reklamı kapat

POPÜLER

Samsung S8300 Ultra TOUCH

 - Güncelleme: 25 Temmuz 2009 17:04KONTROL TUŞLARI


Ekranın altında çağrı tuşları ve geri dönüş tuşu konumlandırılmış. Arama sonlandırma tuşuyla açılıp kapanan cihazın sol yan yüzünde sadece ses kontol tuşları bulunuyor. Sağ yan yüzde ise kulaklık, USB ve şarj için kullanılan USB bağlantı noktası, tuş/ekran kilidi ve kamera çekim tuşu bulunuyor. Tuş kilidi basit bir düğme olarak tasarlanmış fakat boyutları yanlışlıkla basılmayı engelleyecek şekilde tasarlanmış. Kullanımı sorunlu hale getirecek kadar da küçük değil. Cihazın kamerası da sürgü altında bulunuyor. Numerik tuş takımı da bulunan cihazın metin ve numara girişini bu özelliğiyle pratik hale getirdiğini söyleyebiliriz. Ekrana dokunarak simge seçmek çoğu kullanıcının kolayca adapte olduğu bir kullanım tarzı olsa da sanal klavye ile yazı ve rakam girmek bazıları için hiç de rahat değil. Samsung S8300 bu sorunu fiziksel tuş takımı ile aşıyor.

HASSAS DOKUNMATİK EKRAN

Samsung’un geliştirdiği TouchWiz arayüzünün son haliyle çalışan S8300’ın dokunmatik teknolojisi kapasitif. Apple iPhone üzerinde kullanılan bu teknoloji diğer modellerde kullanılan ve basınç ile çalışan dirençsel dokunmatik ekranlardan farklı olarak esnek olmayan yüzeyde elektrik akımıyla çalışıyor. Dolayısıyla çok daha hassas. Fakat S8300’ın iPhone kadar yüksek bir hassasiyet sunmadığını da belirtelim. Dokunmatik ekranın kalibre edilmesi için herhangi bir ayar göremedik. Buna ihtiyaç duyduk çünkü kullanım sırasında ekranın üst bölümlerinde bulunan bir nesneye dokunmak istediğinizde başlarda birçok kez dokunuşun istenen yerin altında bir yere odaklandığını fark ettik. Buna alışmak biraz zaman alıyor. Elbette incelediğimiz ürünün bir mühendislik örneği olğunu ve satışa sunulduğunda benzeri sorunların çözülmüş olabileceğini hatırlatmakta fayda var. Ana ekranı widget’larla kişiselleştirme olayını çok seven Samsung, dünya çapında teknoloji yazarları olarak yaptığımız uyarıları dikkate almış olacak ki widget’ları gayet olumlu özelliklerle güncellemiş. S8300 üzerinde çok daha fazla widget bulunuyor ve evet nihayet internete bağlı dinamik widget’ları kullanabiliyoruz. 30’un üzerinde hazır widget ile gelen Ultra Touch, daha fazla widget’ı internetten indirebilmeniz için ‘Daha fazla widget’ isimli bir dinamik widget’a sahip. Bu sayede en popüler, en yeniler ve en çok indirilenler gibi kategoriler altından yeni widget’lar edinebiliyorsunuz. İnternete bağlı dinamik widget’lar standart olarak üç tane. Bunlardan biri yeni widget indirme widget’ı, diğeri Google araması ve sonuncusu da Accu Weather üzerinden veri alan hava durumu widget’ı. Herhangi bir ayar girmeden bulunduğunuz bölgenin hava durumu bilgilerini veren mini uygulama çok başarılı. Ekranda herhangi bir yere dokunarak açıp kapayabileceğiniz widget çubuğunu yukarı aşağı sürükleyerek tüm widget’ları görebiliyorsunuz. İstediklerinizi de tahmin edeceğiniz üzere sürükleyip bırakarak ekranda istediğiniz yere yerleştirebiliyorsunuz. Ekranın küçük olması sorununu ekran alanını uzatarak çözen Samsung, kullanıcıya parmakla sürükleyerek gezebileceği dikine uzun bir ana ekran sunmuş. Böylece onlarca widget’ı alt alta sıralayabiliyorsunuz. AMOLED ekranla çalışan Samsung S8300 ekranı üzerinde çizilmeyi önleyici bir kaplama bulunuyor. Ekran teknolojisi sayesinde çok net görüntü sunan ve az enerji tüketen cihazı bu sayede korkmadan kullanabiliyorsunuz. 16 milyon renk destekli ekranın doğrudan gün ışığı altındaki performansı da önceki modellere göre çok daha iyi.

