reklamı kapat

POPÜLER

sanal gerçeklik

Sanal gerçeklik yoluyla başkasının hayatını yaşayacak [Video]

Sanal gerçeklik teknolojisi gittikçe ilginç bir hale gelmeye başladı. Oculus, Samsung, Google gibi isimler sayesinde tanıştığımız sanal gerçeklik gözlükleri ilk etapta eğlence amaçlı kullanmak üzere tasarlandı. Ancak şimdi bu gözlüklerle bambaşka bir deney gerçekleştirilmek üzere.

Geleceğin teknolojisinin sınırlarını zorlamak isteyen bir girişimci, oldukça ilginç bir proje tasarladı. Mark Farid isimli girişimci, bir ay boyunca başkasının hayatını sanal gerçeklik gözlüğünden yaşayacağı bir senaryo oluşturdu. Senaryoya göre; Farid 28 gün boyunca yaşadığı odadan dışarıya çıkmayacak, taktığı sanal gerçeklik gözlüğüne bir başka insanın gün içinde yaşadıkları ses ve video halinde gönderilecek, Farid de kendini o insanla ve hayatıyla özdeşleştirmeye çalışacak. Farid bu süre zarfında bulunduğu yerden ayrılmayacağı için, yeme içme konularında yardımcı olmak üzere ona bir ekip eşlik edecek.

Senaryonun eksiksiz işlemesi için görüntüler Farid’e birkaç gün gecikmeli gönderilecek. Zira bu sürede ekip iki ayrı hayatın birbiriyle örtüşmesi için (örneğin iki insanın da aynı yemeği yemelerini sağlamak gibi) gerekli ayarlamaları yapacak. Herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşılması durumunda ise proje sonlandırılacak.

Öte yandan Farid başkasının hayatını yaşarken, bu kez başkalarının onu gözlemlemesi için odasına ziyaretçi de alınacak. “Seeing I” adı verilen projenin gerçekleşmesi için ekibin 150 bin sterline ihtiyacı var. Projeye destek olmak ve daha fazla bilgi almak için Kickstarter sayfasına göz atabilirsiniz.

VİDEO

YORUMLAR