reklamı kapat

POPÜLER

Sharp’ın IGZO tabanlı yeni nesil LCD’leri her şekle girebilecek

Akıllı bilgi ve eğlence teknolojilerinin otomobillerden giyilebilir cihazlara kadar pek çok cihaza dahil olmasıyla, boyutları ve şekilleri değişen cihazlara uygun ekranların üretilmesi gereksinimi ortaya çıktı. Sharp‘ın yeni IGZO tabanlı ve serbest biçimli LCD prototipi bu ihtiyaca cevap verecek gibi görünüyor.

sharp IGZO
IGZO (İndiyum Galyum Çinko Oksit), LCD ekranlara kıyasla çok daha ince yapıda ve daha yüksek çözünürlük için çok daha küçük piksellerin kullanılmasına ve yüksek tepkime hızlarına imkan sağlıyor. Firmanın şu anki IGZO teknolojisi sadece dikdörtgen ekranlarla çalışıyor, ancak Sharp yongaları ekrana entegre ederek hem çerçeveden kurtulmuş hem de ekrana istenen herhangi bir şeklin verilebilmesini sağlamış. Tasarımcılar bu sayede örneğin araçların içindeki gösterge tablolarını çok daha kompakt hale getirebilecek veya ilginç şekillere sahip akıllı saatler üretilebilecek.

Sharp’ın açıklamasına göre bu teknoloji seri üretim için neredeyse hazır, ancak üstesinden gelinmesi gereken ufak tefek sorunlar var. Daha şimdiden tablet, telefon, bilgisayar ve TV ekranlarıyla kuşatılmışken bu tip ekranlar üretime geçtiğinde hayatımızda ekranların bulunmadığı hiçbir nesne ve mekan kalmayacak mı dersiniz?