GÜÇLÜ GÖRÜNTÜLEME

Sahip olduğu 8 megapiksel kamerasıyla çok güçlü olan Samsung S8300’ün kamera arayüzü alışıldığı gibi yatay olarak kullanılıyor. Kamera sürgü altında kaldığından ancak sürgü açık halde kullanılabiliyor. Tek bir LED lambayla desteklenen kamera, ekranın iki yanında parmakla kontrol edilebilecek simgeler sunuyor. Otomatik netleme, çoklu çekim, çerçeveler gibi standart seçeneklerin ötesinde özellikler sunan cihaz, görüntüleme alanında oldukça iddialı. Otomatik ayarlarda standart çekimde 8 megapiksellik bir makineden beklediğimizin biraz altında sonuç veren cihaz noise azlığıyla göz dolduruyor. Yüz algılama ve geniş dinamik aralık seçenekleri de sunan S8300 ile yüz agılama özelliğini açtığınızda fotoğraf kalitesi oldukça artıyor. Bu da demek oluyor ki cihaz standart ayarlarda ölçümü karenin tamamından yapıyor. Geniş dinamik aralık da koyu ve açık bölgelerdeki aydınlatma oranını dengeleyerek karede çok daha fazla detay görünmesini sağlıyor. Kameranın genel çalışma performansı başarılı. Çekim sırasında netleme ve kayıt işlemleri 8 megapiksele rağmen oldukça hızlı gerçekleştiriliyor. Çekim tuşunun sertliği de ergonomiyi bozmayacak seviyede. Dahili GPS modülü sayesinde fotoğrafların çekildiği konumu geo-etiket olarak kaydedebiliyor. Yüz algılama özelliğini bir üst aşamaya taşıyan gülümseme deklanşörü ise oldukça başarılı çalışıyor. Siz çekim tuşuna basıp bırakıyorsunuz, cihaz ekranda algılanan yüzleri takip etmeye başlıyor, gülümsediğinde otomatik olarak çekimi tamamlıyor. Cihazın galeri uygulaması da önceki modellere göre hayli gelişkin. Normal dosya yöneticisi üzerinden küçük ve büyük resimler halinde görüntüleme yapabileceğiniz gibi ayrı bir uygulama olan fotoğraf tarayıcısını kullanabiliyorsunuz. Yatay halde görüntülenen uygulama hareket algılayıcıyı kullanarak çalışıyor. Enine sıralanan fotoğraflar arasında parmağınızla tutup sürükleme yöntemini kullanabildiğiniz gibi cihazı sağa sola eğerek de gezebiliyorsunuz. Eğim algılandığında fotoğraflar o yönde animasyonlu olarak kayıyor. Çok başarılı ve kullanım açısından da pratik bir özellik. Dokunmatik ekranın kapasitif olması ve hassasiyeti sayesinde fotoğraflarda gezinti dirençsel dokunmatik ekrana sahip modellerle kıyaslanamayacak kadar kolay.

ALGILAYICILAR VE BAĞLANTI

Samsung S8300 üzerinde hareket ve yakınlık algılayıcı bulunuyor. Hareket algılayıcı beklendiğinin aksine ekranı otomatik döndürmek için değil, galeri uygulamasındakine benzer fonksiyonlar için yerleştirilmiş. Yakınlık algılayıcı ise dokunmatik ekranın cepte veya konuşurken yüzünüze değdiğinde kapanmasını sağlıyor. Cihaz üçüncü nesil şebekeler üzerinde çalışmaya hazır. GPRS ve EDGE bağlantı desteğinin yanında 7.2 Mbps teorik hız sunan HSDPA bağlantısı 3G ile kullanılabilecek yüksek verimlilik sunan bir bağlantı türü. Bu denli güçlü özellikler sunmasına karşın cihazın Wi-Fi bağlantısına sahip olmaması gerçekten üzücü. Dahili GPS modülüne sahip olan cihazla birlikte Route 66 tarafından geliştirilen Samsung Mobile Navigator yazılımı yüklü halde geliyor. Ayrıca bir sene boyunca harita güncelleme hizmeti ücretsiz olarak verilecek. Müzik anlamında biraz zayıf olduğunu düşündüğümüz cihazın basit bir müzik çalar uygulaması bulunuyor. Buna rağmen RDS destekli FM radyo, çoğu kullanıcıyı memnun edecek.

SON OLARAK
Çok güçlü, fiziksel klavyesiyle rakiplerine göre avantajlı bir dokunmatik ekranlı mobil iletişim cihazı olan Samsung S8300, TouchWiz arayüzünü oldukça olumlu yönde geliştirerek gönlümüzü kazandı. Eksiklikler yok değil ama hangi cihaz mükemmel ki? İnce, güçlü, eğlenceli ve dokunmatik bir cep telefonu isteyenlere gönül rahatlığıyla tavsiye edebiliriz.

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Güçlü kamera, yüz tanıma, gülümseme yakalama özellikleriyle çok güçlü. Hassas dokunmatik ekran, Widget’lar, şık ve ince tasarımıyla çok başarılı

EKSİLER
Dokunmatik ekran tepkilerinin geliştirilmesi gerekli. Kamera her seferinde iyi sonuç vermiyor. Wi-Fi olmaması büyük kayıp

SONUÇ
Beklediğimiz doğrultuda gelişen widget’larıyla S8300, kapasitif ekranı üzerinde başarılı bir kullanım sunuyor.
Wi-Fi hariç özellik yumağı olan cihaz inceliği ve şıklığıyla beğenimizi topladı.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Arayüz
• Samsung TouchWiz

Şebeke Frekans
• GSM ve HSDPA

Ekran
• 2.8 inç kapasitif dokunmatik
• 240 x 400 piksel
• 16 milyon renk

Hafıza
• 80 MB Dahili
• microSDHC (16 GB maksimum)

Kamera
• 8 megapiksel, geniş dinamik aralık, yüz algılama,
panorama, gülümseme yakalama

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, MPEG4, WMV, DivX, XviD
Navigasyon
• Dahili AGPS, Route 66 Mobile Navigator yazılımı
• 1 sene harita güncelleme

Bekleme / Konuşma Süresi
• 350 / 4 saat

Bağlantılar
• Mikro USB 2.0, bluetooth 2.0

Boyutlar
• 110 x 51.5 x 12.7 mm

KUTUDA NELER VAR?

Kutu İçeriği

  • Şarj aleti
  • Kullanım kılavuzu
  • Stereo kulaklık
  • USB kablosu
  • PC studio CD
  • 1 GB MicroSD kart

* AMOLED – Active Matrix Organic Light Emitting Diode / Ultra ince ve arka ışıklandırmaya gerek duymayan parlak ekran teknolojisi