reklamı kapat

POPÜLER

Sigorta eksperlerinin yerini drone’lar alıyor

Her yıl Amerika’da sayısız yangın, hortum ve su baskını yaşanıyor. Sigorta şirketleri zararların ne kadar büyük olduğunu anlamak için eksperler görevlendiriyor ve bu hasarlı bölgelere gönderiyor. Eğer afetin zararları çok büyükse, tespit çalışmaları görevliler için oldukça tehlikeli bir hal alıyor. Bu çalışmalar sırasında olası bir kazaya engel olmak isteyen Amerika Federal Havacılık Kurulu(FAA), eksperlerin yerini drone’ların almasını sağlıyor.

Amerika Federal Havacılık Kurulu yaptığı açıklamada drone’ların tehlikeli ve insanların girmesinin mümkün olmadığı yerlere ulaşarak hasar tespit sürecini hızlandırabileceğini belirtiyor. Yeni geliştirilen yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekebilen drone’ların hasar gören mekanlar ile ilgili daha detaylı bilgiler vereceği söyleniyor. Kurum şu anda sigorta devi AIG‘ye drone’larla ilgili olarakizin sağlamış durumda. Şirketin yeni eksper drone’larının ne zaman göreve başlayacağı ise henüz bilinmiyor. Bir diğer yandan yapılan bu yeniliğin sigorta sektörü için heyecan verici olduğu ifade ediliyor.

Federal Havacılık Kurulu şimdilik yalnızca insanlar tarafından kontrol edilen drone’lara izin veriyor. Ayrıca kontrol edilen drone’un görüş mesafesinin dışında uçurulmasını da yasaklıyor. Daha önce Amazon’un drone’la ürün teslimatı sistemi de bu nedenle sekteye uğramıştı. Fakat kurumun sigorta sektörü için verdiği karar, drone yasalarının bir nebze daha hafifleyebileceğinin sinyalini veriyor.