reklamı kapat

POPÜLER

Stephen Hawking açıkladı: “Dünya’nın geriye sadece 100 yılı kaldı”

Stephen Hawking, insanların 100 yıl içinde yaşayabilecekleri yeni bir gezegen bulması gerektiğini söylüyor. Üstelik buna inanan tek kişi de değil…

Stephen Hawking, BBC’nin yeni bilim serisi Tomorrow’s World‘de endişe verici açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz kasım ayında Dünya’nın 1.000 yıllık ömrünün kaldığını belirten Hawking bu tahminini güncelledi. Hawking’e göre iklim değişikliği, rötarlı asteroit çarpmaları, salgınlar ve popülasyondaki artışla beraber Dünya’nın hayatta kalmak için sadece 100 yılı bulunuyor. Yaşanabilir yeni bir gezegen için araştırmaların devam etmesi gerektiğini vurgulayan Hawking, Dünya’daki yerimizi de daralttığımızı söylüyor. Bu tahmininde yalnız olmadığını belirten Hawking, önümüzdeki ay gerçekleşecek olan Starmus Festival’inde pek çok meslektaşının da konuya ilişkin yorum yapacağını ekliyor.

Farklı bir gezegende yeni bir koloni fikri konusunda Hawking gerçekten de yalnız değil. Nitekim Elon Musk‘un da önümüzdeki 100 yıl için benzer planları bulunuyor. Starmus Festival’ine de katılacak olan sinirbilimci ve Nobel ödüllü Edvard Moser, Hawking’in toplumumuzda bilime duyulan ihtiyaca ve bilimde iletişimin her zamankinden daha önemli olduğuna vurgu yaptığını söylüyor.

Yaşanabilir bir gezegenin keşfi ise beraberinde Hawking’in uzaylılara karşı olan uyarılarını da hatırlatıyor. Geçtiğimiz yıl Stephen Hawking’s Favorite Places‘da bu konu üzerinde açıklama yapan Hawking, daha gelişmiş bir medeniyetin bizi bulmadan tarafımızdan bulunması gerektiğini vurgulamıştı.