reklamı kapat

POPÜLER

Samsung i8910 HD

 - Güncelleme: 04 Mayıs 2010 14:34DEV EKRAN

İncelemenin tamamında i8910’u, ele aldığımız özellikte en iyi olan modelle karşılaştıracağımızı belirtelim. Dolayısıyla pek memnun olmasak da inceleme boyunca iPhone’u oldukça fazla anacağız. Cihaz oldukça geniş ve büyük bir kasaya sahip. Fakat ince yapısı bu algıyı olumsuz olmaktan çıkarıyor. 3.7 inçlik ekranıyla piyasanın en geniş görüntüsünü oluşturduğunu söyleyelim. i8910 HD üzerinde 640×360 piksel çözünürlük sunan 16 milyon renk destekli bu dev ekran kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışıyor. Şu anda piyasada çok az sayıda cihazda bulunan kapasitif dokunmatik teknolojisini son olarak Samsung S8300 Ultra Touch modelinde size tanıtmıştık. Dirençsel dokunmatik teknolojisinden farklı olarak i8910 HD de iPhone ve S8300 gibi elektrik akımıyla çalışıyor. Dolayısıyla çok hassas ve daha pratik bir kullanım sunuyor. Ayrıca i8910 HD’nin ekranı AMOLED teknolojisiyle oluşturulmuş. Aktif Matris OLED (Organic Light Emitting Diode) olarak tanımlanan bu ekranlar LCD’lere oranla çok daha parlak ve canlı görüntü sunuyor, daha az enerji tüketiyor ve neredeyse her açıdan izlenebiliyor. Bu özellikleriyle i8910 HD piyasada rakipsiz bir ekrana sahip olmuş oluyor. Cihazın fiziksel özelliklerine göz atarsak, ekranın altında standart bir şekilde çağrı tuşları ve orta seçim tuşu bulunuyor. Symbian işletim sistemiyle çalıştığından orta seçim tuşu Symbian menü tuşu olarak ayarlanmış. Sol yan yüzde microSD kart girişi ve ses kontrol tuşları bulunuyor. Sağ yanda kamera tuşu, USB bağlantı noktası ve kilit tuşu konumlandırılmış. Üst kısmında standart 3.5 mm kulaklık bağlantısı bulunuyor. Cihazın müthiş kaliteli ses veren hoparlörleri de biri alta diğeri üste yerleştirilmiş. Tüm tuşların ve kısayolların kullanımı gayet sorunsuz.

BÖYLE BİR SYMBIAN YOK!
Nokia’nın tüm hisselerini alarak açık kaynak kodlu hale getirmek için çaba sarfettiği Symbian işletim sistemi üzerinde S60 arayüzünün 5. versiyonuyla çalışan i8910 HD, bu açıdan kabaca Nokia 5800 ile aynı yazılım kapasitesine sahip diyebiliriz. Kuşkusuz Samsung çok daha güçlü donanım ve yazılımlarla cihazı zenginleştirmiş. S60 arayüzünü Omnia ile sunduğu widget’larla kişiselleştirilebilen arayüze benzeten Samsung üç adet ana ekran sunuyor. Üç mavi küple belirtilen ekranları istediğiniz widget uygulamalarıyla düzenleyebiliyorsunuz. Ekranlar arasında küplere dokunarak geçiş yapıyorsunuz. Bunun yanı sıra ana ekranın sağında ve solunda küp animasyonuyla geçiş yapabildiğiniz ikinci bir kullanım şekli bulunuyor. Ana ekranın sağında, yani elinizi sağdan sola sürerek ulaştığınız ekran ana menüye ulaşmayı sağlıyor. Fakat çok pratik bir şekilde ana menünün alt menülerinde olsanız da bu ekranda o korunuyor. Dolayısıyla widget’ların bulunduğu ekrana gidip geri döndüğünüzde bulunduğunuz yeri kaybetmemiş oluyorsunuz. Sol tarafa ise sık görüştüğünüz kişileri sıralayabileceğiniz rehber ekranı yerleştirilmiş. Tüm geçişler hassas ekran üzerinde hem hatasız, hem de başarılı animasyonlar sayesinde çok hoş bir şekilde gerçekleşiyor. Ekranın alt bölümünde ana fonksiyonlara ulaşacağınız dört kısayol bulunuyor. Bu kısayollar S60’ın standart halinden farklı olarak sürekli ekranda kalıyor. Ve ekranın üst bölümünde ulaşabileceğiniz uygulamalar bulunduğunda simgeler eksik olanla yer değiştiriyor. Örneğin, ana ekranda mesajlar seçeneği bulunurken menüye geçiş yaptığınızda mesajlar menüde bulunduğundan bu kısayol yerini seçenekler menüsüne bırakıyor.

STANDART UYGULAMALAR VE FAZLASI
Symbian S60 üzerinde sunulan standart uygulamaların yanı sıra Samsung işletim sistemini kendine özgü halde geliştirmiş, kişiselleştirmiş. Örneğin video oynatmak için Real Player bulunuyor. Benzer şekilde dosya yöneticisi, Zip uygulaması, takvim, hesap makinası ve alarm gibi uygulamalar da S60 standartları arasında sayılabilir. Bahsedecek daha çok şey olduğundan widget detaylarına girmiyoruz. Widget’lar internete bağlı dinamik olarak son haliyle sunulmuş. Oldukça fazla widget bulunuyor ve cihazın kullanımını eğlenceli hale getirdiği kadar pratikleştiriyor.

