reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPod nano

Dokuz farklı renk seçeneğiyle satışa sunulan yeni nano, dış görünüşüyle 4. nesil nano’lara çok benziyor. Çok az daha küçük seçim tekerleği ve biraz daha büyük bir ekrana sahip. Fakat bu yenilikler nano’ya eklenen özellikler arasında belki de en önemsizleri. Canlı renklere boyanmış alüminyum kaplamaya sahip cihaz yeni eklenen kamera ve radyo özellikleriyle çok çekici bir hale gelmiş. Sunduğu özelliklere bakılırsa piyasadaki en güçlü ve en ince taşınabilir müzik cihazı olan iPod nano, 2.2 inç büyüklüğünde kaliteli bir ekrana sahip. Ekranın büyütülmüş olması video izlemekten genel kullanıma her anlamda avantajlı. Cihaz standart iPod kontrol sistemine sahip. Yuvarlak bir seçim tekerleği, etrafında dört tuş ve cihazın üst bölümündeki kilit anahtarı cihazın yönetimini sağlıyor. 8 ve 16 GB kapasite seçenekleriyle satışa sunulan nano’nun yeni özelliklerine göz atalım.

KAMERA VE MİKROFON
Apple iPod nano’ya eklenen en önemli özellik kamera ve mikrofon. Cihazın arkasına oldukça sade bir şekilde yerleştirilen bu iki bileşen sayesinde nano birçok yeni özellik sunuyor. 640×480 piksel çözünürlük sunan kamera ile video çekimi yapabiliyorsunuz. Çözünürlüğün çok yüksek olmadığını düşünebilirsiniz fakat eğer yeni nesil nano’ya sahip olursanız gerek kameranın performansı gerek diğer özellikleri açısından bunu önemseyeceğinizi pek sanmıyoruz. Cihaz maalesef fotoğraf çekmiyor. Fakat nano üzerine iTunes senkronizasyonu ile fotoğraf yükleyebiliyorsunuz. Bunları ekranda teker teker veya slayt gösterisi olarak izlemek mümkün. Video çekimi sırasında ses kaydı için ihtiyaç duyulan mikrofon hemen kameranın yanına konumlandırılmış. Bu mikrofon video kaydının yanı sıra salt ses kaydı için de kullanılabiliyor. Yeni iPhone 3.0 arayüzünde ve diğer yeni iPod cihazlarında kullanılan arayüzün aynısı nano’da kullanılmış. Notlarınızı deftere yazmak yerine iPod nano’nun bu özelliği sayesinde hafızaya kaydedebiliyorsunuz. Kapsamlı iTunes senkronizasyonu sayesinde kaydettiğiniz sesli notlar da bilgisayarınıza aktarılıyor.

MÜZİK DEHASI
Genius adıyla sunulan otomatik şarkı listesi oluşturma özelliği iTunes 9.0 versiyonu ile birlikte yenilendi. Geliştirilen Genius, artık belirli kategorilerde müzik listeleri oluşturabiliyor. Genius’un bu yeni hali iPod nano üzerinde tam anlamıyla destekleniyor. iTunes üzerinden yaratılan Genius şarkı listeleri senkronizasyonla nano üzerine aktarılıyor. Gelelim nano’ya eklenen bir diğer önemli özelliğe. 5. nesil nano artık FM radyo alıcısına sahip. Ana menü üzerinde yeni bir seçenek olarak eklenen radyo, kısa sürede alışabileceğiniz pratik kontrollerle yönetiliyor. Seçim tekerleğini kullanarak frekans ayarlaması yapabiliyorsunuz. Yeni nano canlı durdurma özelliği sunuyor. Radyo yayını dinlerken herhangi bir sebeple bölünürseniz sadece çalma/durdurma tuşuna basıyorsunuz. Bu andan itibaren nano yayını kaydetmeye başlıyor. Ardından çalma tuşuna bastığınızda yayını kaldığınız yerden dinleyebiliyorsunuz. Hatta kaydedilen bölüm içerisinde ileri geri hareket edebiliyorsunuz. Gerçekten çok kolay bir şekilde yönetebildiğiniz bu özellik hem yayını kaçırmama, hem de istediğiniz bölümü tekrar tekrar dinleyebilme açısından çok avantajlı. Yeni nesil iPod’larda sunulan konuşma özelliği de nano’yu rakiplerinden bir adım öne taşıyan özellikler arasında. Nano üzerinde dinlediğiniz şarkıları tek tuşa basarak sesli olarak kulaklıktan dinleyebiliyorsunuz. 20’den fazla dilde sesli olarak tepki verebilen cihaz Türkçe’yi de destekliyor. Müzik çalarken orta seçim tuşuna bastığınızda müziğin sesi hafifçe kısılarak şarkı ve sanatçı adı okunuyor. Bu konuşma özelliği bununla da sınırlı değil. Görme engelliler için tüm menü ve seçeneklerin kulaklığa okunması da çok ama çok önemli bir özellik.

EK ÖZELLİKLER
Cihazda bulunan hareket algılayıcı hem arayüzü daha kullanıcı dostu hale getirmek, hem de spor sırasında ek kullanım özellikleri sunmak için tasarlanmış. Bu özellik sayesinde basitçe ekranı yatay konuma alabiliyorsunuz. Ayrıca cihazda bulunan adım sayacı içeren ek özellikler menüsü içindeki kullanışlı birçok uygulamadan sadece biri. iTunes ile senkronize edilebilen takvimler, saatler, rehber, oyunlar, kronometre ve sesli notlar, yeni nano’yu cep telefonunuzdan bile daha fazla kullanacağınız bir dijital yardımcı haline getirmiş. Tüm bu uygulamalar başarılı ve kullanışlı arayüz üzerinde çok daha fazla anlam ifade ediyor.

LCD EKRANapple-ipod-nano-1Yeni Nano 2.2 inç büyüklüğünde bir LCD ekrana sahip

KAMERAapple-ipod-nano-2Video kaydı yapmaya izin veren kamera çok eğlenceli

BAŞARILI TASARIMapple-ipod-nano-3Oldukça ince ve hafif olan Nano, hoş bir tasarım sunuyor

HAREKET ALGILAYICIapple-ipod-nano-4Sahip olduğu algılayıcı sayesinde ekranı döndürebiliyor, adımlarınızı sayabiliyor

FM RADYOapple-ipod-nano-5Nano radyo yayınlarını tek tuşla kaydedip kaldığınız yerden devam edebiliyor

DİJİTAL YARDIMCI
apple-ipod-nano-6Ekler başlığı altında birçok yararlı uygulama bulunuyor

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR

Video kamera, FM radyo ve tabii ki muhteşem canlı durdurma özelliği. Boyutları ve başarılı arayüzüyle sade, şık ve güçlü.

EKSİLER
Video kayıt özelliği olmasına rağmen fotoğraf çekemiyor olması gerçekten ilginç.

SONUÇ

Kullanmaktan zevk duyacağınız bir cihaz olduğunu düşünüyoruz. Sunduğu ileri teknoloji ürünler tek cümlede özetlenemeyecek kadar fazla.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Kapasite
• 8/16 GB

Ekran

• 2.2 inç
• 240 x 376 piksel LCD

Pil Ömrü

• 24 saat müzik
• 5 saat video

Multimedya Desteği
• AAC
• MP3
• WAV

Kamera
• 640×480 piksel video kaydı

Hoparlör
• Var, mono

FM Radyo
• Var, canlı durdurma özelliği

Bağlantılar
• USB

Boyutlar
• 90.7 x 38.7 x 6.2 mm

Ağırlık
• 36.4 gram

İLGİLİ HABERLER