reklamı kapat

POPÜLER

SEAT’ın ikonik modeli 60. yıla özel geri döndü: 600 Convertible [Video]

16 Mayıs 2017

FIAT lisansı altında üretimi gerçekleştirilen döneminin ikonik modeli SEAT 600, 60. yaşına özel olarak bir restorasyon projesiyle ilk günlerine geri döndü.

2,8 milyona yakın satış rakamıyla döneminin en çok satan otomobillerinden birisi olan FIAT 600 tasarımıyla zamanla otomobil tarihinin ikonik modelleri arasına adını yazdırmayı başarmış bir otomobildir. İkinci Dünya Savaşı sonrası otomobil üretimi gerçekleştiren tüm ülkelerde olduğu gibi İtalya’yı da saran ekonomik ulaşım parolasının bir yansıması olan kompakt sınıf otomobillerin devamı niteliğinde bu seviyeye yükselen FIAT 500 ve 600‘den bugün 500 modelini yeni formuyla sokaklarda görmemiz mümkün. 1957 yılında üretimine başlanan bu kompakt aracın kardeşiyle ise 1957 yılında İspanya‘da karşılaşıyoruz. SEAT’ın FIAT lisansı altında ve 600 ismiyle ürettiği model tıpkı İtalya’da olduğu gibi İspanya’da da kısa sürede ilgi gördü. İki ve dört kapı olmak üzere iki versiyonda satışa sunulan ve SEAT’a getirisi olan modelini unutmayan geliştirme ekibi emektar 600’ün 60. yılına özel olarak bir restorasyon projesi geliştirerek meraklılarını da mutlu etti.


FIAT kadar olmasa da 800.000‘e yakın satış rakamıyla büyük bir başarı yakalayan 600’ün özelliklerine baktığımızda ilk olarak karşımıza 633 cc‘lik motor çıkıyor. Arka tekerlekten çekişli altyapıya sahip olan SEAT 600’de kullanılan bu motor 21 beygirlik gücüyle toplam ağırlığı sadece 585 kilogram olan bu arabayı rahatlıkla kullanma olanağı sunuyordu. Dört ileri manuel şanzımanla kombin edilen aracın uzunluğuysa 3.200 milimetreydi.


60. yaşıyla zamana meydan okuyan SEAT 600’ün doğum gününü kutlamak için bir araya gelen SEAT ekibi Convertible versiyonu üzerinde yapılan restorasyon projesiyle bu ihtiyarı gençlik yıllarına döndürüyor. 30 kişilik bir ekip tarafından gerçekleştirildiği açıklanan restorasyon projesinde araç üzerinde 1.000 adetten fazla parçanın orijinalleriyle değiştirildiği bu değişimlere ek olarak boya ve direksiyon gibi bölümlerin de tamamen yenilendiği ifade ediliyor. Tamamen hazır hale getirilen aracın Barselona’da sergilenecek.

VİDEO