reklamı kapat

POPÜLER

Samsung S3653 Corby

Ürün farklı arka kapak renk seçenekleriyle satışa sunuluyor. Üstelik satın aldığınız rengin yanında kutu içerisinde bir siyah ve bir de grafik içeren kapak hediye ediliyor. Kapak renkleri oldukça canlı ve parlak renklerden seçilmiş. Canlı renklerine rağmen oldukça sade bir tasarıma sahip olan cihazda ilginç detaylar mevcut. Örneğin mikrofon ön yüzde, orta tuşun hemen altına yerleştirilmiş. Bu konuşma sırasında  sesin rahatça karşıya ulaşmasını sağlıyor. Sol yan yüzde ses kontrol tuşları ve şarj, bilgisayar, kulaklık bağlantıları için kullanılan bağlantı noktası konumlandırılmış. Sağ yan yüzde ise kamera ve kilit tuşu bulunuyor. Çağrı tuşları çoğu Samsung modelinde olduğu gibi büyük tasarlanmış. Orta tuş ise bir önceki ekrana geri dönüş fonksiyonunu yerine getiriyor. Tuşların genel kullanımı rahat olsa da sağ yandaki kilit tuşu kıvrımlı bir bölgede bulunduğundan tek elde tuşa basacağım derken cihazı düşürme riskiyle karşılaştık. Sanıyoruz biraz alışınca bu sorun olmaktan çıkar. 2.8 inç büyüklüğündeki ekranı 240×320 piksel çözünürlük sunuyor. Ekran iPhone’da olduğu gibi kapasitif teknolojisiyle çalışıyor. Kapasitif ekran cep telefonlarının dirençsel modellere göre çok daha hassas olmasını sağlıyor.

EĞLENCELİ GRAFİK ARAYÜZ
Samsung’un çoğu dokunmatik cihazında tercih ettiği TouchWiz arayüzüyle çalışan Corby, Cartoon UI (çizgi arayüz) adını verdiği bu telefona özel bir kaplama sunuyor. Arkaplan resimleri ve el çizimi şirin ana menü simgeleriyle dış görünümüyle uyum içerisinde. Corby’nin ana ekranı üç adet widget’larla süslenebilen boş alandan oluşuyor. Bu alanlar arasında parmağınızı ekranda sağa sola sürerek geçiş yapabiliyorsunuz. Yine ekrana dokunarak açabileceğiniz widget çubuğu üzerinden istediğiniz küçük uygulamayı bu boş alanlara yine parmağınızla sürükleyebiliyorsunuz. Kapasitif ekranın yüksek hassasiyeti sayesinde de tüm bu geçişleri kullanmak sorunsuz.

FACEBOOK, TWITTER VE DAHASI
Samsung Corby bu üç sosyal ağ sitesine kolayca bağlantı kurmanızı sağlayacak yüklü widget uygulamalarıyla geliyor. GPRS ve EDGE üzerinden internete bağlanarak örneğin Facebook’a bağlandığınızda arkadaşlarınızın durum güncellemeleri, sizi dürtenler (poke), mesajlar gibi basit bilgileri anlık olarak görüntüleyebiliyorsunuz. Widget üzerinden siz de kendi durum mesajınızı yazabilir ve profil fotoğrafınızı değiştirebilirsiniz. Twitter ve Myspace widget uygulamaları da benzer şekilde çalışıyor. Daha fazla widget yüklemek için ise tüm TouchWiz cihazlarında gelen çevrim içi arşive bağlanan bir widget da mevcut.

DİĞER SERVİS VE UYGULAMALAR
Cihazın ana menüsü de üç ekrandan oluşuyor. Yine aynı parmak hareketiyle ekranlar arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Omnia II’de olduğu gibi son ekrana geldiğinizde durmak yerine baştaki ekrana geçerek akıcı bir kullanım sağlanmış. Müzik çalar ve FM radyonun yanı sıra müzik tanımlama uygulaması sayesinde ortamda çalan parça hakkında detaylı bilgi edinme imkanı tanıyor. Corby içerisinde bulunan yararlı uygulamalar bununla da sınırlı değil. Ses kaydedici, İngilizce, Portekizce, Fransızca, İtalyanca ve Almanca dillerinde sözlük, Google servislerine kısayol, Google Haritalar, birçok oyun, RSS okuyucu ve Topluluklar. Topluluklar internet üzerinde fotoğraf gönderebileceğiniz servislere kolay erişim sağlayan aynen widget uygulamaları gibi harika bir hizmet sunuyor. Cihazın 2 megapiksel kamerasıyla çekeceğiniz fotoğrafları Flickr, Picasa, Facebook, Photobucket gibi servisler üzerindeki hesabınıza yükleyebiliyorsunuz. Kameranın otomatik netleme desteğinin olmaması üzücü. Cihaz ve ekranı çok büyük olmadığından sanal tam  klavye tercih edilmemiş. Bunun yerine metin ve rakam girişlerini sanal numerik klavye ile gerçekleştiriyorsunuz. Sesli ve titreşimli bildirimler detaylı olarak ayarlanabiliyor.

EDGE YETERLİ
Oldukça eğlenceli, küçük ve kullanışlı bir mobil iletişim cihazı olduğunu düşündüğümüz Samsung Corby, canlı ve dinamik görünümüyle genç kesime hitap ediyor. 3G desteği bulunmuyor fakat cihazla yapacağınız en hız gerektiren işlem fotoğraf göndermek. Kamera 2 megapiksel olduğundan EDGE işinizi görecektir.

DOKUNMATİK EKRANsamsung-s3653-corby-1Kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışan ekran oldukça hassas ve sorunsuz

MERKEZİ SEÇİM TUŞUsamsung-s3653-corby-2Corby tasarımını güçlendiren merkezi tuş kullanım kolaylığını da artırıyor

DAHİLİ KAMERAsamsung-s3653-corby-32 megapiksel kamera ile çekilen fotoğraflar sosyal ağlar için ideal

RENKLİ KAPAKLARsamsung-s3653-corby-4Cihazı satın aldığınız rengin yanı sıra kutudan bir siyah bir de grafik kapak çıkıyor

SOSYAL AĞLARsamsung-s3653-corby-5Facebook, Myspace ve Twitter’ın yanı sıra birçok siteye fotoğraf yükleyebiliyorsunuz

KISAYOLLARsamsung-s3653-corby-6Cihazın sol ve sağ yan yüzlerinde kullanışlı kısayol tuşları yer alıyor

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Canlı renklerden oluşan arka kapaklar, hassas dokunmatik ekran ve eğlenceli grafik arayüz. Sosyal ağlara kolay erişim.

EKSİLER

3G, Wi-Fi bağlantısı ve ekran döndürme için hareket algılayıcı mevcut değil.

SONUÇ
Küçük, eğlenceli ve hassas dokunmatik ekranıyla kullanımı işkence olmayacak bir cihaz arıyorsanız Samsung Corby size göre olabilir. Sosyal ağlara düşkün genç kesimin de ilgisini çekecektir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Samsung TouchWiz
• Cartoon arayüz

Şebeke
• GSM

Ekran
• 2.8 inç 240×320 piksel kapasitif dokunmatik
• 256K renk TFT

Hafıza
• 90 MB dahili
• microSD kart (8 GB maks.)

Kamera
• 2 megapiksel

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, WMA

Navigasyon
• Yok

Bağlantılar
• USB 2.0, Bluetooth 2.1, EDGE

Boyutlar
• 103 x 56.5 x 12 mm

Ağırlık
• 92 gram

İLGİLİ HABERLER