reklamı kapat

POPÜLER

Samsung parmak izi okuyucusundan tamamen vazgeçebilir

Parmak izi okuyucu ilk olarak yaygınlaşmaya başladığında yalnızca amiral gemisi seviyesinde akıllı telefonlarda kullanılıyordu. Özellik popüler hale geldikçe üreticiler telefonlarında daha fazla parmak izi okuyucu kullanmak istedi ve orta-üst segmentteki cihazlara da parmak izi okuyucu dahil etmeye başladı. Günümüzde ise giriş seviyesinde cihazlarda bile parmak izi okuyucuya rastlanabiliyor. Ancak son gelen iddia eğer doğruysa parmak izi okuyucuların modası artık yavaş yavaş geçiyor.

Bilindiği üzere bu yıl akıllı telefonlarda çerçevesiz ekran modası başladı. Ekranda çerçeveyi olabildiğince azaltmak isteyen üreticiler, sonsuz ekran deneyimini yaşatmak için elinden geleni yapıyor. Bunun önündeki en büyük engellerden biri ise parmak izi okuyucu oluyor. Önde yer kalmayınca mecburen arka tarafa taşınan parmak izi okuyucular, akıllı telefonların devasa gövdesi nedeniyle kullanımı zorlaştırıyor. Zaten bilindiği üzere Samsung başta olmak üzere akıllı telefon üreticileri parmak izi okuyucusunun yerine geçecek göz okuyucu ve yüz algılayıcı gibi teknolojiler deniyor. Twitter’da sızan bir bilgiye bakılırsa Samsung, parmak izi okuyucusunu bırakmak istiyor.

Samsung’da çalışan birinin verdiği iddia edilen bilgiye göre Samsung, parmak izi okuyucu teknolojisini eski buluyor ve bu özellikten vazgeçmek istiyor. Bunun yerine gelecekte tamamen yüz algılama gibi farklı sensörlerle cihazlara giriş yapılacağı düşünülüyor.

YORUMLAR