reklamı kapat

POPÜLER

Samsung S8530 Wave II incelemesi

Mobil işletim sistemleri dünyasına beklenmedik girişiyle ilgi uyandıran Samsung, Bada sistemli cihazlara bir yenisini daha ekledi. Daha önce incelediğimiz Bada işletim sistemli ilk gelişmiş mobil iletişim cihazı Wave’in devamı niteliğindeki S8530 aynı zamanda Wave II olarak anılıyor. Önceki modelle büyük oranda aynı olan Wave II’nin sunduğu en büyük farklılık daha büyük ekran. Cihazın üzerinde 480×800 piksel çözünürlük sunan 3.7 inç büyüklüğünde bir ekran bulunuyor. Kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışan ekran gerçekten çok hassas. Hafif bir temasla dahi yönetebiliyorsunuz. Oldukça ince ve şık bir tasarıma sahip olan cihaz ilk Wave modelinden sadece 1 mm daha kalın. Toplam 11.8 mm kalınlığıyla piyasanın en incelerinden. Özel çizilmez ekranı altında çağrı ve ana seçim tuşu konumlandırılmış. Sol yanda ses kontrol tuşları, sağ yanda kamera ve kilit tuşları bulunuyor. Standart micro USB ve 3.5 mm kulaklık bağlantıları ise cihazın üst kısmında bulunuyor. Hatırlarsınız, Samsung Wave üzerinde Super AMOLED ekran bulunuyordu. Canlılık ve parlaklık anlamında çok başarılı bulduğumuz bu ekran Wave II’de terk edilmiş. Bunun yerine, doğrudan gün ışığı altında çok daha iyi performans gösteren LCD tercih edilmiş. Super Clear LCD olarak adlandırılan ekran oldukça iyi iş çıkarıyor.

BADA 1.2
Wave II, Samsung tarafından geliştirilen Bada işletim sisteminin 1.2 versiyonuyla çalışıyor. Gelişimini büyük bir hızla sürdüren işletim sistemi yeni versiyonda birçok yenilik sunuyor. Büyük çoğunluğu kullanıcı arayüz iyileştirmeleri ve basit pratik çözümlerden oluşan yenilikler arasında sadece görsel olanları da mevcut. Kısaca GPS, internet tarayıcı, daha hızlı açılma ve FLAC kayıpsız ses dosyası desteği öne çıkanlardan bazıları. Ayrıca Wave II mobil internet üzerinden doğrudan yazılım güncellemesini de destekliyor. 1 GHz hızında ARM işlemciyle çalışan cihaz bağlantı konusunda tamamen sıkıntısız. 3G şebeke üzerinde hem indirme hem gönderme destekli HSPA desteği ile en hızlı mobil bağlantıları destekliyor. Ayrıca Bluetooth ve Wi-Fi 802.11b/g/n sayesinde kablosuz ağlara ve çevredeki cihazlara bağlanabiliyorsunuz. Samsung Wave II üzerindeki en başarılı özelliklerden biri Wi-Fi üzerinden internet paylaşımı. Doğrudan ayarlardan paylaşımı açarak hızlı mobil bağlantınızı Wi-Fi üzerinden diğer Wi-Fi bağlantılı bilgisayar ve telefonlara paylaşabiliyorsunuz. Bluetooth’un eşleme problemlerinden sonra çok rahat bir yöntem.

