reklamı kapat

POPÜLER

Samsung S7330

 - Güncelleme: 02 Mart 2009 10:48

Samsung, ürün yelpazesi genişledikçe yeni modellerde dört haneli model numaraları kullanmaya başladı. Ultra serisinden sonra oturmuş, özellikleri belli bir seri sunmayan Samsung, numaralandırma -ya da isimlendirme- açısından az da olsa kafaları karıştırıyor. Gelelim yeni kayar kapaklı model S7330’a… Cihaz ilk olarak E950, sonrasında da Soul modelinde gördüğümüz dokunmatik kontrol paneline sahip. Cihazın dış metal ve plastik kaplaması oldukça kaliteli. Dokunmatik panel yanına standart bir şekilde seçim ve arama tuşları yerleştirilmiş. Cihazın ekranı 2.2 inç büyüklüğünde ve 240×320 piksel çözünürlük sunuyor. 16 milyon renk desteği ve Samsung tecrübesi ekranda kaliteli bir görüntü oluşturuyor. Ekranın hemen üzerinde 3G ile görüntülü görüşme yapabilmek için ikinci kamera bulunuyor. S7330’un sol yanında; ses kontol tuşları, genel bağlantı noktası ve metal askı konumlandırılmış. Sağ yanda ise, kamera tuşu ve microSD kart yuvası bulunuyor. Tasarımda büyük oranda simetri tercih edilmiş.

DOKUNMATIK PANEL VE KiŞiSELLEŞTiRME

Cihazın ekranı altında bulunan dokunmatik panel, uygulamaya göre dinamik olarak değişen komutları simgeler halinde görüntülüyor. Boyutu küçük olmasına rağmen yazılımsal açıdan oldukça başarılı bir uygulamaya sahip panelde, ihtiyacınız olmayan simgeler gizlenerek, kullanım tamamen tutarlı hale getirilmiş. Örneğin, sadece dikey bir liste görünüyorsa sol/sağ ok simgeleri gizleniyor. Yine kamera ve müzik çalar gibi özel kısayollara ihtiyaç duyan uygulamalarda, bu panelde beliren simgelerin kullanımı çok pratik bir hale getirdiğini söylemeliyiz. Dokunmatik panelde beliren simgeler, animasyonlu bir halde sunuluyor. Bir simgeye dokunduğunuzda, simgenin fonksiyonuna uygun bir animasyonla hareket etmesi algıya yardımcı oluyor, dolayısıyla kullanım daha sorunsuz bir hale geliyor. Tabii kullanımı kolaylaştıran en önemli özellik olan panel dokunuşları, titreşimli geribildirim ile desteklenmiş. Dokunma hassasiyetini ve titreşimi değiştirebiliyorsunuz. Farklı titreşim seçeneklerinin yanı sıra, titreme şiddeti de ayarlanabiliyor.

KiŞiSELLEŞTiRME SEÇENEKLERi
Animasyonlu arayüzde sunulan ana menü haricinde kullanıcı tarafından düzenlenebilen ikinci bir menü bulunuyor. Genişletilmiş kısayol menüsü şeklinde tanımlanabilecek ekrana bekleme modunda dokunmatik panelin ortasındaki simgeyle erişiliyor. 12 simgeden oluşan menüye farklı uygulamalara kısayollar atayabiliyorsunuz. Fakat atanabilecek fonksiyonların ana menüdekilerle sınırlı olması üzücü. Dolayısıyla ana menüdeki simgelerin yeri değiştirilebilseydi ayrı bir ekrana gerek kalmadan aynı özellik sağlanmış olurdu. S7330’un kişiselleştirme seçenekleri arasında ayrıca temalar da bulunuyor. Farklı renk temalarıyla görünümü değiştirebiliyorsunuz.

