reklamı kapat

POPÜLER

Nokia N97

 - Güncelleme: 09 Ekim 2009 23:44

Tam Q klavyeye ve karmaşık bir menteşe sistemine sahip bir model olmasına rağmen cihazın kalınlığının oldukça makul bir seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Cihazın ekranının yanı sıra çağrı tuşları da dokunmatik olarak tasarlanmış. Buradaki dokunma altyapısı da aynen ekranda olduğu gibi dirençsel. Temas yetmiyor, hafifçe bastırmak gerekiyor. Fakat ekran ve bu tuşların hassasiyetinin 5800 modeline göre çok daha yüksek olduğunu söyleyelim. Cihazın sol yan yüzünde USB bağlantı noktası ve tuş/ekran kilidi bulunuyor. Aynen 5800 modelinde olduğu gibi yaylı olan kilit tuşu cihazı pratik bir şekilde açıp kilitlemeye yarıyor. Sadece sağ yandan sol yana taşınmış. Üst yüzde güç düğmesi ve standart 3.5 mm kulaklık bağlantısı bulunuyor. Bu bağlantı sayesinde istediğiniz kulaklığı kullanabildiğiniz gibi TV çıkışı kablosunu da kullanabiliyorsunuz. Cihazın sağ yan yüzünde ise ses kontrol tuşları ve kamera tuşu konumlandırılmış. Symbian’a özgü menü tuşu dokunmatik çağrı tuşlarının sol altına yerleştirilmiş. Genel pratik kullanım açısından oldukça başarılı. Biliyorsunuz Symbian işletim sisteminde menü tuşuna basılı tutarak arkaplanda çalışan uygulamaların listesine ulaşabiliyorsunuz. Bu açıdan diğer mobil işletim sistemlerinin menü tuşlarına göre daha aktif bir şekilde kullanılıyor.

KULLANIŞLI TUŞ TAKIMI
Cihazın oldukça ilginç ve hayranlık uyandıran bir menteşe sistemi mevcut. Cihazı yatay şekilde tutup parmağınızla üst bölümü hafifçe ittiğinizde yaylı mekanizma ekranın bulunduğu üst kısmı açılı bir hale getirerek klavyeyi kullanıma açıyor. Oldukça sağlam ve esnemesiz bir menteşe sistemine sahip Nokia N97, ekranın açıldığı yerdeki yumuşak plastik noktaları sayesinde rahatsız edici sesler de çıkarmıyor. Menteşe her iki yönde de yaylı olarak tasarlanmış. Yani açarken de kapatırken de hareketin bir kısmından sonrası yayla otomatik olarak tamamlanıyor. Cihazın tamamına yayılan klavye tuşların büyüklüğü, aralarındaki yeterli boşluklar ve aydınlatma sayesinde çok pratik bir kullanım sunuyor. Özel semboller, Türkçe karakterler ve rakamlar ilgili tuşlara mavi renkte ikinci komut olarak atanmış. Bunlar için sağ alttaki mavi ok simgeli tuşu kullanıyorsunuz. Hatta bu tuşa basılı tutarak birkaç haneli rakamları da rahatça yazabilirsiniz. Yatay modda ekranın açılı durması sayesinde rahatça kullanılabilen N97, klavyesindeki yön tuşları sayesinde kullanışlılığı doruk noktasına çıkarıyor. Böylece yön, seçim ve onay gibi işlemleri ekrana dokunarak yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Klavyenin aydınlatması da kusursuz. Ortam ışığı algılayıcıları sayesinde aydınlatmaya ihtiyaç olup olmadığı cihaz tarafından hatasız bir şekilde belirleniyor. Harflerin arka aydınlatması da karanlık ortamlarda metin girişini sorunsuz hale getiriyor.

