reklamı kapat

POPÜLER

Stephen Hawking yıldızlar arası yolculuk yapabilen bir uzay gemisi inşa etmeye kararlı

Uzak, çok uzak bir galakside hayat var mı? Uçsuz bucaksız bu evrendeki tek akıllı canlı biz olabilir miyiz? Bilim adamlarının cevaplamak için can attığı bu ve benzeri soruları yanıtlamaya çok yaklaşmış olabiliriz. Zira Stephen Hawking Rus milyarder Yuri Milner ile birlikte yıldızlar arası yolculuk yapacak bir uzay gemisi projesinin müjdesini verdi.

100 milyon dolarlık araştırma projesi Breakthrough Starshot, ışık hızına yakın hızda hareket eden nanocraft konseptini ispatlamaya çalışıyor. Bu nanocraft’lar ışık hızının yüzde 20‘si kadar hızlı hareket eden uzay araçları olarak belirtiliyor. Nanocraftlar bize en yakın yıldız sistemi olan Alpha Centauri‘ye gidip olası gezegenlerin görüntülerini kaydedip, bilimsel veriler yakalayabiliyor. Bunu da fırlatılışından sadece 20 sene sonra yapabiliyor.

Olası diğer akıllı canlıları bulma ve yakın yıldız sisteminde yaşanabilir başka gezegenler arama odaklı proje eski NASA AMES araştırma programı yöneticisi Pete Worden liderliğinde gerçekleşiyor. Dünyanın önde gelen bilim adamlarının dahil olduğu projede Stephen Hawking ve Yuri Milner’ın yanı sıra Mark Zuckerberg de bulunuyor. Yuri Gagarin’in uzaya çıkışının 55’inci yıl dönümünde açıklanan proje, ikinci büyük adım olan yıldızlar arası gezi için hazırlanıyor.

Alpha Centauri yıldız sistemi bize 4,37 ışık yılı uzaklıkta. Günümüzün en hızlı uzay gemisinin oraya varması yaklaşık 30 bin yıl alıyor. Breakthrough Starshot projesinin gerçekleşmesi durumunda uzay yolculuğu da yeni bir boyut kazanacak ve geleceğin temelleri atılacak.