reklamı kapat

POPÜLER

Fight Night Round 4

 - Güncelleme: 31 Ağustos 2009 17:00

Halihazırda gayet sıkı bir seri haline gelmiş ve dinamikleri bütünüyle oturmuş olan Fight Night Round serisini, bu son oyunda daha da rafine bir hale getirmeyi başarmış. Özellikle boks sporunu bilen biri için elbette ki eksikleri olan bir oyun ancak bir ‘oyun’ olarak son derece başarılı.

ORMANDA GÜRLEYECEĞİZ
Öncelikle belirteyim, “dövüş oyunu” dendiği anda aklınıza gelen şey birtakım tuş kombinasyonları, parmaklara kramp sokan joypad oyunları ise Fight Night Round kesinlikle sizin oyununuz değil. Fight Night Round 4 ciddi anlamda strateji geliştirmenizi gerektiren, rakibinizi süzmenizi, boksörünüzü tanımanızı ve disiplinli olmanızı talep eden bir oyun. Şuursuzca rakibinize saldırmanız, sonunuzu sandığınızdan daha kolay getirecektir. Oyunda herhangi bir tuş kombinasyonu yok. EA’in seride bir süredir kullandığı ‘total punch control’, yani ‘yumruk kontrolü sistemi’ burada da kendini gösteriyor. Sol analog çubuk ile boksörünüzü kontrol ederken, sağ analog çubuk ile yumruk atıyorsunuz. Sağ çubuğu ne şekilde ve ne hızda çevirdiğinize bağlı olarak dövüşçünüz düz, kroşe ya da aparkat çıkarıyor. R1 tuşu ile ‘haymaker’ adı verilen ağır yumrukları atabiliyor, R2 ve sağ analog ile gard alabiliyorsunuz. L2 ve sağ analog ise beden hareketleri ile rakipten kaçabilmenizi sağlıyor. Bu kontrol şeması kolay gibi görünse de oldukça derinlikli bir oynanışı getiriyor. Özellikle dövüşçünüzün ve rakibinizin özelliklerine göre taktiklerle gitmek zorunda olmanız, aynı anda birçok şeyi hesap etmenizi gerektirmekte. Oyunda üç tane ana özellik bulunuyor. Biri sağlık, diğeri stamina (yorgunluk), bir diğeri ise hasar. Özellikle yorgunluk ve hasar maçın sonucunu büyük oranda belli eden iki ana unsur. Raund aralarında, o raundu ne kadar iyi geçirdiğinize bağlı olarak köşe adamınız sizi o denli iyileştirebiliyor. Ayrıca hasara ve yorgunluğa çalışmanızı şiddetle öneririm. Diğer yandan ring içinde rakibinize de çok dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle rakibiniz ile aranızdaki mesafeyi iyi ayarlamak, yumruk alışverişi sırasında rakibin açık bıraktığı yerlere ve özellikle zayıf noktalarına çalışmak oyunda başarıya giden yolun anahtarları durumunda. Fight Night Round 4’te, takılabileceğiniz birkaç oyun modu bulunuyor. Bunlardan ilk gireceğiniz, kuşkusuz Fight Now seçeneği. İçeride sizi bekleyen efsaneleri gördüğünüz anda aklınız başınızdan gidiyor. Özellikle boks tarihini ve içindeki önemli hikayeleri biliyorsanız daha da keyifleneceğiniz bir gerçek. Foreman – Ali, Ali – Frazier, Tyson – Lewis maçlarını tekrar yaşayabilmek son derece keyifli. Diğer yandan eski ve yeni efsaneleri kapıştırabilmek de ilginç bir deneyim. Elbette ki tüm zamanların en büyük boksörü olan Muhammed Ali tüm dövüşçüler arasında en iyisi. Kendisiyle dövüşmek de bir o kadar eğlenceli.

