reklamı kapat

POPÜLER

Nokia N97 Mini incelemesi

 - Güncelleme: 04 Mayıs 2010 19:26

Nokia N97 Mini, önceki N97 modeliyle aynı tasarıma sahip. Özel olarak üretilen menteşesi sayesinde klavyesi açıldığında ekran rahatça yönetmeyi mümkün kılacak şekilde eğimli bir açıya kavuşuyor. Tasarım ekibinin özel olarak uğraştığını bildiğimiz menteşenin açılıp kapandığındaki sesi aynen korunmuş ve çok hoş. N97 Mini üzerinde 360×640 piksel çözünürlük sunan 3.2 inç büyüklüğünde bir ekran bulunuyor. Nokia N97 modelinin aldığı en ağır eleştirilerin parmakla etkili bir şekilde kullanmaya izin vermeyecek seviyede düşük hassasiyet sunan ekranı hakkında olduğunu biliyoruz. Firma yeni modelde ekran hassasiyetini dikkate değer seviyede artırmış. Fakat yine kapasitif dokunmatik yerine dirençsel dokunmatik teknolojisi kullanılmış. Nokia’nın bu konudaki ısrarına bir anlam veremiyoruz. Fakat yine tekrarlayalım, dirençsel dokunmatik olmasına rağmen N97 Mini’nin ekranı parmakla sorunsuz bir şekilde kontrol edilebiliyor. Cihazın dışında kullanılan malzemeler gerçekten çok kaliteli. Metal arka kapak ve ön çerçeve cihaza çok hoş bir görünüm kazandırmış. N97 Mini’nin sol yan yüzünde microUSB bağlantı noktası ve yaylı kilit tuşu bulunuyor. USB bağlantı noktasının hemen üzerinde küçük bir lamba konumlandırılmış. Firmanın USB şarj konusundaki inadından da vazgeçtiğini görüyoruz. Zira cihaz USB üzerinden şarj edilebiliyor, birlikte verilen şarj adaptörünün ucu da mircoUSB. Sağ yan yüzde klasik bir şekilde ses kontrol tuşlarıyla kamera tuşu bulunuyor. Üst kısımda ise açma-kapama tuşu ve 3.5 mm standart kulaklık bağlantısı konumlandırılmış. Tam ortaya yerleştirilen kulaklık bağlantısı olabileceği en iyi yerde. Ekranın altında ise çağrı tuşları ve menü tuşu bulunuyor. Çağrı tuşları dokunmatik, menü tuşu ise fiziksel olarak tasarlanmış. Ana menüye erişim imkanı tanıyan bu tuşa basılı tutarak arka planda çalışan uygulamalara ulaşabiliyorsunuz.

ÖN PLANA ÇIKANLAR
Nokia’nın çok fonksiyonlu ürün konusundaki tecrübesi yadsınamaz. Symbian işletim sistemiyle çalışan N97 Mini de birçok fonksiyona sahip gelişmiş bir mobil iletişim ve eğlence cihazı. Bağlantı konusunda hiçbir sorun yaşamayacağınızı garanti ediyor. Symbian işletim sisteminin pratik bağlantı yönetim tarzı sayesinde kolayca istediğiniz bağlantıyı seçebiliyorsunuz. Cihaz 3G şebeke üzerinde HSDPA bağlantısını destekliyor. Bu da mobil anlamda en hızlısı. Bunun yanı sıra Bluetooth, Wi-Fi ve UPnP bağlantıları mevcut. Böylece her an her yerde internete ve diğer cihazlara kolayca bağlanabiliyorsunuz. Cihaz S60 v5 arayüzüyle çalıştığından 5800 ve N97 modelleriyle aynı arayüze sahip. Ana ekranda sürükle-bırak yöntemiyle düzenleyebileceğiniz widget uygulamaları bulunuyor. Bunlar kısayol çubuğu gibi statik olabildiği gibi Facebook durum güncellemelerini görüntüleyen (internete bağlı) dinamik uygulamalar da olabiliyor. Özel menteşeyi açtığınızda ekran otomatik olarak yatay konuma geçiyor ve sizi hoş görünümlü bir klavye karşılıyor. Klavye gerek tuşlar arasındaki boşluklar gerekse sahip olduğu tuş/fonksiyon sayısı açısından çok başarılı. Ergonomik klavye üzerinde ikincil fonksiyonlara atanan Türkçe karakterleri de rahatça yazabiliyorsunuz. Ayrıca aynen bir taşınabilir bilgisayarda olduğu gibi sağ taraftaki yön tuşları sayesinde cihazı yönetebiliyorsunuz. Zira eğimli menteşe açıkken her zaman dokunmatik ekran üzerinden kontrol etmek istemeyebilirsiniz.

