reklamı kapat

POPÜLER

seagate

Seagate’in 10 TB’lık diski çok yakında Türkiye’de

Seagate, 10 TB’lık diskini çok yakında Türkiye’de satışa sunuyor. 10 TB’lık kapasiteye sahip Seagate Enterprise Capacity 3.5 ile aynı alan içinde yüzde 25 daha fazla veri yoğunluğu elde edilebiliyor.

Yeni yılın ilk günlerinde tanıtılan disk, özellikle bulut tabanlı veri depolama merkezlerinin taleplerini karşılamayı hedefliyor. Standart 3,5 inçlik sabit disk boyutlarında olan ve 7 adet plakadan oluşan diskin içi helyum gazı ile dolu. Helyum sayesinde plakalar arasındaki sürtünme azalıyor, ısınma önleniyor, bu da diskin daha az enerji tüketmesini sağlıyor. Ortalama 2,5 milyon saat arızasız çalışma oranı vadeden disk, SATA üzerinden 6 GB, SAS üzerinden 12 GB veri transfer hızı sunabiliyor.

Seagate Türkiye Sorumlusu İlknur Baydak konu ile alakalı açıklamalarda bulundu. Sürekli artış gösteren veri miktarıyla birlikte, daha düşük masraf üreten, daha iyi performans gösteren depolama çözümleri tercih edildiğini belirten Baydak, Enterprise Capacity’nin TB başına en düşük enerji tüketen disk olduğunu ifade etti. Baydak, daha fazla depolama kapasitesini, yüksek performans ve düşük enerji tüketimi ile bir araya getiren bu disk sayesinde, veri depolama merkezlerinin de, bu merkezlerden hizmet alanların da avantaj elde edebileceğini vurguladı. Önümüzdeki ay piyasaya sürülecek 10 TB’lık diskin satış fiyatı ise henüz açıklanmadı.