reklamı kapat

POPÜLER

Sony VAIO VPCEA2S1E/W

VAIO ailesi bünyesinde yer verdiği ürünlerle kullanıcılara aradıkları kaliteyi sunmayı başaran Sony, VAIO E serisine eklediği yeni VPCEA2S1E/W modeliyle dizüstü bilgisayarları savaşına renk getiriyor. Cihazın incelediğimiz modeli her ne kadar beyaz ve krem rengin alaşımından oluşsa da, aynı modelin kahverengi ve siyah renkli seçenekleri de bulunuyor. Beyaz renkli modelin ağırlıklı olarak bayanların ilgisini çekeceği aşikar. Gerek rengi, gerekse de tasarım ayrıntılarıyla bayanları cezbedeceğini düşündüğümüz VPCEA2S1E/W, ince ve hafif yapısıyla da hanımlara kolay bir kullanım sunacak. Yalnızca 2.35 kilogram ağırlığında olan cihaz elbette hanımların zarif çantalarında taşınacak kadar küçük değil. Fakat toplantılara giderken beraberinde getirdiği VAIO çantasıyla kolayca taşınabilecek olan cihaz, konforlu yapısıyla kullanım kolaylığı sağlamasıyla da beğeni toplayacaktır.

HANIMLARIN SEVGİLİSİ
VPCEA2S1E/W’nun bu modelinin bayanlara yönelik olarak geliştirildiğini göz önünde bulundurarak, cihazın tasarımının ne denli etkili olduğunu ortaya koyabilmek adına birbirinden güzel hanımların bulunduğu ofisimizde küçük bir tura çıktık. Cihazla birlikte karşılarına çıktığımız ve incelemeleri için cihazı kısa bir süreliğine kendilerine bıraktığımız beş farklı hanımın buluştuğu ortak nokta, VPCEA2S1E/W’nun tasarımının tam kendilerine göre olduğuydu. (Hatta bu uğurda ofiste ‘minik’ bir tartışma da çıkmadı değil.) Kimi cihazın dış kaplamasındaki krem renkli ve şeffaf bir malzemeden oluşan plastik kaplama üzerinde yer alan minik kare desenlerinden hoşlandığını söylerken, kimisi ise klavyenin ve touchpad’in ne kadar rahat olduğuna değindi. Ayrıca cihazın ekranının fazlasıyla net bir görüntü sunduğundan da bahseden bayanlar arasında, ağırlık konusu ise cihazın dezavantajını oluşturuyordu. Evet, şimdi buradan küçük testimize katılan bayanlara desteklerinden dolayı teşekkür edelim ve test merkezimize geri dönelim.

TEST MERKEZİNİN CAZİBELİSİ
Cihazın üzerinde 14 inç genişliğinde LED arka aydınlatmalı bir ekran bulunuyor. Beyaz dengesini oldukça beğendiğimiz cihaz, bu sayede fazlasıyla net görüntü sunabiliyor. Parlak bir malzemeden oluşan ekranı taşıyan ekran menteşelerinin geriye doğru uzayan kavisli bir yapıya sahip olması nedeniyle, ekranı yaklaşık 270 derecelik bir açı oluşturacak şekilde geriye doğru yatırabiliyorsunuz. Bu sayede esnek bir kullanım imkanı yaratıyor. Fakat aynı esnekliği ne yazık ki görüntüleme açısında pek gösteremiyor. Aynı sorunla pek çok dizüstü bilgisayar ekranında karşılaştığımız için bu küçük sorunu görmezden geliyoruz. Esnek kullanım özelliğini klavye ve touchpad bölgesiyle destekleyen VPCEA2S1E/W, boyutundan dolayı numerik tuş takımının bulunmadığı bir klavyeye sahip. Bu sayede ferah bir kullanım alanı sunan cihazın, hem tuşlarının boyutu, hem de konumlandırılmasından dolayı çok rahat bir kullanım sağladığından rahatlıkla bahsedebiliriz. Aynı rahatlığı iki parmağa kadar çoklu dokunuşu destekleyen touchpad alanıyla da yaratan VPCEA2S1E/W, bu konforu touchpad’in zemininde kullandığı küçük pürüzlü malzemeyle sağlamış. Hoparlörlerini klavye bölgesinin üzerinde bulunduran VPCEA2S1E/W, aynı alanda üç adet kısayola da yer vermiş.