MANİLA’DA TERÖR
Fight Night Round 4’ün bir diğer oyun modu ise Legacy. Kendi boksörünüzü yaratıp küçük salonlardan, büyük arenalara uzanan uzun bir kariyer yolculuğuna girdiğiniz bu mod korkunç derece eğlenceli ve bir o kadar da zor. Özellikle efsaneler ile dövüşüp rakiplerin canlarına okuduktan sonra kendi boksörünüzün ringde alabildiğine zorlandığını görmek her bir maçta daha da dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatıyor size. Dövüşçünüzü planlı bir şekilde eğitmeli, doğru kişilerle maç yapmalı ve ringde son derece dikkatli olmalısınız. Kariyer için boksör yaratabileceğiniz gibi, Fight Now seçeneği için de yüksek özelliklere sahip bir boksör yaratabiliyorsunuz. Elbette ki bu dövüşçüyü kariyer modunda kullanamıyorsunuz.

BİR RAUND DAHA
Oyunun grafiklerini gördüğünüz anda aklınızın uçması olası. Her bir boksör korkunç bir detay seviyesi ile aktarılmış oyuna. Tenin üzerindeki gözeneklerden, ter damlalarına kadar tüm ayrıntıları görebiliyorsunuz. Bizi en çok şaşkınlığa uğratan ayrıntı ise kasların, yumruk yenince, atılınca ya da nefes alıp verirken kasıldığını görmek oldu. Bunu öylesine gerçekçi yapmışlar ki adeta her yumruğu siz yiyormuşçasına bir hissiyat yakalıyorsunuz. Üzerine keskin ses efektleri de eklenince iyice kaptırıyorsunuz kendinizi oyuna.

ZAMANIN KRALLARI
Fight Night Round 4 tam anlamıyla ‘olmuş’ bir oyun. Hele ki boks sporunu seviyor ve boksörleri tanıyorsanız, oyundan alacağınız keyif birkaç misli artıyor. Grafikleri, müzikleri ve detay seviyesi ile herkesin arşivinde bulunması gereken bir klasik. Elbette ki eksikleri var ancak bunlar oyunu almanızı engelleyecek şeyler değil. Bizden size küçük bir tavsiye, oyunu almadan önce When We Were Kings isimli belgeseli mutlaka seyredin. Boksun sadece ‘boks’ olmadığını anlamak için…

VİDEO

MESAFEfight-night-round-4-1Rakibiniz ile aranızdaki mesafeyi korumak son derece önemli. Her bir boksörün kol uzunluklarının birbirinden farklı olduğunu hesaba katarsanız, rakibi tanımanın ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Aksi halde yeri öpmeniz an meselesi!

GÜÇfight-night-round-4-2Savurduğunuz yumrukların rakibinize verdiği hasarı belirleyen birçok değişken bulunuyor. Mesafe, yumruğun nereye geldiği, rakibinizi pozisyonu gibi değerleri iyi hesaplarsanız, rakibinizi sağlam bir yumrukla yere serebilirsiniz.

İDMANfight-night-round-4-3Kariyer modunda dövüşçünüzün özelliklerini geliştirebileceğiniz birçok mini oyun bulunuyor. Bu idman oyunlarında dövüşçünüzün çeşitli özelliklerini geliştirebiliyor ve rakipleriniz karşısına daha donanımlı çıkabiliyorsunuz.

YILDIZLARfight-night-round-4-4Boks dünyası son derece ilginç hikayeler saklar içinde. Efsane boksörlerin hayatlarını tanımak oyundan alacağınız keyfi ve oyunu oynarken arkadaşlarınızla edeceğiniz muhabbetlerin kalibresini artıracaktır. Kendimizden biliyoruz.

KARİYERfight-night-round-4-5Kariyer modunda her zaman nakavtı düşünemezsiniz. Bazen de puanla kazanmayı düşünmek zorundasınız. Kariyerinizin henüz başındayken dövüşçünüzün özellikleri düşük olacağı için dikkatli oynamak durumundasınız.

OYNANABİLİRLİK
-5YILDIZ-

GRAFİK
-5YILDIZ-

EĞLENCE
-5YILDIZ-

SES – MÜZİK
-4YILDIZ-

YAPIMCI
EA CANADA

DAĞITICI
EA SPORTS

PLATFORM
PS3, XBOX 360