reklamı kapat

POPÜLER

Smart, 2017 model elektrikli araç yelpazesini tanıttı [Video]

Smart, yeni nesil elektrik ailesini kullanıcıların beğenisine sundu. 2016 Paris Otomobil Fuarı kapsamında görücüye çıkacak olan Smart’ın elektrikli model ailesinde Fortwo, Fortwo cabrio ve Forfour yer alıyor.

1994 yılından beri gerek kullanım rahatlığı gerekse boyutları ile metropollerdeki park sorunlarına çözüm getiren Smart, günümüz koşullarında modellerini geliştirmeye ve çeşitlendirmeye devam ediyor. Önümüzdeki hafta Paris’te ilk kez kullanıcıların beğenisine sunulacak olan otomobilin elektrikli araç sınıfında oldukça ilgi görmesi bekleniyor. Seride yer alan Fortwo Cabrio, sınıfının tamamen elektrikli ilk Cabrio’su model olma özelliğini taşıyor.

Markanın sahibi Daimler’in Renault ile ortaklığa giderek Zoe modelinde yer alan motora yer verdiği serinin tasarımı ise rakiplerinin ötesinde. Renault Zoe’de bulunan 81 beygirlik motorun dahili olarak görev yaptığı aracın tork değeri ise 160 nm. 130 km/s maksimum sürate çıkabilen elektrikli Smart ailesinin gün içerisindeki maksimum menzili ise 160 km olarak belirleniyor.

Otomobil üzerinde sürücünün seçebileceği Ekonomi modu, gaz pedalı tepkisindeki hassasiyeti düşürülerek maksimum tasarruf sağlıyor. Araç dahilinde bulunan ve trafik akışını tespit edebilen geliştirilmiş radarlar ile sürüş modları kendini ayarlayabiliyor. Otomobilin maksimum menzile ulaşması adına bir de akıllı klima kontrol sistemine yer veriliyor. Smart, kullanıcıları için “Smart App” adında araca uzaktan erişimi sağlayan ve o an ki araç bilgilerini gösteren bir uygulamayı da kullanmak imkanı sunuyor. Bu uygulama akıllı telefonların yanı sıra bilgisayarlardan da kullanılabiliyor.

Konu elektrikli bir otomobil modeli olunca akıllara tabiki şarj parametreleri geliyor. Elektrikli Smart ailesinde 22 kw‘lık hızlı şarj sistemine yer veriliyor. Bu sistem ile birlikte modeller 45 dakika gibi gerçekten iddialı bir sürede şarj olabiliyor. Standart modellerden farklı olarak elektrikli modellerin kokpitinde ek olarak batarya seviyesini gösteren bir gösterge paneli yer alıyor. Smart markasının başında yer alan Annette Winkler, Smart modellerinin tamamiyle bir şehir otomobili olduğu ve elektrik serisi ile beraber çok daha fazla ilgi göreceğini düşünüyor.

Video