KULLANIŞLI VAIO UYGULAMALARI
Birbirinden kullanışlı uygulamalara ev sahipliği yapan VPCEA2S1E/W, bu sayede multimedya uygulamalarına ne kadar yatkın bir platform olduğunu ortaya koyuyor. Cihaz açıldığında masaüstünde bizleri karşılayan ilk uygulama VAIO Gate oluyor. Üst alanda görebileceğiniz bu çekmece biçimindeki kısayollardan oluşan bar, esprili bir tasarıma sahip olmasının yanı sıra oldukça da kolay bir kullanım sağlıyor. Bu alandan çeşitli program kısayollarına erişim sağlayabileceğiniz gibi, bu alanı kullanarak ulaşabileceğiniz diğer VAIO uygulamalarını ise; VAIO Media Gallery, VAIO Care, VAIO Media plus, Media Go ve PMB VAIO Edition oluşturuyor. İsminden de anlaşılabileceği üzere VAIO Media Gallery, resim, müzik ve video gibi dosyalarınızı bir araya getiren bir arabirimken, PMB VAIO Edition ise multimedya dosyalarınızı organize etmeniz için sunulan bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Bu bölümde özellikle dikkat edilmesi gereken uygulamalarsa kesinlikle VAIO Media plus ve Media Go. PlayStation’dan hatırlayacağınız XrossMediaBar’a benzer bir tasarıma sahip olan VAIO Media plus uygulaması, cihazın sahip olduğu DLNA desteğiyle dosyalarınızı kablosuz olarak ağınızda bulunan PlayStation ve bilgisayar gibi cihazlarla paylaşmanıza imkan verirken, Media Go ise eğer bir PSP’niz varsa devreye giriyor. Multimedya dosyalarını PSP ile senkronize edebilmenize imkan tanıyan bu akıllı uygulama, yalnızca küçük bir kurulum gerektiriyor.

TASARIM CAZİBESİ
Sony VAIO VPCEA2S1E/W
Cihaz, şık tasarımıyla dikkatleri üzerine topluyor

VAIO LOGOSU
Sony VAIO VPCEA2S1E/W
Şık VAIO logosu, yine cihazın üzerindeki yerini alıyor

KONFORLU KULLANIM
Sony VAIO VPCEA2S1E/W
Yeni VAIO, klavye ve touchpad’iyle konfor vadediyor

BAĞLANTILAR
Sony VAIO VPCEA2S1E/W
Dört adet USB girişiyle yeterli bağlantı desteği yeterli seviyede

14 İNÇ EKRAN
Sony VAIO VPCEA2S1E/W
Cihaz, 14 inçlik ekranıyla muhteşem bir görsellik sunuyor

KISAYOLLAR
Sony VAIO VPCEA2S1E/W
Kullanışlı kısayolları cihazın üzerinde bulabilirsiniz

TASARIM
-5YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-5YILDIZ-

PERFORMANS
-5YILDIZ-

ARTILAR
Özgün tasarımı, VAIO uygulamaları, yüksek çözünürlüklü ekranı, kullanım kolaylığı sunması, DLNA desteği.

EKSİLER
USB 3.0 desteği yok. USB bağlantılarının yeri. Daha hafif olması büyük avantaj yaratırdı.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core i3 M 350 2.27 GHz

Ekran
• 14 inç LED arka aydınlatmalı (1600×900)

Ekran Kartı
• ATI Mobility Radeon HD 5145 512 MB DDR3

Bellek
• 4 GB DDR3

Sabit Disk
• 500 GB

Optik Sürücü
• Super Multi DVD

Bağlantılar
• HDMI, USB 2.0 (4 adet), eSATA
• Ethernet, VGA, kart okuyucu
• ExpressCard, Bluetooth

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Pil
• Ortalama 3.5 saat

Boyutlar
• 238.7 x 27.3 x 345.8 mm

Ağırlık
• 2.35 kilogram