MÜZİK, VİDEO VE ÇEVRİM İÇİ SERVİSLER
Nokia N97 multimedya ve paylaşım üzerine odaklanmış bir model. Müzik, video kayıt, oynatma ve internet erişimi, başarılı uygulamalar ve güçlü bağlantı seçenekleriyle etkin bir şekilde kullanılabiliyor. Symbian S60 5. versiyon ile çalışan cihaz 5800’ün anlamsız bir şekilde boş olan ekranını widget’larla dolduruyor. Ana ekran üzerinde Facebook, AccuWeather, AP News gibi dinamik widget’ların yanı sıra statik olanlar da mevcut. Demo videolarında gördüğümüz parmakla şıkır şıkır düzenleme opsiyonu gerçekte biraz farklı. Evet dokunmatik ekran üzerinde sürükle bırak yöntemiyle düzenleyebiliyorsunuz. Fakat önce seçeneklere oradan düzenle seçeneğine tıkladıktan sonra. Bu da zaten kusursuz bir hassasiyet sunmayan ekran üzerinde pek pratik olmamış. Widget’lar cihazı oldukça işlevsel ve eğlenceli hale getiriyor. Ayrıca internetten yenilerini indirebiliyorsunuz. Gün geçtikçe sayıları artan widget’lar arasında Facebook, Twitter gibi sosyal ağ, paylaşım siteleri için geliştirilenler en çok rağbet görenleri. Ayrıca ekranda dinamik olarak güncellenen widget’lar N97’yi rakiplerinden bir adım öne çıkarıyor. Örneğin Facebook widget’ı sayesinde sadece cihazın ekranına bakarak arkadaşlarınızın durum güncellemelerini öğrenebiliyorsunuz. Ekranda bu bilgilerin her zaman görüntülenmesini istemeyebilirsiniz. Bunu düşünen Nokia, bilgileri gizleme seçeneği sunuyor. Ekranın herhangi bir yerinde parmağınızı soldan sağa ya da tersi yönde sürerek tüm widget uygulamalarını görünmez hale getirebiliyorsunuz. Aynı hareketi tekrarladığınızda geri geliyorlar. Çok pratik, çok başarılı.

MULTİMEDYA KEYFİ
Toplam 32 GB dahili hafızaya sahip olan N97 ayrıca microSD ve SDHC hafıza kartlarını da destekliyor. Bu özellikleriyle bellek kapasitesi ve pratik yönetimini sağlayan uygulamalar açısından Nokia lider konumda. Standart kulaklık bağlantısı sayesinde istediğiniz kulaklıkla kullanabileceğiniz cihaz üzerinde müzik dinlemek ve film izlemek gerçekten çok eğlenceli. Müzik çalar uygulamasında N serisinin önceki modellerine göre pek fark bulunmuyor. Hafızadaki müzik dosyaları sanatçı, tür ve albüm gibi başlıklar altında sıralanıyor. Geniş ekranda film izlemek de yüksek hafıza sayesinde mümkün. Her ne kadar varsayılan olarak DivX desteği sunmuyor olsa da, Nokia tarafından geliştirilen uygulamalar sayesinde videoları cihaza uygun hale dönüştürebilirsiniz. Güçlü stereo hoparlörleriyle olduğu kadar kulaklık çıkışıyla da ses kalitesi anlamında piyasanın en iyilerinden. Müzik yetenekleri RDS destekli stereo FM radyo ile desteklenmiş. Radyo dinlemeyi sevenler için oldukça önemli.

BAĞLANTILAR
Nokia N97 bluetooth’un yanı sıra Wi-Fi bağlantısına da sahip. Böylece kablosuz ağ bağlantısının bulunduğu yerlerde ekonomik ve hızlı bir şekilde internete erişebiliyorsunuz. Dünya çapında yaygın bir kullanıma sahip olmasa da aynı mekandaki uyumlu cihazlar arasında pratik içerik paylaşımı sağlayan UPnP desteği de mevcut. N97 şüphesiz 3G uyumlu halde geliyor. HSDPA bağlantısı sayesinde hızlı mobil bağlantı hizmetinden faydalanabiliyorsunuz. Ayrıca önde bulunan ikinci kamera sayesinde görüntülü görüşme ve görüntü paylaşımı hizmetlerini de aktif bir şekilde kullanabilirsiniz. Eğimli menteşe sayesinde masa üzerine koyarak görüntülü görüşme yapmak ilginç olabilir. Cihazda bir de entegre A-GPS modülü mevcut. Nokia Haritalar uygulamasıyla yüklü halde gelen N97, üç aylık ücretsiz navigasyon hediyesiyle birlikte satılıyor. Böylece adım adım rota takibi yapabiliyorsunuz. Navigasyon özelliği dijital pusula ile güçlendirilmiş. Bu sayede pusula ile basit yön tayininin ötesinde, haritada rota takibi yaparken gittiğiniz yöne  göre haritanın döndürülmesi sağlanıyor ki bu adım adım rota takibi açısından çok önemli bir özellik.

