reklamı kapat

POPÜLER

Sonos Play:5
Sonos Play:5
Sonos Play:5
Sonos Play-5

Sonos üst düzey ses sistemi Play:5’in yeni versiyonunu tanıttı [Video]

Piyasaya sürdüğü güçlü ses sistemleriyle tanınan Sonos, Play:5 modelinin yeni versiyonunu ve Trueplay olarak adlandırdığı hoparlör ayarlama yazılımını tanıttı. Şirketin duyurusunu gerçekleştirdiği Play:5 ses sistemi müzik tutkunlarının karşısına farklı bir tasarımla çıkıyor. Uzun yıllar tasarım çizgisini koruyan Play:5’in yeni versiyonu tasarım açısından Play:3’e benziyor.

Play:3’ten daha büyük bir gövdeye sahip olan ses sisteminde altı adet sürücü, üç adet mid-woofer, üç adet tweeter ve altı adet Wi-Fi anteni yer alıyor. Bünyesinde barındırdığı altı adet sürücüyle güçlü bir bas performansa sahip olduğu belirtilen ses sisteminin net bir ses ürettiği belirtiliyor. Üst kısmında yer alan fiziksel kontrolün haricinde müzik kontrolü iOS ve Android için geliştirilmiş uygulamalar üzerinden sağlanıyor. Uygulama başta Spotify ve Deezer olmak üzere dünyadaki birçok müzik servisine destek verdiği için Sonos Play:5’te farklı tarzlarda müzik dinlemek mümkün. Bu yıl piyasadaki yerini alacak ses sistemi Amerika’da 499 dolardan, Avrupa’da ise 579 eurodan satışa sunulacak.

trueplay
Her odada en iyi kalitede ses deneyimi
Sonos yazının başında da belirttiğimiz gibi Play:5 ses sistemiyle birlikte Truplay isimli hoparlör ayarlama yazılımını da duyurdu. Sonos’un mobil uygulamasına entegre edilen bu yazılım kullanıcıların her odada en iyi kalitede müzik dinlemesine olanak sağlıyor. Bu yazılımın nasıl çalıştığından kısaca bahsedelim. Kullanıcıların ilk başta Sonos’un uygulamasını açıp ardından Truplay özelliğini başlatması gerekiyor. Bu işlem iPhone veya iPad’in hoparlöründen özel bir ses tonunun yayılmasıyla başlıyor. Yazılım bu sesin cam, duvar veya mobilyalardan nasıl yansıdığını analiz edip hoparlörü bulunduğu odanın konumuna göre ayarlıyor. Bu da kullanıcıların her odada en iyi ses deneyimi yaşaması anlamına geliyor. Bu yazılım yeni Play:5 hoparlörle birlikte eski Play serisi hoparlörler de uyumlu şekilde çalışıyor. Bu özelliğin yakın zamanda Sonos’un iOS uygulamasına entegre edilmesi bekleniyor.

VİDEO