UYGULAMALAR VE MULTİMEDYA
Günümüz mobil iletişim cihazlarında ana akım yeni uygulama ve oyunlar. Apple’ın App Store ile yakaladığı büyük başarı ve Android’in dünya çapında hızlı gelişimi yanında Samsung kendi uygulama marketi üzerinden kullanıcılara hizmet sunuyor. Wave II üzerinde Samsung Apps platformuna erişerek Bada için yeni oyun ve uygulamalar edinebiliyorsunuz. Şüphesiz market çok zengin değil fakat hızla gelişiyor. Wave II üzerinde Facebook, Twitter ve YouTube için özel uygulamalar yüklü geliyor. Servislere doğrudan erişebiliyorsunuz. Bunların yanı sıra neredeyse tüm anında mesajlaşma servislerine erişebileceğiniz Palringo Messenger gayet hoş. Not defteri, takvim, gelişmiş hesap makinesi gibi klasik uygulamaların yanına Wave II’ye bir de günlük uygulaması eklenmiş. Gayet başarılı bulduğumuz uygulama ile günlük tutabiliyorsunuz. Bada işletim sisteminin standart müzik çalar uygulamasına sahip olan Wave II, bu konuda rakiplerinden farklı, özgün arayüzüyle çok başarılı. Cihazı yatay konuma getirdiğinizde albümler diskler şeklinde görüntüleniyor. Grafik ekolayzır ve çokça ses geliştirmesiyle her seviyeden kullanıcının ihtiyacını karşılayacak yeterlilikte. Ayrıca diğer tüm platformlarda ek uygulama ile edinilen ortamda çalan müziği tanımaya yarayan özellik Wave II’nin müzik uygulamasında standart bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Cihazda FM radyo da bulunuyor. FM radyo ayrıca kayıt özelliğiyle desteklenmiş. Böylece radyo istasyonlarını dinlerken dahili hafızaya kayıt yapabiliyorsunuz. Samsung Wave II, 5 megapiksel çözünürlük sunan otomatik netlemeli bir kameraya sahip. Kamera arayüzü çok başarılı. Ekranda istediğiniz yere dokunarak netleme yapabiliyorsunuz. Ayrıca dahili olarak sunulan otomatik gülümseme yakalama, panorama ve efektli çekim modları sayesinde ekstra uygulamaya ihtiyaç duymadan fotoğraf ihtiyacınızı fazlasıyla karşılamaya yetecek seviyede. Yüz algılama ve göz kırpma takibi özellikleri de bulunan kamera ile kapalı göz gibi basit hataları unutabilirsiniz. Kamera, fotoğrafın yanı sıra 720p çözünürlüğünde HD video kaydı da yapıyor. Kaliteli ekran üzerinde HD kayıtları izlemek de ayrı bir zevk. Wave II DivX ve XviD dosyalarını da destekliyor. Son olarak navigasyondan bahsedelim. Samsung Wave II A-GPS modülüne sahip. Buna ek olarak sunulan dijital pusula, konum belirleme işlemini neredeyse anlık hale getiriyor. Konum destekli servislerden yararlanabileceğiniz gibi cihazla birlikte sunulan Route 66 tabanlı navigasyon uygulamasını kullanarak rota takibi de yapabiliyorsunuz.

► Detaylar sayfa 2‘de

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Samsung S8530 Wave II incelemesi” için 3 cevap

 1. Engin dedi ki:

  Gerçekten güzel bir makine ama olumsuz özelliklerini de görmek isterdim.
  Diğer sitelerde de yapılan (+) (-) gibi bir sınıflandırma kalitenizi arttıracaktır düşüncesindeyim. Mesela;
  *Dokunmatiği en iyi olduğu ifade edilen iphone la karşılaştırılırsa sonuç nedir? *Bu üründe bir Güvenlik Sistemi sunuluyor mu? Biliyorsunuz en sağlam antivirüs programlarından dediğimiz; kis, kav ın bile sunduğu bir garanti yok. Teşekkürler.

 2. Volkan YILMAZ dedi ki:

  İncelemenin 3. sayfasında artı ve eksiler yer alıyor. Atlamış olabilir misiniz? > http://www.log.com.tr/samsung-s8530-wave-ii-incelemesi/3/

 3. Fatih dedi ki:

  Bende iphone 2 g vardi ondan sonra bu telefone gectim ve hizda iphone 3gs ve 4 bilemiyorum 2g ve 3g den cok cok daha hizli ve resimde videoya 5 ceker iphone 2ve 3 g ye iphone 4 ile kiyas edilebilecek bir tefon