkısı olarak görülen TouchFLO arayüzünün geliştirilmiş versiyonu ile çalışıyor. Yalnız Touch Diamond modelinde gördüğümüz TouchFLO 3D arayüzünden farklılık gösteriyor. Bundaki animasyonlar iki boyutlu fakat sekme geçişleri yenilenmiş. Ekranın alt kısmında orta büyüklükte simgeler görüyorsunuz. Seçili halde olanın üzerine parmağınızı koyup sağa sola sürdüğünüzde, sekmeler arasında oldukça hızlı ve hassas bir şekilde gezebiliyorsunuz. İlk dokunuşu, seçili simge yerine başka bir yere gerçekleştirdiğinizde aynı efekt sağlanmıyor. Bunun sebebi, parmağınızı kaydırarak değil de, doğrudan başka bir sekmeye geçiş için dokunma desteğinin sunulmuş olması. Örneğin, ana ekrandayken mesaj simgesine dokunarak doğrudan mesajlar sekmesine geçiş yapabilirsiniz. Ana ekranda bulunan; kişiler, mesajlar, e-posta, internet, fotoğraf ve video, müzik, hava durumu, programlar ve ayarlar başlıklarından oluşan bu sekmelerde ihtiyacınız olan her özellik ve bilgiye erişmeninz mümkün. Her sekme içeriğinde, bir büyük ana öğe ve altında diğer seçenekler yer alıyor. Örneğin, internet sekmesinde tarayıcıya kısayolu büyük öğeyi oluştururken, internet adresleri ve YouTube uygulaması altta sıralanıyor. Yine hava durumunda birinci şehrin o anlık hava durumu bilgisi büyük, diğer günlerin bilgileri altta ve küçük olarak sıralanıyor. Sekmeler arasındaki geçiş, ekran hassasiyeti sayesinde sizin yapabildiğiniz kadar hızlı çalışıyor. Touch Diamond ve diğer bazı modellerde tercih edilen Opera Mobile tarayıcısı Touch 3G ile de sunulmuş. Bu sayede internet erişimi WLAN ile birlikte oldukça başarılı ve kullanışlı hale gelmiş oluyor. Opera Mobile; yakınlaştırma, sayfa görüntüleme, birden fazla pencere açma, dosya indirme ve gezinti açısından oldukça gelişmiş.

MULTİMEDYA VE İŞ
Cihaz Windows Mobile 6.1 işletim sistemiyle çalışıyor. Dolayısıyla Live messenger, Live Mail (Hotmail) gibi Live servislerine doğrudan ve kusursuz erişim imkanı tanıyor. Ayrıca Exchange desteği sayesinde, iş e-posta hesabınızı sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Yine Microsoft’un önemli avantajlarından olan Office Mobile paketi ile sık kullanılan doküman, hesap tablosu, sunum ve not dosyalarını cihaz üzerinde görüntüleyip düzenleyebiliyor ve hatta yenilerini yaratabiliyorsunuz.

3.2 MEGAPİKSEL KAMERA
Cihazın 3.2 megapiksel çözünürlük sunan kamerası otomatik netleme özelliğine sahip değil. Fakat parmakla yönetime uygun halde tasarlanan arayüzü dahilinde gelişmiş özellikler sunuyor. Kartvizit boyunda çekim, panorama ve efektler fotoğraf çekimini daha eğlenceli hale getiriyor. Kamera tuşu bulunmayan Touch 3G ile orta seçim tuşunu kullanarak çekim yapıyorsunuz. Genel kamera ergonomisi ve performansı açısından rakiplerinin gerisinde olduğunu üzülerek belirtmeliyiz.

EL YAZISI TANIMA
Son olarak, cihazın sunduğu metin girme seçeneklerine göz atalım. Minicik sanal tuşlarıyla standart Windows Mobile sanal klavyesinin yanı sıra, büyük oranda parmakla da kullanılabilen daha büyük tuşlu sanal klavye HTC tarafından eklenmiş. Klavyeler arasında geçiş de parmakla yapılabilecek kadar büyük simgeli menüler üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu iki klavyenin yanı sıra, iki harfe atanmış daha büyük tuşlu bir klavye ve nümerik klavye bulunuyor. Tabii Windows Mobile standardı ‘el yazısı tanıma sistemi’ni de unutmayalım. El yazısı tanıma özelliği de blok, harf tanıma gibi farklı alt seçenekler sunuyor. Kalemle de parmakla da HTC Touch’ın bu boyutlarda iyi sonuç verdiğini söyleyebiliriz. HTC Touch 3G metin girişi açısından Nokia 5800 ile birlikte en zengin seçeneğe sahip mobil iletişim cihazı.

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
TouchFLO arayüzü, yüksek performansıyla cihazın pratikliğini artırıyor. WLAN bağlantısı, Opera Mobile, Office Mobile paketi ve Live servislerine erişim de, hitap ettiği kitle için önemli avantajlar

EKSİLER
Bazı yerlerde hala stylus kalem kullanmak şart. Kamera çözünürlüğü beklenen performansı gösteremiyor

SONUÇ
Sade ve stil sahibi görünümüyle iş hayatındaki kullanıcılar için iyi bir alternatif olan HTC Touch 3G, dokunmatik arayüzü ile 3G üzerinden günlük iletişim ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacak bir cihaz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
Windows Mobile 6.1 Professional

Şebeke

GSM ve HSDPA (7.2 Mbps)

Ekran
2.8 inç 240×320 piksel
65 bin renk

Hafıza
microSD

Kamera
3.2 megapiksel

Multimedya Desteği
AAC, MP3, WMA, WMV

Bekleme / Konuşma Süresi
450 saat / 6 saat 30 dakika

Bağlantı
miniUSB 2.0, bluetooth 2.0, Wi-Fi 802.11 b/g

Boyutlar
102 x 53.6 x 14.5 mm

Ağırlık
96 gram

İLGİLİ HABERLER