reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon Satellite LOG Tasarım akıllı telefon

Snapdragon Satellite sistemi için kurulan Qualcomm ve Iridium ortaklığı bozuldu

Android telefonlara uydu bağlantı getirme odaklı hazırlanan Snapdragon Satellite sistemi için kurulan Qualcomm ve Iridium ortaklığı bozuldu.

İlk duyurusu geçtiğimiz yıl sonunda yapılan Snapdragon Satellite, en son Xiaomi, OPPO, Vivo, Motorola, Nothing ve Honor‘un da bulunduğu çok sayıda telefon üreticisi tarafından kullanılacak haberiyle gündeme gelmişti. Ancak süreç kapalı kapılar arkasında tam olarak istendiği gibi gitmemiş. Snapdragon Satellite özelinde alçak dünya yörüngesinde çok sayıda güçlü uydusu bulunan Iridium ile ortaklık kuran Qualcomm, bu temelde Snapdragon 8 Gen 2 işlemci ve X70 modem birimine sahip Android telefonları uydu ile bağlantı kurabilir hale getirecekti. Peki bu sistem ne işe yarayacaktı? İki taraflı iletişim sağlayacak sistem, telefonların çekmediği durumlarda acil durum mesajı göndermek için kullanılacaktı. Mesaj temelli çalışacak sistem, Qualcomm’a göre normal mesajlaşma süreci için de kullanılacak ancak esas odak nokta hayat kurtarmak olacaktı. Geldiğimiz son aşamada ise Iridium uydularının kapsama alanındaki belirli ülkelerde kullanıma alınacak Snapdragon Satellite için ana ortaklık sona erdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Qualcomm ile Iridium süreci yaptıkları açıklamalar ile doğruladı, gelecek için kapı açık bırakılsa da telefonlar için özel donanım altyapısı planı rafa kaldırıldı. Yani Snapdragon Satellite’ın teknik başarısına rağmen akıllı telefon üreticileri bu teknolojiyi cihazlarına dahil etmedi, sonuç olarak Qualcomm anlaşmayı feshetmeyi tercih etti. Uydu bağlantı konusunda iPhone 14 ailesi özelinde ilk adım atanlardan birisi olan Apple, Globalstar uyduları (Firmada şu an 24 farklı alçak dünya yörüngesine konumlanmış uydu var) ile mümkün olan kendi uydu bağlantı özelliği hakkında bilinmesi gereken tüm detayları burada aktarıyor:

Snapdragon Satellite yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü