reklamı kapat

POPÜLER

Son teknolojiyi retro tasarımla bir araya getiren televizyon

22 Mayıs 2017

Ev döşerken en büyük problemlerden biri yarattığımız ortama uygun teknolojik cihazlar bulmak oluyor. Oturma odasını istediğimiz hale büründürmek için günler harcadıktan sonra tüm bu emek alternatifimiz olmadığından almak zorunda kaldığımız televizyon sayesinde çöpe gidebiliyor. Ancak eğer retro tasarımlara düşkün biriyseniz bu televizyon konseptinin tam size göre olduğunu söyleyebiliriz.

Teknolojik aletler denildiği zaman akla dönemin trendine uygun veya daha fütüristik tasarımlar geliyor. Fakat kimi zaman bizlere eski günleri anımsatan, teknolojiden kopmadığı halde geçmişin havasını taşıyan eşyalara sahip olmak istiyoruz. Hogeun Jang ve PDF HAUS tarafından tasarlanan Teleavia Retro tam anlamıyla bu ihtiyacı karşılamaya yöneliyor.

Şimdilik konsept tasarım olmakla kalan bu cihaz tüplü televizyonların tarzını benimsiyor. Özlenen havayı düz ekran teknolojisi ile bir araya getiriyor. Kenarları günümüzde kullanmaya alıştığımız ekranların aksine keskin olmayan bu televizyon ayaklık üzerinde duruyor. Şimdilik sadece beyaz renk seçeneği bulunan televizyonun kenar kısımlarında ise siyah tercih edilmiş. Böylece cihaz kapalıyken de ekran bütünlüğü bozulmuyor.

1966’da satışa çıkan Teleavia P111‘in tarzını benimseyen bu yeni tasarım oldukça minimalist bir kumandaya sahip. Bu kumandada sadece açma – kapama, menü, ses, kanal, seçim, tekrar, sesi tamamen kapatma gibi seçenekler yer alıyor. Kullanılmayan tuşlar ise kendine yer bulamıyor. Teleavia Retro isimli bu konsept tasarıma ait görselleri haberimizin girişindeki galeride bulabilirsiniz.

YORUMLAR