reklamı kapat

POPÜLER

Sinekler

Sinekler, tahmin ettiğinizden daha çok bakteri barındırıyor [Araştırma]

Sinekler hayatımızın bir parçası. Onlarla yaşıyoruz ve onları yok etmek için de elimizden geleni yapıyoruz. Yapılan en son bir araştırmaya göreyse bunu yapmakta gerçekten çok ama çok haklıyız.

Scientific Reports‘da yayınlanan bir makaleye göre göksinekler (Yeşil ile mavi renkte olurlar) ve kara sinekler gövdelerinde toplam 600 farklı bakteri taşıyor. Bu noktada ölü hayvan kokusunu 1,6 km’den alabilme özelliğine sahip gök sineklerin 316 bakteri, kara sineklerin ise 351 farklı bakteri taşıdığı belirtiliyor. Bu elbette oldukça korkutucu rakamlar anlamına geliyor. Sineklerin taşıdığı bu bakterilerin büyük çoğunluğunun insanları hasta edebilecek düzeyde olduğu söylenirken, özellikle yiyecekler konusunda önemli uyarılar yapılıyor. Açıkta duran gıdaların üzerine konmayı seven bu canlılar, taşıdıkları mikropları yediklerimize aktarabiliyor. Bu açıdan üzerinde sinek gezen bir gıdanın kesinlikle tüketilmemesi tavsiye ediliyor. Özellikle meyvelerin iyi yıkanmadan yenilmemesi de öneriler arasında yer alıyor.

Sinekler için çok dikkatli olmak gerekiyor

Sinekler hayvan dışkısından leşine ve pis sulara kadar birçok yere girip çıkıyor. Yaratılışları gereği onlarda sorun oluşturmayan bu bakteriler, insanları çok ciddi hastalıklara sürükleyebiliyor. Özellikle doğada yapılan kamp gibi etkinliklerde çok dikkatli olunması gerekirken, araştırmacılar tekrardan üzerine basa basa söylüyor: Sineklerin konduğu gıdaları kesinlikle tüketmeyin!