reklamı kapat

POPÜLER

Hawking

Stephan Hawking’den üzücü haber

Dünyanın en önemli bilim insanlarından Stephen Hawking’den üzücü haber geldi. Ünlü fizik profesörü Stephen Hawking, 76 yaşında hayata veda etti.

Hawking’in çocukları Lucy, Robert ve Tim babalarının ölümüyle ilgili yazılı açıklamalarında “Sevgili babamızı bugün kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Çok büyük bir bilim insanı, çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi” dedi.

İngiltere’de veda eden Hawking’in henüz 21 yaşındayken yakalandığı ve tedavisi olmayan ALS hastalığı yüzünden öldüğü düşünülmektedir. Albert Einstein’den sonraki en büyük dahi olarak kabul edilen Stephen Hawking, 1985 yılında sesini yitirmiş ve yazıları sese dönüştürebilen bilgisayar yardımıyla insanlarla iletişim kurduğunu belirtelim.

Stephen Hawking kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili iddialarıyla, bugün yaşayan bilim insanları arasında dünyada en çok tanınan isimdir. Kitapları, 40 dile çevrildi; evrenle ilgili çılgın teorik bilgilerini popüler hale getirmek için gereken maddi bağımsızlığı sağlayacak ve Cambridge Üniversitesi’ndeki uygulamalı matematik ve teorik fizik laboratuvarını geliştirecek kadar da sattı.

Stephen Hawking’den dünyanın sonuna yönelik korkutucu açıklama

Hawking, son kitabı “Ceviz Kabuğundaki Evren”de, dünyanın büyük bir felaket ile karşı karşıya kalabileceğini belirterek uzayda insan kolonileri kurulmasını gündeme getirmişti.