reklamı kapat

POPÜLER

Samsung B3210 CorbyTXT

Samsung B3210 genel tasarım hatlarıyla Corby’ye yakın bir görünüme sahip. Corby modelinden biraz daha uzun, geniş ve yaklaşık 1 mm daha kalın olan CorbyTXT üzerinde dört sıra tuştan oluşan tam Q klavye bulunuyor. Klavyenin hemen üzerinde 2.2 inç büyüklüğünde bir ekran bulunuyor. Yatay olarak tasarlanan ekran 220×176 piksel çözünürlük ve 256 bin renk desteğiyle ekstra bir özelliği olmayan bir LCD. Cihazın arka kapağı Corby gibi canlı bir renk ile boyanmış. Kaygan ve parlak dış kaplama, arka kapakta belli belirsiz dairesel çıkıntılarla süslenmiş. Cihazın sol yanında ses kontrol tuşları, sağ yanında ise kamera tuşu bulunuyor. Kamera tuşu biraz daha çıkık ve eğimin daha geniş olduğu alt kısıma konumlandırıldığından kullanım açısından sorunsuz. Fakat ses kontrol tuşlarını kullanmak eğimli tasarım ve kaygan kaplama sebebiyle pek pratik değil. Samsung CorbyTXT’nin bağlantı noktaları üst kısıma yerleştirilmiş. USB, kulaklık ve şarj bağlantısı için kullanılan bağlantı noktası da, istediğiniz kulaklığı kullanma imkanı veren standart 3.5 mm bağlantı da kullanışlılık adına en doğru yerde. Kulaklık bağlantısının standart olması, müzik tutkunları için de oldukça önemli bir özellik.

AYDINLATMALI KLAVYE
Ekranın altında çağrı tuşları, sol-sağ seçim tuşları, yön ve orta seçim tuşları yer alıyor. Çağrı ve seçim tuşları gayet büyük tasarlanmış. Kullanım sırasında herhangi bir sorun yaşatmıyor. Fakat dikdörtgen olarak tasarlanan yön tuşları, orta seçim tuşunun çıkıklığı  ebebiyle yukarı-aşağı yönlerde çok rahat kontrol edilemiyor. Cihazın sahip olduğu klavyenin sol tarafındaki nümerik fonksiyonları sarı olarak belirtilmiş. Tuş ve ekran kilidi de klavyedeki Sym tuşuna basılı tutularak açılıp kapanabiliyor. Klavyenin arka aydınlatmaya sahip olması cihazın en önemli özelliklerinden. Bu sayede az ışıklı ortamlarda tuşları rahatça görerek kısa mesaj yazabiliyorsunuz. Klavye aydınlatmasını ayarlar bölümü altından düzenleyebiliyorsunuz. Sürekli kapalı ve açık konuma ayarlayabileceğiniz gibi, belirttiğiniz saatlerde açık olmasını sağlayabiliyorsunuz. Pil ömrünü de düşünürseniz bu önemli bir ayar.

BASIT VE KULLANIŞLI ARAYÜZ
Samsung CorbyTXT üzerinde artık unutulmaya yüz tutan standart bir cep telefonu arayüzü bulunuyor. Ana ekran üzerinde ayarlar bölümünden açılıp kapanabilen yatay kısayol
çubuğu bulunuyor. Kısayollar arasında sol-sağ yön tuşları ile ilerleyebiliyorsunuz. Bu çubuktaki uygulama ve fonksiyon kısayollarını ayarlar altından düzenleyebilirsiniz. Toplam 15 kısayol ile sınırlı olan bu çubuk sayesinde yeni mesaj, müzik çalar, Facebook ve Myspace mobil siteleri gibi sık kullanacağınız fonksiyonlara kolayca erişebiliyorsunuz. Cihaz 3G’yi ne yazık ki desteklemiyor. Basit tarayıcısı üzerine GPRS/EDGE bağlantılarını kullanarak internete erişebilirsiniz. Ayrıca uygulamalar altında bulabileceğiniz Palringo uygulaması ile MSN, Yahoo, Google Talk ve Facebook Chat de dahil olmak üzere toplam 10 anında mesajlaşma servisini rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Tam Q klavye ‘chat’ anlamında bu aşamada çok işe yarıyor. Bu sayede arkadaşlarınızla rahatça mesajlaşabilme imkanı bulabiliyorsunuz.