MÜZİK YETENEKLERİ
Müzik konusunda da başarılı olduğunu düşündüğümüz N97 Mini, kendi kitaplığınız, çevrim içi müzik mağazası ve radyoyu bir arada sunarak müzik tutkunlarının ihtiyaçlarını karşılıyor. Ana sayfadaki widget sayesinde tek tuşla müzik dinlemeye başlayabiliyorsunuz. Ayrıca kaliteli ses çıkışı ve 3.5 mm standart kulaklık bağlantısı da müzik tutkunları için atlanmaması gereken avantajlar arasında.

GELİŞMİŞ KAMERA
Nokia N97 Mini üzerinde, 5 megapiksel çözünürlük sunan, çift LED lamba ile desteklenmiş otomatik netlemeli güçlü bir kamera bulunuyor. Öyle ki, fotoğraf ve video ihtiyacınızın tamamını karşılayabilecek kadar yüksek bir performans sunuyor. Fakat kamera uygulamasının neredeyse N90 zamanından kalma arayüz ve özelliklerinin artık yenilenmesi gerektiği kanısındayız. Arayüz anlamında ilk olarak 5800 modeli incelemesinde bahsettiğimiz, yatay konumda gereksiz alan kaplayan sağ bölümdeki kontroller hakkındaki olumsuz eleştirimizi de yinelemeliyiz. Nokia’nın özellikle dokunmatik ekran teknolojisi ve S60 arayüzü üzerinde çalışması gerekiyor. Kamera yüksek kaliteli video kayıt özelliği sayesinde cihazı rakiplerinden bir adım öne çıkarıyor. Kameraya ilginin üretici tarafında azaldığı bu zamanlarda, güçlü kameraya sahip mobil iletişim cihazları yeniden ilgi odağı olabilir.

EKRANnokia-n97-mini-1Dirençsel dokunmatik ekranla çalışmasına rağmen N97’ye göre çok daha hassas

KAMERAnokia-n97-mini-25 megapiksel çözünürlük sunan kamera, fotoğraf ve video açısından çok başarılı

BAĞLANTInokia-n97-mini-3HSDPA ve 3G’nin yanı sıra Wi-Fi desteği sayesinde her an internete erişebilirsiniz

ÖZEL MENTEŞEnokia-n97-mini-4Açıldığında ekranın eğimli durmasını sağlayan özel menteşe tasarım harikası

USB ŞARJnokia-n97-mini-5Nokia N97 Mini, üzerindeki mircoUSB bağlantısı üzerinden şarj edilebiliyor

KULAKLIK BAĞLANTISInokia-n97-mini-6Standart kulaklık bağlantısı sayesinde istediğiniz kulaklığı kullanabiliyorsunuz

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Ekran hassasiyeti artıp boyutları küçülünce çok daha çekici bir hale gelmiş. Güçlü donanımın yanı sıra özel menteşe ve tam klavye gayet başarılı.

EKSİLER
S60 v5 arayüzündeki eksiklikler devam ediyor. Kamerada objektif kapağı kullanılabilirdi.

SONUÇ
Symbian işletim sistemiyle çalışan Nokia N97 Mini, özel menteşesi, neredeyse piyasanın en iyisi olan klavyesiyle mesaj tutkunları için çok mantıklı bir tercih olabilir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Symbian v9.4 üzerinde S60 v5

Şebeke
• GSM ve HSDPA

Ekran
• 3.2 inç 360×640 piksel
• Dirençsel dokunmatik LCD

Hafıza
• 8 GB dahili
• microSD kart (16 GB maksimum)

Kamera
• 5 megapiksel, otofokus, video kaydı, çift LED lamba

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, WMA, MP4

Bekleme / Konuşma Süresi

• 320 / 7 saat

Navigasyon

• A-GPS, Ovi Maps

Bağlantılar
• USB 2.0, Bluetooth 2.0

Boyutlar
• 113 x 52.5 x 14.2 mm

Ağırlık
• 138 gram

İLGİLİ HABERLER