reklamı kapat

POPÜLER

NFT

Son dönemin furyası NFT nedir? İşte Türkiye detayları ve fazlası

Son dönemde internet dünyasından NFT kavramı eksik olmuyor. Peki nedir bu NFT? İşte bilinmesi gereken temel detaylar;

Aslında sizlere NFT’yi ilk olarak geçtiğimiz hafta bir Twitter haberinde tanıtmıştık. Tekrardan üzerinden geçersek NFT ya da açılımıyla “non-fungible tokens / eşsiz token”, Binance Academy tarafından tam olarak şu şekilde tanımlanıyor: “Eşsiz token (NFT) blockchain üzerinde benzersiz bir varlığı temsil eden kriptografik bir token türüdür. NFT’ler dijital varlıklar ya da gerçek dünya varlıklarının tokenlaştırılmış versiyonları olabilir. NFT’ler birbirlerinin yerine geçemediği için dijital dünya dahilinde orijinallik ve mülkiyet ispatı olarak kullanılabilir.” NFT ile kişiler şarkıların, fotoğrafların, tasarım çalışmalarının ve hatta GIF gibi animasyonların dahi dijital sahipliğini alabiliyor ya da satabiliyor. Bu sistemde sanatçılar eserlerinin bir sonraki satışları üzerinden de gelir elde edebiliyor ve bu gerçekten çok güzel görünüyor. Yani eser sahibi eserinin satıyor ancak sahipliğini koruyor.

Bu furya şu an Türkiye’de de oldukça yaygınlaşmış durumda. Örneğin kısa süre önce Tarık Tolunay imzalı yukarıda gördüğünüz inanılmaz eser NFT temelinde tam 36 bin dolara satıldı. Yurt dışında ise NFT temelli satışlarda çok ama çok uçuk rakamlar karşımıza çıkıyor. “Kripto Sanat” dünyasında tam 69 milyon dolara satılan eserler bulunuyor. Bu eserin arkasında Mike Winkelmann yer alıyor. Bir şeye kimin sahip olduğunu belgeleyen dijital sertifikalar olan NFT’ler, sanat dünyasını tamamen değiştirecek gibi görünüyor.

Twitter özelindeki NFT detayının arkasında ne vardı?

Twitter’da mevcut CEO Jack Dorsey tarafından 2006 yılında atılan ilk tweet, Cryptoland’in ve Bridge Oracle’ın CEO’su Türk asıllı Sina Estavi tarafından tam 2.5 milyon dolara satın alınıyor. Burada alınıyor diyoruz çünkü halen Valuables platformu üzerinde direkt olarak Jack Dorsey tarafından başlatılan açık artırma devam ediyor. Ancak kimsenin ilk tweet için 2.5 milyon dolardan fazla vermesi beklenmiyor. Jack Dorsey tarafından atılan ilk tweet “NFT” temelinde satışa çıkmıştı.

Not: Ana görsel sanatçı Tarık Tolunay’a aitti. Kendisini burada takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem