reklamı kapat

POPÜLER

Samsung S7070 Diva incelemesi

Kenarları yuvarlatılmış olsa da yan tuşlar rahatça kullanmanız için çıkık olarak tasarlanmış. Diva’nın sol yanında ses kontrol tuşları ve evrensel bağlantı noktası, sağ yan yüzünde ise kamera ve tuş kilidi düğmeleri bulunuyor. Bunun dışında cihaz üzerinde sadece ekranın altındaki kontrol tuşları mevcut. Bunlar da çağrı tuşları ile elmas görünümlü geri dönüş tuşu. Sol yandaki evrensel bağlantı noktası hem USB üzerinden bilgisayar bağlantısı, hem şarj, hem de kulaklık bağlantısı için ortak olarak kullanılıyor. Samsung S7070 üzerinde 240×320 piksel çözünürlük sunan 16 milyon renk destekli bir ekran bulunuyor. Kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışan ekran maalesef rakipleri kadar hassas bir kullanım sunmuyor. Fakat Samsung dokunmatik ekranlı modellerinde standartlaşan TouchWiz arayüzü tamamen parmakla kontrol etmek üzere tasarlanmış ve rahat bir kullanım sunuyor.

WIDGET VE ÖZEL UYGULAMALAR
Hedef kitleye yönelik olarak düzenlenen detaylar ve uygulamalar kullanım açısından cihazı oldukça eğlenceli bir hale getiriyor. Standart olarak pembe renk tema ile gelen cihaz içerisinde siyah, yeşil ve kırmızı olmak üzere toplam dört tema bulunuyor. Cihazın genel çalışma performansının çok yüksek olduğunu söyleyemeyiz. Menü geçişlerindeki animasyonlar dahi kusursuz bir hızda oynatılamıyor. Şüphesiz ileri seviye kullanıcıları hedeflemediği açık. Ekranın altındaki elmas görünümlü tuş bir önceki ekrana geri dönüş sağlıyor. Ana ekran üç adet boş bölümden oluşturulmuş. Ekranın sol yanında bulunan widget uygulama çubuğu üzerindeki widget’lardan istediklerinizi bu boş alanlara sürükleyip bırakarak sık kullandığınız fonksiyon ve uygulamalara kolayca erişebiliyorsunuz. Sayıları önemli ölçüde artırılan widget uygulamaları diğer giriş seviye dokunmatik ekranlı mobil iletişim cihazlarında olduğu gibi statik değil, büyük oranda dinamik olarak sunulmuş. Örneğin Facebook ve Twitter servislerine kolay erişim sağlayan widget  uygulamaları doğrudan mobil siteye ulaşmanın yanı sıra ekran üzerinde durum güncellemelerini görüntülüyor. Her ne kadar ekranın çok büyük olmaması sebebiyle çok fazla widget uygulamasını ekrana sığdıramıyor olsanız da, siteye ulaşmadan güncellemeleri görebileceğiniz aktif widget’lar cihazın kullanımını hem yararlı, hem de eğlenceli bir seviyeye taşıyor.

İNTERNET SERVİSLERİ
Hareket algılayıcıya sahip olan Samsung Diva, uyumlu uygulamalarda ekranın otomatik olarak yatay konuma geçmesini sağlıyor. Ekran küçük olduğundan her yerde otomatik döndürme tanımlanmamış. Sadece internet tarayıcı gibi ihtiyaç olan uygulamalarda bu fonksiyon çalışıyor. Hareket algılayıcı aynı zamanda çağrı sırasında cihazı ters çevirerek zil sesini susturmak için de kullanılıyor. Bu oldukça pratik bir özellik. Cihazın ana menüsü de üç sayfa halinde sıralanan simgelerden oluşuyor. Rehber uygulaması standart olarak fotoğraflı ve animasyonlu olarak tasarlanmış. Kişileri fotoğraflarına bakarak kolayca bulabiliyorsunuz. Standart uygulamaların yanı sıra bayanlara yönelik ekstra bir uygulama içeren Diva, alışveriş tutkunları için istek listesine sahip. Bu uygulama ile satın almak istediğiniz eşyayı fiyat, miktar, öncelik bilgileriyle ve hatta isterseniz fotoğrafıyla birlikte listeye ekleyebiliyorsunuz. Daha sonra uygulama belirlediğiniz tarihte sizi uyarıyor. İnternet üzerinde sunulan servislerin artmasıyla birlikte Topluluklar uygulaması da güncellenmiş. Artık Flickr, Facebook ve Picasa servislerine kolay ulaşımın yanı sıra Hyves, Bebo ve Youtube servislerine de erişip doğrudan fotoğraf ve video yükleyebiliyorsunuz. Cihazın kamerası 3 megapiksel çözünürlük ve otomatik netleme özelliği sunuyor. Kamerada bulunan Lomo ve güzellik efektleri bayan kullanıcılar tarafından oldukça beğenilecek gibi görünüyor. 3G desteği bulunmayan Samsung S7070 basit bir tarayıcıya sahip. Gelişmiş HTML sayfaları görüntülemekte zorlanıyor. Fakat mobil siteye kısayol değil, başlı başına birer uygulama olarak tasarlanan Facebook, Myspace ve Twitter gibi widget uygulamaları tarayıcı üzerinden servislere erişme konusunda istekli olmayan kullanıcılar için ideal. FM radyo ve müzik tanıma uygulamalarına da sahip olan Diva, küçük, kullanışlı ve hitap ettiği kitleyi tatmin edecek özelliklere sahip eğlenceli bir dokunmatik ekranlı mobil iletişim cihazı.

HAFİF VE ŞIKBayanlara hitap eden şık tasarımı yazılımlar ve temalarla desteklenmiş

ELMAS GÖRÜNÜMElmas görünümlü tuş geri dönüş fonksiyonuna atanmış

KAMERAOrta seviye performans gösteren kamera 3 megapiksel çözünürlük sunuyor

EKRAN16 milyon renk destekli ekran kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışıyor

HAFIZAS7070 Diva ile 8 GB’a kadar microSD kart kullanabiliyorsunuz

SOSYAL SERVİSLERTwitter, Facebook gibi servislere erişebiliyorsunuz

TASARIM
-4YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-4YILDIZ-

PERFORMANS
-3YILDIZ-

ARTILAR
Sosyal servislere erişim sağlayan başarılı uygulamalar, şık ve kullanışlı tasarım. Hedef kitleye uygun temalar ve uygulamalar.

EKSİLER
3G ve Wi-Fi yok, kapasitif dokunmatik ekran yeterince hassas değil.

SONUÇ
İncelememiz sırasında fark ettiğimiz en önemli eksiği çalışma performansı olan Samsung Diva, sunduğu özelliklerle son teknolojiyi değil, ihtiyaçlarını karşılayacak bir ürün arayan bayan kullanıcılar için iyi bir alternatif olarak karşımızda.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Samsung TouchWiz

Şebeke
• GSM

Ekran
• 240×320 piksel kapasitif dokunmatik LCD

Hafıza
• 40 MB dahili
• microSD kart (8 GB maksimum)

Kamera
• 3 megapiksel, video kaydı

Multimedya Desteği
• MP3, AAC, MP4, WAV, H.264

Bekleme / Konuşma Süresi
• 800 / 10 saat

Navigasyon
• Yok

Bağlantılar
• USB 2.0, Bluetooth 2.1

Boyutlar
• 101 x 54.8 x 13.4 mm

Ağırlık
• 94 gram

İLGİLİ HABERLER