reklamı kapat

POPÜLER

Citysense ile yaşayan şehir

Günün akışı içinde insanlar şehrin farklı yerlerinde bir araya geliyorlar. Sabah saatlerinde evlerinden şehir merkezine yol alıyorlar, öğlen yemeği vakti ve akşamları lokantalarda, barlarda toplaşıyorlar. Bu davranışın herkesçe bilinen bir gerçek olduğu kesin, etrafına şöyle bir bakan her birey bunu görebilir. New York’lu Sense Networks, şehrin bu yanını taksilerin ve cep telefonlarının GPS verilerini kullanarak hayata geçirmeye çalışıyor.  Sense Netwoks lokasyon verilerini toplayarak gece hayatına rehber oluyor, ekonomik hedefleme yapılmasına yardım ediyor. Sense Netwoks’ün yazılımı şehir genelindeki aktif sıcak bölgeleri gösteren harita üretiyor. Hizmetin adı Citysense ve şu an için yalnızca San Francisco’da çalışıyor, önümüzdeki bir kaç ay içerisinde New York için’de hazır olacağı söyleniyor. Darısı İstanbul’un başına.

GERÇEK ZAMANLI VERİLER
Cep telefonlarında bulunan dijital haritalar ile bulunduğunuz yere en yakın benzin istasyonunu A.T.M.’yi görmek mümkün, yakındaki lokantalar hakkında insanların düşündüklerini okumak, arkadaşlarınızın yerini görmek ve daha bir çok şey… Harita işinin en önemli örneği Google’ın geçen ayın başında 27 ülkede birden başlattığı Latitude hizmeti. Sense Networks’e dönecek olursak; CitySense’i BlackBerry’nize veya iPhone 3G’nize indiriyorsunuz ve gerçek zamanlı verilere anında ulaşıyorsunuz, kendinize gidecek kalabalık bir yer veya sakin bir yer kolaylıkla bulacaksınız.

SENSE NETWORKS HAKKINDA
Sense Networks, MIT’den Alex Pentland‘ın öncülüğünü yaptığı ‘reality mining’ adı verilen bir araştırma trendinin parçası, Pentland aynı zamanda Sense Networks’ün kurucu üyelerinden. Şirketin 16 çalışanı var, CEO’su ve kurucu ortağı Greg Skibiski, melek yatırımcılardan ne kadar destek aldıklarını açıklamıyor, henüz bir risk sermaye şirketi işlerine dahil olmamış.

İLGİLİ HABERLER