MULTİMEDYA YETENEKLERİ
Samsung CorbyTXT üzerinde 2 megapiksel çözünürlük sunan oldukça basit bir kamera
bulunuyor. Kamera ne otomatik netleme özelliğine ne de LED aydınlatmaya sahip değil. Bu anlamda performans açısından zayıf olsa da, yeterli ışıkta çekeceğiniz fotoğrafları MMS, Bluetooth yoluyla diğer mobil cihazlarla paylaşabileceğiniz gibi, Flickr, Facebook, Picasa gibi popüler servislere gönderebilirsiniz. Cihazda diğer özelliklerine paralel basitlikte bir müzik çalar uygulaması ve FM radyo bulunuyor. Böylece standart kulaklık bağlantısını kullanarak müzik dinlemenin keyfini sürebilirsiniz. FM radyonun en önemli özelliği RDS desteğine sahip olması ve kayıt yapabiliyor olması. 40 MB dahili hafıza sunan CorbyTXT 8 GB’a kadar microSD hafıza kartı desteğine sahip. Genel özellikleriyle mütevazı ve kolay kullanımlı bir  mobil iletişim cihazı olan CorbyTXT, SMS ve anında mesajlaşma servislerini yoğun olarak kullananlar açısından arka aydınlatmalı klavyesiyle ekonomik bir alternatif olabilir.

TAM Q KLAVYEsamsung-b3210-corbytxt-1Arka aydınlatmalı klavye, her ortamda rahatça metin girişi imkanı tanıyor

BASİT KAMERAsamsung-b3210-corbytxt-22 megapiksel çözünürlük sunan kamera orta altı performans gösteriyor

SOHBETsamsung-b3210-corbytxt-3Mesajlaşma servislerini Palringo uygulaması ile kullanabiliyorsunuz

KULAKLIK BAĞLANTISIsamsung-b3210-corbytxt-43.5 mm kulaklık bağlantısı müzik tutkunları için avantaj

RENKLİ ARKA KAPAKLAR samsung-b3210-corbytxt-5Arka kapağı değiştirerek telefonunuzu kişiselleştirebiliyorsunuz

KONTROL TUŞLARIsamsung-b3210-corbytxt-6Büyük şekilde tasarlanan çağrı ve seçim tuşlarının kullanımı oldukça rahat

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Tam Q klavye ve tuş aydınlatması. Palringo chat uygulaması. Popüler internet servislerine kolay erişim. 3.5 mm standart kulaklık bağlantısı

EKSİLER
Ses kontrol tuşlarının kullanımı çok rahat değil. 3G desteği yok, kamerası daha iyi olabilirdi.

SONUÇ
Corby’nin bir seri haline gelmesiyle mesajlaşma tutkunları için üretilen CorbyTXT, basit özelliklere sahip bir cep telefonu. Tam Q klavye kullanım keyfini artırıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Standart firma yazılımı

Şebeke
• GSM

Ekran
• 2.2 inç 220×176 piksel
• 256K renk TFT LCD

Hafıza
• 40 MB dahili, microSD kart (8 GB maksimum)

Kamera
• 2 megapiksel
• Video kayıt

Multimedya Desteği
• FM radyo, AAC, MP3, WMA

Bekleme / Konuşma Süresi
• 390 / 7.5 saat

Navigasyon
• Yok

Bağlantılar
• USB, Bluetooth

Boyutlar
• 112 x 59.6 x 12.9 mm

Ağırlık
• 94 gram