reklamı kapat

POPÜLER

Stephen Hawking’in iletişim sistemi ücretsiz olarak kullanımda

Intel bugün Stephen Hawking için özel olarak geliştirilmiş olan açık kaynaklı iletişim sistemini tanıttı. Motor nöron hastalığının yanı sıra kuadripleji tipi felçten muzdarip olan yaklaşık üç milyon kişinin faydalanabileceği bu sistem, Intel ve Hawking’in yıllar süren çalışması sonucu ortaya çıkmış.

ACAT, yani Bağlamı Algılayan Yardımcı Araç Kiti adını alan sistem, Londra’da düzenlenen bir basın toplantısında bizzat Hawking’in kendisi tarafından tanıtıldı. ACAT olmadan konuşmasının mümkün olmayacağını belirten dahi fizik profesörü, bu sistem sayesinde dünyada nörolojik hastalıklar nedeniyle konuşma kabiliyetini yitiren pek çok kişiye yardım etmenin mümkün olduğunu düşünüyor.

ACAT öncesinde 20 yılı aşkın bir süre boyunca başka bir teknolojiyle iletişim kuran Hawking’in yazma hızı ACAT sayesinde iki kat artarken, diğer işlemlerde bu oran on kata kadar artış göstermiş. Klavyede hızlı yazmayı sağlayan SwiftKey‘den entegre edilen teknoloji sayesinde, Hawking artık yüzde 20 daha az karakter kullanarak yazı yazabiliyor.

Hawking’in muzdarip olduğu amyotrofik lateral skleroz (ALS), dünya çapındaki üç milyon motor nöron hastasını etkileyen rahatsızlıklardan sadece biri. ACAT’ın açık kaynaklı olması, sistemin rahatsızlığın tipine göre uyarlanmasını; böylece dokunma, göz kırpma ve kaş oynatma gibi farklı yöntemlerle iletişim kurulmasını sağlayacak. Hawking ve Intel, yeni çözümler geliştirme peşindeki araştırmacıların sistemi daha da ileri taşıyacağını umuyor.