reklamı kapat

POPÜLER

Nokia N79

 - Güncelleme: 02 Mart 2009 10:49

Ayrıca, neredeyse sadece Nokia cihazlarında bulunan doğrudan güneş ışığında dahi rahat okunabilme, N79’u da rakiplerine karşı avantajlı bir hale getiriyor. Şarj bağlantısı sol yanda bulunuyor. USB ve kart yuvaları birleştirilerek tek kapakla sol yana yerleştirilmiş. Sağ yanda ses kontrol tuşları, kamera tuşu ve hoparlörler bulunuyor. Cihazın üst kısmında da güç düğmesi, 3.5 mm kulaklık bağlantısı ve manuel tuş kilidi var. Aslında oldukça pratik bir kilitleme/açma imkanı tanıyan bu tuş, bir süre kullanıldıktan sonra takılması sebebiyle hüsrana uğratıyor. Ayrıca, kulaklık takılıyken cihazı sağ elde tuttuğunuzda, diğer elinizi kullanmadan açmak çok zor. Tabii Nokia’nın standart kısayolu olan sol seçim tuşu ve sonrasında ‘yıldız’ (*) tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. N79’u eğlenceli kılan özelliklerinden biri değiş tokuş kapaklar. Kutu içerisinden 3 renk arka kapak çıkıyor. Kapakların iç kısmında bulunan küçük elektronik bağlantı sayesinde cihaz taktığınız rengi algılayarak, 1-2 saniye içerisinde o renk temasına otomatik olarak geçiyor. Tüm renk temaları yüklü halde geldiğinden kapaktan bağımsız bir şekilde de temayı başka renge ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca, temanın otomatik değiştirilmesi özelliğini kapamak da mümkün. Oldukça hoş ve eğlenceli bir özellik.

BAĞLANTILAR VE MULTİMEDYA
Nokia N79 bilgisayara microUSB arabirimi üzerinden bağlanıyor. Mini USB’nin daha kalın olması sebebiyle bazı cihazlarda malesef bu bağlantıyı görüyoruz. Dolayısıyla bağlantı ihtiyacı için kutu içerisinden çıkan kabloyu yanınızda taşımalısınız. Kablosuz olarak stereo ses profilini de içeren bluetooth’un yanı sıra, Wi-Fi 802.11b/g bağlantısı sayesinde de istediğiniz yerde internete hızlı ve çoğu zaman ücretsiz erişebilirsiniz. WLAN bağlantısı ayrıca multimedya içeriğinin paylaşımı açısından da (internete video fotoğraf göndermek gibi) önemli. Zira büyük boyutlu dosyaları GPRS veya EDGE üzerinden göndermek faturanın kabarmasına sebep olacaktır. Bağlantı yönetimi, S60 cihazlarını kullananların bildiği gibi oldukça rahat. Herhangi bir uygulama internet bağlantısı istediğinde, mevcut bağlantı seçenekleri listeleniyor. Bu listeden istediğiniz tür bağlantıyı seçerek işleme devam edebiliyorsunuz.

HAREKET ALGILAYICI
Hareket algılayıcı (akselerometre) sayesinde cihaz ekrandaki görüntüyü yatay konuma geçirebiliyor. Yüksek video çekim ve oynatma kapasitesi ve yatay ekran modu zaten Nokia logosunun yatay konumdayken düz okunacak şekilde ekranın sağına yerleştirilmesiyle ön plana çıkarılıyor. Ekranın hareket algılayıcıyla otomatik döndürülmesi özelliği, ayarlar altından açılıp kapatılabiliyor. Otomatik döndürme açıkken cihazı hafif eğdiğinizde de bazen istemeseniz de ekran döndüğünden dolayı çoğu kullanıcının bu özelliği kapalı tutacağını düşünüyoruz.

YETENEKLİ KAMERA
5 megapiksel kameraya sahip olan Nokia N79; otomatik netleme, Carl Zeiss lens ve çift LED aydınlatma ile güçlü bir fotoğraf makinesi de aynı zamanda. Fotoğraf ve video ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacak olan cihaz, yeterli ışıkta harika fotoğraf sonuçları sunuyor. VGA çözünürlüğünde (640×480) 30 FPS video kaydı yapabilmesi, cihazı kameralı rakipleri arasında avantajlı kılan özelliklerden bir diğeri.

TONLA ÖZELLİK
Nokia N79, serinin diğer üyelerinde olduğu gibi birçok yetenekle donatılmış bir mobil iletişim cihazı. N79 size yeni S60 v3.2 arayüzü animasyonlu menüler ve çok daha fazlasını sunuyor. Bunların yanı sıra RSS akışlarını takip edebilme, gelişmiş internet tarayıcı, zengin Symbian uygulamaları, üçüncü nesil bağlantı ve ikinci kamera, N-Gage oyun platformuna tam destek ve şüphesiz GPS ise diger özellikleri. Ayrıca, cihaz sahip olduğu A-GPS modülü ve ‘Nokia Haritalar’ uygulamasıyla komple bir navigasyon paketi sunuyor. Düşük hata payıyla Türkçe karakter desteğini de büyük oranda sunan ‘Haritalar’ uygulaması 2. versiyon olarak sunuluyor. 3 aylık adım adım sesli yol yardımı hizmetini ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Sonrasında lisans almasanız dahi haritayı kullanabilir, konumunuzu tespit edebilir, arama yapabilir ve hatta istediğiniz bir rotayı haritada adım adım yardım olmadan da görebilirsiniz.

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Değiştirilebilir kapaklar, güçlü kamera, Wi-Fi bağlantısı ve gelişmiş internet erişimiyle çok eğlenceli bir cihaz

EKSİLER
Tuş takımı ve manuel tuş kilidi pek ergonomik değil. Otomatik ekran döndürme fazla hassas. Bir de kamerada gerçek flaş olsaymış…

SONUÇ
N serisinin son teknolojilerini bünyesinde barındıran N79, daha önce hayatınızda olmayan şeyleri size verebilir. Navigasyon, görüntüleme, bağlantı, internet, müzik ve çok daha fazlasını sunuyor. Ayrıca küçük ve hafif, tuş takımına da katlanılır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
Symbian OS 9.3 S60 v3.2

Şebeke
GSM ve HSDPA (3.6 Mbps)

Ekran
2.4 inç 240×320 piksel
16 milyon renk

Hafıza
83 MB dahili
4 GB microSD (maks. 8 GB)

Kamera
5 megapiksel, VGA 30 fps video

Multimedya Desteği
AAC, MP3, WMA, eAAC+

Bekleme / Konuşma Süresi
372 saat / 5 saat 30 dakika

Bağlantı
microUSB 2.0, bluetooth 2.0, Wi-Fi 802.11 b/g, UPnP

Boyutlar
110 x 49 x 15 mm

Ağırlık
97 gram

İLGİLİ HABERLER