İNTERNET TARAYICI
Son olarak cihazın tarayıcısından bahsedelim. Standart Nokia S60 tarayıcısının son halini kullanan N97, önceki N serisi modellerinin ötesinde bir özellik sunmuyor. Flash ve Java desteği sayesinde iPhone’a göre avantajlı olan N97 animasyonları ve reklam alanlarını dinamik olarak görmenizi sağlıyor. Tarayıcı 5800 üzerindeki haline göre çok daha hızlı çalışıyor. Fakat yatay modda sağ yana konumlandırılan kontroller çok fazla yer kaplıyor. Yakınlaştırma tuşuna bastığınızda bir de zoom seviyesi gösteriliyor. Sayfayı görmek üzere size 2/3’ten daha az bir alan kalıyor. Fakat 5800’e oranla daha hassas olan ekran üzerinde gezintinin daha rahat olduğunu söylemeliyiz. Tüm bu özelliklerin yanı sıra Nokia N97’nin en büyük avantajı kusursuz çok işlemli çalışma sunması. İstediğiniz sayıda uygulamayı arkaplanda açık olarak bırakabiliyor, açık uygulamalar arasında veri kaybı olmadan geçiş yapabiliyorsunuz. Güçlü özellikleriyle başarılı bir N serisi devam modeli olan N97, başlıca rakipleri Samsung’un görüntüleme ve işlem performansına, Apple’ın kullanışlılığı ve uygulama zenginliğine kafa tutamasa da piyasanın en güçlü mobil iletişim ve eğlence cihazlarından.

BÜYÜK EKRAN
nokia-n97-23.5 inçlik dokunmatik ekranı eğimli menteşe ile rahat bir kullanım sunuyor

GÜÇLÜ KAMERA nokia-n97-35 megapiksel kamera, yüksek kalitede 30 k/s değeriyle video çekimi yapabiliyor

BELLEK ZENGİNİnokia-n97-4Hafızası microSD kartlarla 16 GB daha artırılabiliyor

DİNAMİK WIDGET’LARnokia-n97-5Dinamik widget’lar eğlenceli olduğu gibi aynı zamanda pratik

ÖZEL MENTEŞEnokia-n97-6Cihazın menteşesi açıldığında ekranın bakış açısına dik hale gelmesini sağlıyor

TAM Q KLAVYEnokia-n97-7Klavye Türkçe karakterler, yön tuşları ve aydınlatma sayesinde piyasanın en iyisi

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Yüksek çözünürlüklü kamera, dinamik widget’lar, kusursuz klavye, pratik eğimli menteşe. Güçlü donanım da cabası.

EKSİLER
S60 v5 hala parmakla hassas bir kontrol sunmuyor. Kamera başarılı fakat özellik açısından çağın gerisinde. Tarayıcı kontrolleri acilen güncellenmeli.

SONUÇ
Nokia’nın en merakla beklenen modeli N97 oldukça güçlü özelliklere sahip. Bağlantı seçenekleri, yüksek ses kalitesi ve çok işlemli çalışma (multitasking) en büyük avantajlarından. Ekran keşke kapasitif olsaymış.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Symbian v9.5 S60 v5

Şebeke
• GSM ve HSDPA

Ekran
• 3.5 inç 360 x 640 piksel dirençsel dokunmatik
• 16 milyon renk TFT LCD

Hafıza
• 32 GB dahili, microSD kart (16 GB maks.)

Kamera
• 5 megapiksel, otofokus, • VGA 30 FPS video kaydı

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, MPEG4, WMA

Bekleme / Konuşma Süresi

• 432 / 9.5 saat

Navigasyon
• A-GPS, Dijital pusula, Nokia Haritalar (3 ay bedava) Bağlantılar
• USB, Wi-Fi, Bluetooth

Boyutlar
• 108.8 x 53.5 x 11.9 mm

Ağırlık
• 150 gram

İLGİLİ HABERLER