reklamı kapat

POPÜLER

Samsung M8910 Pixon12

Dokunmatik ekranlı modellerde standartlaşan ekran altı tuşlarına sahip. Çağrı tuşları ortasında bulunan ana tuş menüye erişim sağlıyor. Cihazın sol yan yüzünde hafıza kartı girişi ve kilit tuşu, sağ yan yüzünde ise ses kontrol, kamera ve özel çekim tuşu bulunuyor. Samsung bu modelde kamera kısayolu ile çekim tuşunu ayrı olarak tasarlamış. Böylece kamera tuşu yanlışlıkla basılmayacak kadar küçük, çekim tuşu ise rahat bir kullanım sunacak kadar büyük ve çıkık olmuş oluyor. Akıllıca bir tercih. Kulaklık, şarj ve USB bağlantıları için kullanılan genel bağlantı noktası da cihazın üst yüzüne konumlandırılmış. Samsung Pixon12, arka yüzden bakıldığında kompakt türden dijital fotoğraf makinelerine benziyor. Büyük objektifi geniş açı olması, otomatik kapakla korunması gibi özelliklerle daha ilk bakışta gücünü hissettiriyor. Arka kapak metalden yapılmış. Kapağın alt kısmında ise kaymayı önleyecek deri görünümlü, dokulu bir plastik kaplama bulunuyor.

TOUCHWIZ ARAYÜZ
Samsung Pixon12 TouchWiz arayüzü üzerinde dinamik widget uygulamaları sunuyor. Üç adet boş ekranda istediğiniz yere widget uygulamalarını sürükleyip bırakabiliyorsunuz. Hava durumundan sosyal ağ sitelerine kısayollara kadar birçok widget hazır halde geliyor. Cihazın ekranı dirençsel dokunmatik teknolojisiyle çalışıyor. Bu sayede stylus kalem gibi aparatları da kullanabiliyorsunuz. Arayüzün tamamı parmakla yönetmeye uygun. Artı olarak el yazısı tanıma özelliği sayesinde ince uçlu bir aparatla pratik metin girişi imkanı tanıyor. Cihazın ana menüsü muadili Samsung modellerinde olduğu gibi (iPhone ile hayatımıza giren) sayfalar halinde sıralanan simgelerden oluşuyor. Sayfalar arasında aynen boş ekranlarda olduğu gibi parmağınızı sağa sola sürükleyerek geçebiliyorsunuz. Genel anlamda parmakla yönetimin oldukça rahat olduğunu söyleyebiliriz. Samsung bu konuda her yeni modelde daha hassas ve istikrarlı çalışan dokunmatik arayüzleriyle Nokia’ya kök söktürüyor. Cihaz büyük oranda ihtiyacınızı karşılayacak bir internet tarayıcısına sahip. Tarayıcıda ve galeride fotoğrafları gezerken yakınlaşıp uzaklaşmak için aynı teknik kullanılmış. Apple iPhone üzerindeki iki parmak hareketinden sonra en pratik yöntem olarak gördüğümüz teknik, ekranın herhangi bir yerine basıp sabit tuttuktan sonra yukarı aşağı kaydırmaktan ibaret.

