reklamı kapat

POPÜLER

Stephen Hawking uzaylılar Dünya’yı keşfetmeden onları bulmak istiyor

Stephen Hawking uzaylıları bulma konusunda kararlı. Mümkünse onlar bu işi yapacak kadar gelişmeden kendi halletmek istiyor.

Ünlü teorik fizikçi Stephen Hawking, galaksinin derinliklerinde var olabilecek yeni bir medeniyet bulma konusunda hem çok heyecanlı hem de endişeli. Bilim üzerine yayınlar yapan ve ücretli üyelikle çalışan CuriosityStream sitesinde başladığı yeni programında da gündemi uzaylıları bulma üzerineydi. Yarım saatlik programı “Stephen Hawking’s Favorite Places“ta bu düşüncelerini dile getiren Hawking, potansiyel olarak yaşanabilecek koşullar sunan Gliese 832c’den bahsetti. 16 ışık yılı uzakta olan Gliese 832c, Hawking’in Yuri Milner ile başlattığı hayat olan gezegenleri keşfetme projesi için de biçilmiş kaftan.

Gliese 832c’de herhangi akıllı bir medeniyetin gelişmesi durumunda bunu duyabileceğimizi söyleyen Hawking, bir gün uzaylılardan da sinyal alabileceğimizi belirtti. Ancak bu koşulda sinyallerine karşılık verme konusunda endişelenmemiz gerektiğini söyleyen Hawking, en sevdiği örneklerden birini de vermeyi ihmal etmedi: “Gelişmiş bir medeniyetle karşılaşmak, Amerikan yerlilerinin Columbus’la karşılaşması gibi olabilir. Onun sonu pek de iyi bitmemişti.”