GÜÇLÜ GÖRÜNTÜLEME
Samsung S7330, üzerinde 3 megapiksel çözünürlük sunan otomatik netlemeli bir kamera bulunduruyor. Çözünürlüğü çok yüksek olmasa da performans açısından bazı 5 megapiksellik modelleri bile alt edebilecek seviyede. Kamera uygulaması çok gelişmiş özellikler sunuyor. Bazı sahne modları sayesinde ayarların otomatik yapılmasını sağlayabiliyorsunuz. Yüz algılama ve gülümseme deklanşörü sayesinde portre fotoğraflarınızda kişileri güler halde kolayca yakalayabiliyorsunuz. Daha doğrusu cihaz bunu otomatik yapıyor. Kamera tuşuna bastığınız anda ekrandaki yüz takip edilerek gülene kadar bekleniyor. Güldüğünde otomatik çekim yapılıyor. Ayrıca, makro ve panorama modları da başarılı. Kameranın başarısını artıran bir diğer özellik ise yine dokunmatik panel. Kamerayı açtığınızda flaş ışığı, makro modu, parlaklık, zamanlayıcı ve çekim kısayolları panelde beliriyor. Sık kullanılan bu fonksiyonlara erişim, dokunmatik yöntemle pratik halde sunulmuş. Kameranın performansı açısından tek söylenebilecek eksiklik netleme hızının biraz yavaş olması. Bazı durumlarda netleme hızı 2-3 saniyeyi bulabiliyor ki, bu gerçekten de uzun bir süre. Fakat bazı cihazlarda netleme hızının yavaşlığı bir kenara, netleyememe problemi olabiliyor. En azından S7330’da bu neredeyse yok gibi. Cihaz hemen her seferinde bir kerede netleme yapabiliyor.

MULTiMEDYA SEÇENEKLERi
Müzik çalar ve FM radyonun da bulunduğu cihaz, bu uygulamaları arkaplanda çalıştırabiliyor. Örneğin, müzik çalarken arama bitirme tuşuna basarak ana ekrana döndüğünüzde, ekranın altında müzikçaları ve dokunmatik panelde kısayollarını görebiliyorsunuz. Tekrar basarak uygulamayı kapatabiliyorsunuz. Son olarak, geç de olsa sürgü altındaki tuş takımından bahsedelim. Büyük tuşlarıyla rahat kullanım sunan tuş takımı, iki özel kısayol ile desteklenmiş. Soldaki resim simgeli tuş ile doğrudan görüntülü arama başlatabiliyorsunuz. Sağ yanda ajanda kısayolu bulunuyor. Bu kısayol da özel bir menü ekranına ulaşmak için kullanılıyor. Bastığınızda açılan menü; takvim, not, yapılacaklar, alarmlar ve dünya saatlerine kolay erişim sağlıyor. Tüm bu kısayollar, değişken (dinamik) dokunmatik panel ile birlikte kullanımı önemli ölçüde kolaylaştırdığı gibi, cihaz üzerinde sık kullanılan hemen her uygulamaya en fazla iki dokunuşla ulaşma imkanı tanıyor.

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Çözünürlüğü çok yüksek olmasa da çok başarılı bir kameraya sahip. Dokunmatik panel işkence değil; kullanışlılık getiriyor. 3G bağlantısı tabii ki avantaj

EKSİLER
Kişiselleştirilebilen kullanıcı menüsü gereksiz. Kamera madem 3 megapiksel keşke gerçek flaşlı olsaymış

SONUÇ
Eğlenceli olduğu kadar kullanışlı bir mobil iletişim cihazı olan S7330, görüntüleme ve müzik ihtiyacınızı da karşılayabilecek yeni nesil 3G modellerden. Kamera performansı çok yüksek ve genel anlamda kaliteli bir ürün.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
Flash tabanlı arayüz

Şebeke
GSM ve HSDPA (3.6 Mbps)

Ekran
2.2 inç 240×320 piksel
16 milyon renk

Hafıza
microSD (8 GB maks)

Kamera
3 megapiksel, makro, gülümseme yakalama, panorama

Multimedya Desteği
AAC, MP3, WMA, MPEG4

Bekleme / Konuşma Süresi
350 saat / 7 saat

Bağlantı
USB 2.0, bluetooth 2.0

Boyutlar
104.8 x 49.4 x 13.9 mm

Ağırlık
110 gram

İLGİLİ HABERLER