GERÇEK YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜK
Samsung i8910, HD tanımlamasını boş veya abartı bir şekilde değil, gerçek anlamıyla bünyesinde barındırıyor. Ekran çözünürlüğü piksel sayısı itibariyle her ne kadar HD olmasa da, video performansı inanılmaz yüksek. İçerisinde yüklü birkaç yüksek çözünürlüklü videoyu izlerken daha ilk saniyelerde cihazın piyasada rakipsiz olduğunu hissediyorsunuz. Akıcılık, parlaklık ve kalite anlamında inanılmaz başarılı. Üstelik özel ses çipi ve yatay tuttuğunuzda iki yanda kalan kaliteli hoparlörleriyle çevresel ses veren i8910 HD, film izlemek için mükemmel bir mobil cihaz. Sahip olduğu 8 megapiksellik kamerasıyla başarılı fotoğrafların yanı sıra, 720p (HD) video kaydı da yapabiliyor. Kamera ayrıca gelişmiş yazılımsal özelliklerle desteklenmiş. Gülümseme deklanşörü, göz kırpma algılama, yüz tanıma ve hazır çekim modları cihazı cep telefonundan çıkarıp gelişmiş bir dijital kamera haline getiriyor. Galeri uygulaması da çok başarılı olan i8910 hareket algılayıcısını kullanarak fotoğraf ve videolarda gezmenizi sağlıyor. Yatay konumda açılan galeri ekranında cihazı sağa sola yatırarak gezebiliyorsunuz. 600 MHz hızındaki işlemcisiyle fotoğraflara yakınlaşıp uzaklaşırken de fazla bekletmiyor. Genel işlem hızı piyasadaki tüm Symbian cihazlardan yüksek.

BAĞLANTI MI? SORUN DEĞİL
Samsung i8910 bluetooth ve USB gibi artık tüm mobil iletişim cihazlarında standartlaşan bağlantıların yanı sıra hem indirme, hem de gönderme destekli HSPA bağlantısıyla üçüncü nesil şebekeler üzerinde mevcut en yüksek bağlantı performansını sunuyor. WiFi ağlarına da bağlanabilen cihaz aynı zamanda DLNA destekliyor. Yoğun bir şekilde Sony tarafından cihazlarında kullanılan bu teknoloji, WiFi frekansı üzerinden cihazların birbiriyle konuşmasını sağlıyor. Böylece mobil cihazınızdaki video, müzik ve fotoğrafları DLNA destekli müzik sisteminizde veya TV’nizde oynatabiliyorsunuz. A-GPS modülü sayesinde navigasyon ihtiyacınızı da giderecek seviyede olan Omnia HD, Samsung Navigator yazılımıyla birlikte geliyor. Müzik yetenekleri de FM yayın anteniyle geliştirilmiş. RDS destekli FM radyonun yanı sıra yayın anteniyle cihazdaki müzik parçalarını kısa mesafeden herhangi bir radyo ile istediğiniz frekanstan dinleyebiliyorsunuz.

SON KARAR

Samsung Omina HD, model numarasıyla i8910, saymakla bitmeyecek özellikleriyle bizleri adeta büyüledi. Hassas dokunmatik ekranı üzerinde bu incelemede bahsedemediğimiz daha onlarca özellik sunuyor. İncelememiz için gönderilen cihaz mühendislik örneğinin de öncesinde geliştirme ve test modeli olmasına rağmen 10 üzerinden 10 puanı fazlasıyla hak ediyor.

KULLANIŞLI TUŞ TAKIMI
Her ne kadar sık kullanılmasa da tuş takımı kullanım kolaylığını artırıyor

DEV DOKUNMATİK EKRAN
Kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çok hassas bir ekranı var

STEREO SES
Alt ve üst kısımda yer alan stereo hoparlörler özel ses çipiyle güçlendirilmiş

YÜKSEK PİL ÖMRÜ
Beklenmeyecek kadar yüksek bir pil ömrüne sahip

HD KAYIT / OYNATMA
Kamerasıyla 720p kayıt yapabilen i8910, bu konuda rakipsiz

GELİŞMİŞ MÜZİK ÖZELLİKLERİ
RDS destekli FM radyo, FM yayın özelliği ve Symbian müzik yetenekleri

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Hassas dokunmatik ekran, Symbian, 8 megapiksel kamera, WiFi, HSDPA, özel ses çipi, HD video kayıt / oynatma, yüksek hafıza, entegre GPS ve daha saymakla bitmeyecek onlarca artı.

EKSİLER

İnceleme süresince fark ettiğimiz tek eksik gerçek flaş yerine LED lamba tercih edilmiş olması.

SONUÇ
“Her özelliği tek bir üründe toplamazlar!” ön yargısını güçlü bir ürünle yıkan Samsung, Xenon flaş haricinde diğer modellerin yetişemeyeceği özelliklere sahip i8910 HD modeliyle teknoloji tutkunlarını çılgına çevirecek. Bizi çevirdi bile.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Symbian S60 5. versiyon

Şebeke
• GSM ve HSDPA

Ekran
• 3.7 inç 360×640 piksel, kapasitif dokunmatik
• 16 milyon renk

Hafıza
• 8 / 16 GB dahili, microSD kart (16 GB maks)

Kamera
• 8 megapiksel, otofokus, yüz algılama, gülümseme deklanşörü, göz kırpma algılama, HD video kaydı

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, MPEG4, DivX, XviD, DNSe 2.0 ile 7.1 surround ses

Bekleme / Konuşma Süresi
• 600 / 13 saat

Navigasyon
• A-GPS, Samsung Navigator

Bağlantı
• USB 2.0, WLAN 802.11b/g, DLNA, Bluetooth 2.0

Boyutlar
• 123 x 58 x 12.9 mm

Ağırlık
• 144 gram