reklamı kapat

POPÜLER

Sonos ZonePlayer S5 incelemesi

Evine her şeyin bir arada bulunduğu bir müzik sistemi satın almak isteyenleri yakından ilgilendiren ZonePlayer S5, tüm müzik arşivinizi ve evinizin çeşitli yerlerine kurduğunuz ses sistemlerini tek bir merkezden kontrol etmenizi sağlıyor.

KISA SÜREN KURULUM AŞAMASI
Hoparlörün kutusundan iki adet kablo çıkıyor. Biri güç kablosu diğeri ise Ethernet. S5’in arka tarafında, tutma yerinin biraz altında, bahsi geçen bağlantılar için girişler bulunuyor. Ardından bilgisayarınıza kutudan çıkan yazılım CD’sini yüklüyorsunuz. Yazılımın kurulması bittikten sonra Sonos’un kendi masaüstü kontrol paneli açılıyor. Hoparlör, Ethernet kablosuyla internete bağlı olduğu için, bulunduğunuz ağa tanımlanmış oluyor. Masaüstü kontrol panelinden yönergeleri takip ediyorsunuz. PC’nin, ağınızda görünen Sonos ZonePlayer hoparlörleri tarayıp tespit etmesi birkaç saniye sürüyor. Bizde şimdilik bir tane var. Aslına bakarsanız bu sistemdeki amaç her odaya bir adet ZonePlayer koyup, her birine müziği, ağ üzerinden dağıtmak. Masaüstü kontrol paneli üzerinden PC’deki müzik arşivinizi ZonePlayer’la paylaştıktan sonra (bunun için de birkaç saniye…) artık ağ üzerinden tüm şarkı listenize ulaşılabilirsiniz.

MUTFAKTA FARKLI SALONDA FARKLI
Sonos ZonePlayer S5’i test ederken, bizim ses kaynağımız PC idi. Ama bu müzik kaynağı örneğin tüm iTunes arşivinizi kapsayan Apple Time Capsule de olabilir. Birden fazla ZonePlayer hoparlörü evin çeşitli odalarına yerleştirdiğiniz takdirde yatak odasında caz dinlerken mutfakta internet üzerinden radyo dinleyebilirsiniz. S5’in sesi çok güçlü. Tüm salonu veya ofis odanızı sese boğacak kabiliyette. Tek hoparlör formunda olduğuna bakmayın. İçinde iki tweeter, iki de orta menzil olmak üzere dört ayrı sürücü bulunuyor. Bir de bas tabii ki. Açık havadayken sesi rahatlıkla etrafınızı çevreleyebilir.

İŞLEVSEL UZAKTAN KUMANDA
Peki, bu hoparlörü nasıl kontrol edeceksiniz? Sonos CR200 ile. Sonos CR200, aslında ayrıca satılan bir kontrolör. Fiyatı da 813 TL. Ekranı dokunmatik özellikte. Şarkı listesi oluşturmadan radyo kanallarını gezmeye, tüm odalardaki hoparlörlere aynı şarkıyı atamadan her birine farklı ses düzeyi belirlemeye kadar şu anda buraya sığdıramayacağımız sayısız komutu yerine getiriyor. Ama durun, iPhone ya da iPad sahibi iseniz CR200’e ihtiyacınız yok. Ücretsiz Apple Sonos Controller uygulamasını iOS cihazınıza yüklediğiniz takdirde dokunmatik ekranlı uzaktan kumandanız artık iPhone’unuz ya da iPad’iniz olacak. Ne çaldığını ve nerede çaldığını iPad’in geniş ekranından takip edebilir, yönetebilir ve düzenleyebilirsiniz. Bu kadar basit.

► Puanlama ve teknik özellikler sayfa 2‘de