GÜCÜ ARKA YÜZÜNDE
Pixon12 üzerinde 2.8 mm geniş açı objektifli 12 megapiksel çözünürlük sunan gelişmiş bir kamera bulunuyor. Son zamanlarda satışa sunulan modellerde tercih edilen arayüzün aynısı Pixon12 üzerinde sunuluyor. Fakat bu modelle yüz algılama, gülümseme yakalama gibi özellikler bir üst aşamaya taşınmış. Fotoğraflardaki bir kişinin yüzünü işaretleyip isim verdiğinizde, galeriden o kişinin bulunduğu fotoğrafları bir kerede görebiliyorsunuz. Titreşim önleme, göz kırpma algılayıcı özelliklerinin yanı sıra ekranda dokunduğunuz yere netleme özelliğiyle muhteşem bir performans gösteriyor. Üstelik dokunarak netlediğiniz öğe takip edilerek, uzaklaşıp yakınlaşsanız veya kadrajı değiştirseniz bile o nesneye netlemeye otomatik olarak devam ediyor. Apple iPhone üzerinde ücretli uygulamalarla yapılabilen eski kamera efektleri (Holga, Lomo benzeri) menüden seçilerek kullanılabiliyor. İtiraf etmeliyiz ki Pixon12, normal bir kullanıcının ihtiyaç duymayacağı seviyede bir çözünürlük sunduğunu düşünsek de, harika fotoğraflar çekiyor ve zengin özellikleriyle kullanmaya teşvik ediyor. Fotoğrafın yanı sıra yüksek çözünürlüklü video kaydı imkanı da tanıyan cihazla ağır çekim video kaydı da yapabiliyorsunuz. En yüksek kalitede 720×480 piksel boyutundaki video kaydını 30 kare/sn değeriyle kaydediyor. Çektiğiniz fotoğraf ve videoları popüler sitelere (Facebook, YouTube gibi) doğrudan gönderebiliyorsunuz.

SON OLARAK
Özellikleri saymakla bitmeyecek zenginlikte olan Pixon12, TV çıkışı, DivX ve XviD formatlarındaki videoları görüntüleyebilme, doküman görüntüleyici ve entegre GPS modülüyle ileri seviye kullanıcıların da ihtiyaçlarını karşılayabilir. Cihazın eksi puan almasına sebep olabilecek özellikleri arasında ise müzik üzerine zayıf kalması sayılabilir. Standart kulaklık bağlantısı ve stereo hoparlörlerden mahrum olan Pixon12, görüntüleme üzerine uzmanlaşmış. Kamerası, ufak sayılabilecek boyutları ve LED ekran teknolojisi gibi özellikleriyle iPhone fanatiklerinin dahi takdirini hak ediyor.

LED EKRANsamsung-m8910-pixon12-1AMOLED teknolojili dokunmatik ekran kalitesiyle şu an piyasanın en iyisi

ÖZEL ANA EKRANsamsung-m8910-pixon12-2Cihazda widget’larla süslenebilen üç adet ana ekran bulunuyor

KISAYOL TUŞLARIsamsung-m8910-pixon12-3Pixon12 üzerinde bulunan kısayol tuşlarıyla kamera uygulamalarına ulaşabilirsiniz

GERÇEK FLAŞ
samsung-m8910-pixon12-4Gerçek flaşa sahip olan cihazla tamamen karanlık ortamlarda bile çekim yapabilirsiniz

GÜÇLÜ KAMERAsamsung-m8910-pixon12-5
12 megapiksellik kamerasıyla fotoğraf ve video anlamında çok ama çok güçlü

DAHİLİ GPSsamsung-m8910-pixon12-6
Konum tabanlı servisler için entegre GPS’i kullanabilirsiniz

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Özellik zengini olmasının yanı sıra kullanışlı. ekran gayet hassas. Kamerası güçlü. Wi-Fi bağlantısı ve kusursuz ekranı da unutmayalım.

EKSİLER
Kulaklık bağlantısı ve hoparlörlerin yokluğu sebebiyle müzikte zayıf.

SONUÇ
Özellik zengini Samsung modellerine alışkınız. Fakat Pixon12 kamera özellikleriyle birçok kompakt fotoğraf makinesini geride bırakacak seviyede.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Samsung TouchWiz 2.0

Şebeke
• GSM ve HSPA

Ekran
• 3.1 inç 480×800 piksel dirençsel dokunmatik
• 16M renk AMOLED

Hafıza
• 150 MB dahili
• microSD kart (16 GB maksimum)

Kamera
• 12 megapiksel, otofokus, yüz algılama
• Titreşim önleme, dokunarak netleme
• Gülümseme ve göz kırpma algılama
• Konum etiketi, yüksek kalite video kaydı

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, MPEG4, WMV, WMA, DivX, XviD

Navigasyon
• Entegre A-GPS

Bağlantılar
• USB 2.0, Bluetooth 2.0, Wi-Fi

Boyutlar
• 108 x 53 x 13.8 mm

Ağırlık
• 120 gram

İLGİLİ HABERLER