reklamı kapat

POPÜLER

Samsung M8800 Pixon

 - Güncelleme: 20 Ocak 2009 22:07

Tam dokunmatik arayüzüyle kardeşlerinden çok şey öğrendiğini kanıtlayan Pixon, yenilikçi kullanım tarzından başlayıp görüntüleme uzmanlığına varan zengin yeteneklere sahipSamsung tarafından üretilen TouchWiz arayüzüne sahip modellerin en yenisi Pixon ile karşınızdayız. M8800 model numaralı Samsung Pixon, multimedya ya da çok ortamlı özellikler açısından oldukça zengin bir mobil iletişim cihazı. Hüsrana uğratıcı bir iki noktası bulunsa da bir bütün olarak değerlendirildiğinde oldukça gelişmiş olduğu açık. Cihazın 3.2 inç, gayet yeterli büyüklükte dokunmatik bir ekranı bulunuyor. Ekran altında çağrı tuşları ve yuvarlak bir tuş bulunuyor. Duruşuna bakıldığı gibi bu orta seçim veya onay tuşu değil, geri dönüş tuşu! Evet, gerçekten garip bir şekilde önceki ekrana dönmeyi sağlıyor.

Sorunsuz kullanım için alışmak gerekiyor. Çağrı sonlandırma tuşu beklendiği üzere cihazı açıp kapamak ve ana ekrana dönmek için kullanılıyor. Siyah kasası ve dış görünümüyle oldukça şık ve ergonomik bir cihaz olan Pixon, yan yüzlerindeki kısayollarla da ufak bir karmaşa yaratıyor. Daha doğrusu cihazı kullanmaya alışmanız gerekiyor. Şöyle ki, sol yanda ekranda müzik çalar, ana menü gibi kısayollardan oluşan bir menüye ulaşmayı sağlayan tuş ve kilit tuşu bulunuyor. Kilit tuşuna basarak cihazı (ekranı) kilitleyip geri açabiliyorsunuz. Oldukça pratik. Sağ yanda ise yakınlaştırma, uzaklaştırma tuşları, albüme geçiş sağlayan ‘oynat’ tuşu ve kamera tuşu bulunuyor. Arka yüzden bakıldığında Samsung Pixon bir taşınabilir dijital fotoğraf makinesinden farksız.

ARAYÜZ VE GEREÇLER
Dokunmatik ekranı üzerinde önceki modellerde gördüğümüz gereç (widget) altyapısını daha gelişmiş bir şekilde sunan cihaz neredeyse tamamen parmakla yönetilebilecek yapıda bir arayüze sahip. Tüm seçenek simgeleri ve ayarlar parmakla rahatça kontrol edilebilecek kadar büyük. Ayrıca, arayüzün genel anlamda göze hoş geldiğini söyleyebiliriz. Pencereler arası geçişler ve komutlarda titreşimle tepki verme özellikler kullanışlılığı artıran önemli özellikler arasında. Çağrı sonlandırma tuşuna basarak geri dönebileceğiniz ana ekran, sol tarafta gizlenebilir bir gereç çubuğu ve altında kısayollardan oluşuyor. Kısayollar arasında telefon, rehber, mesajlar ve ana menü başlıkları yer alıyor. Gereç çubuğu yeni gereçlerle zenginleştirilmiş. 15’ten fazla gereç kullanıma hazır. Aralarında müzik çalar, beş kişilik rehber kısayolu, internet kısayolları, dünya saati ve bluetooth gibi gereçlerin bulunduğu bu ana ekranı istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz. Parmağınızla istediğiniz gereci çubuktan masaüstüne -ana ekrana- taşıyabiliyorsunuz. Fakat kullanılan alanın darlığı bu fonksiyonun tam anlamıyla işlevsel olmasını engelliyor. Tabii ki ana ekran üzerinden en fazla iki tıklama ile onlarca işleve ulaşmak, ne olursa olsun büyük avantaj.

BİRİ GÖRÜNTÜLEME Mİ DEDİ?
Samsung Pixon, görüntüleme alanında sunduğu özelliklerle daha kağıt üstünde rakipsiz konumda. 8 megapiksel çözünürlük sunan bir kameraya sahip olan cihaz otomatik lens kapağı sayesinde ‘tozlanmayı dert etme’ mesajı veriyor. Özellikle fotoğraf çekimini pratikleştirecek şekilde tasarlanan cihazın kamera arayüzü yatay konumda kullanılıyor. Böylece üste gelen cihazın sağ yan yüzündeki yakınlaştırma, uzaklaştırma, oynat ve çekim tuşlarıyla cihazın taşınabilir bir dijital fotoğraf makinesinden farkı kalmıyor. Yine parmakla kontrol edilebilen kamera ayarları arasında hemen her koşula uyacak sahne modlarından geniş dinamik aralığa kadar birçok özellik sunuluyor. Genel performansı açısından günlük kullanım ihtiyacını karşılayacak kadar hızlı çalıştığını söyleyebiliriz. Özellikle MMS ve internete gönderim gibi paylaşım seçenekleri, fotoğrafları parmağınızı sürerek görebildiğiniz galeri uygulamasıyla tam bir fotoğraf makinesi. 720×480 piksel video kaydı da geniş dinamik aralık özelliğiyle desteklenmiş. Böylece az ışıklı ortamlarda kalteden ödün vererek de olsa daha detaylı videolar çekebiliyorsunuz. Ortaya çıkan sonuçlar açısından video kaydı özelliğiyle de piyasanın en iyi mobil iletişim cihazlarından olduğunu söyleyebiliriz.

SON KARAR
Samsung Pixon gerçek anlamda çok gelişmiş, pratik ve eğlenceli bir mobil iletişim cihazı. Detaylı olarak değinemediğimiz, mesaj yazarken bir yatay, bir dikey konuma geçme gibi arayüz eksiklikleri, WLAN bağlantı desteğinin olmayışı gibi özellikleriyle eksi puan alsa da, Flash tabanlı arayüzü ve dokunmatik ekranın ötesinde sunduğu gelişmiş özelliklerle iletişim ve eğlence ihtiyaçlarınızı karşılayabilir.

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Kamera performansı, yüksek çözünürlüklü video oynatma ve XviD, DivX desteği

EKSİLER
Dokunmatik arayüz hala ilk seferde algılamayabiliyor, WLAN bağlantısının olmayışı

SONUÇ
Cihazla fotoğraf ve video çekmek eğlenceli olduğu kadar, ortaya çıkan sonuçların saklamaya değecek kadar kaliteli olması büyük avantaj. Fakat Wi-Fi olmaması hüsran!

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
Flash tabanlı Touch
FLO arayüz

Şebeke

GSM, EDGE ve
HSDPA (7.2 Mbps)

Ekran
3.2 inç 240×400 piksel
256 bin renk, dokunmatik

Hafıza
200 MB dahili, microSD
(maks. 8 GB)

Kamera
8 megapiksel, titreşim önleme, geniş dinamik
aralık, yüz tanıma

Multimedya desteği
AAC, MP3, WMA, DivX, XviD, H.263, H.264,
WMV, MP4

Pil Ömrü
3 saat 40 dakika konuşma
290 saat bekleme

Bağlantı
microUSB 2.0, bluetooth 2.0

Boyutlar
107.9 x 54.6 x 13.8 mm

Ağırlık
121 gram

İLGİLİ HABERLER