reklamı kapat

POPÜLER

Sony VAIO VPCCA2S1E incelemesi

Teknoloji dünyasına hakim koyu renklerden, sıradan tasarımlı dizüstü bilgisayarlardan sıkıldıysanız şimdiden söyleyelim Sony’nin yeni C serisini çok beğeneceksiniz. Özellikle aradığınız herkesin sahip olduğundan farklı bir şeylerse C serisi bunun için biçilmiş kaftan. Turuncu, kırmızı, pembe ve yeşil olmak üzere birbirinden canlı dört farklı renge sahip olan serinin yeşil renkli üyesini bu ay test etme imkanımız oldu.

NEON RENGİN CAZİBESİ
Kod adıyla VPCCA2S1E’nin en dikkat çeken yanı çarpıcı neon rengi. Tüm kasaya hakim olan renk o kadar canlı, o kadar göz alıyor ki bilgisayarı test etmek için kutusundan çıkardığımızdan itibaren ofisimizdeki herkes (özellikle hanımlar) rengiyle ilgili bir şeyler söyledi. Rengin parlaklığının yanı sıra kasada kullanılan özel malzeme sayesinde bilgisayarın kapağı ve kenarları da sanki içinde LED’ler varmış gibi ışık yayıyor. Bilgisayarın malzeme kalitesi hakkında söyleyeceklerimiz ise rengiyle ilgili söylediklerimiz kadar olumlu değil ne yazık ki. Kullanılan malzeme göze hoş geliyor ama verdiği kalite hissinin yüksek olduğunu söylemek zor. Bu tercihin bilgisayarın maliyetinin daha düşük tutulması için yapıldığı açık ancak yine de biraz daha kaliteli bir malzeme beklerdik Sony’den. Bilgisayarın sağ yanında DVD sürücü ve iki USB bağlantı yuvasının yanı sıra kulaklık ve mikrofon girişleri bulunuyor. Sol yanda ise güç girişi, Ethernet bağlantı noktası, VGA ve HDMI çıkışları ile biri USB 3.0 destekli iki USB bağlantı noktası yer alıyor. Bilgisayarın ön yüzünde ise Memory Stick Pro-HG Duo ve SD kart yuvası konumlandırılmış. Kapağı kaldırdığımızda karşımıza çıkan yine neon renk oluyor. Kasanın tamamına hakim olan renk, klavye bölgesi hariç tüm yüzeyde de kendini gösteriyor. Üzeri ince noktalarla bezeli touchpad ve onun tuşları da yine yeşil. Touchpad, çimdik gibi belli başlı parmak jestlerini algılayabiliyor ve bu jestlere uygun işlevleri yerine getiriyor. Bilgisayarın en hoşumuza giden özelliklerinden biri de chiklet tabir edilen ayrık tuşlardan oluşan klavyesinin arka aydınlatmalı olması oldu. Beyaz ışık veren aydınlatma, karanlık ortamlarda VAIO’nuzu sorunsuz olarak kullanmanıza imkan veriyor. Bilgisayar üzerindeki ışık sensörü sayesinde klavye aydınlatması ihtiyaç olduğu anda otomatik olarak devreye giriyor. İstendiği takdirde ışığın kontrolü manuel olarak da yapılabiliyor. Son olarak da klavyenin hemen üst kısmında yer alan ve Sony’nin VAIO’larda standart haline getirdiği tuşlardan bahsedelim. Bu üç tuştan ilki olan Assist, Sony’nin VAIO Care yazılımını çalıştırıyor. VAIO Care, bilgisayarda tüm olan biteni takip etmeye yarıyor ve herhangi bir sorunda kullanıcıya çözümler sunuyor. Web tuşu ise tek tıklamayla ön tanımlı internet tarayıcıyı açıyor. Bilgisayar tamamen kapalıyken bu tuşa basıldığında ise yaklaşık 20 saniye içinde özel bir tarayıcı açılıyor. Bu tarayıcı, bilgisayarı tam olarak açmaya ihtiyaç olmadan internette gezinmeye olanak sağlıyor. Bunun hız ve pil ömrü açısından önemli bir artı olduğunu belirtmek gerek. Son tuş olan VAIO ise bilgisayarınızdaki tüm medya içeriğini yönetip, görüntüleyebileceğiniz Media Gallery uygulamasını çalıştırıyor.

GÜNLÜK KULLANIM İÇİN İDEAL
Tasarıma uzun uzun değindik peki bu bilgisayarın performansı nasıl diye soruyorsanız onun da cevabını verelim. VAIO VPCCA2S1E, Intel’in yeni nesil Core i3 işlemcisini kullanıyor. 2.10 GHz hızında çalışan işlemci, 4 GB’lık RAM’in de desteğiyle film izlemek, internette sörf yapmak ve oyun oynamak (fazla yüksek konfigürasyon istemeyen oyunlar) gibi birçok günlük işlevi sorunsuz olarak yerine getirebiliyor. 512 MB belleğe sahip olan AMD Radeon HD 6470M ekran kartı da oyun ve videoda tatminkar bir performans sergiliyor. Bilgisayarda Full HD filmler izledik ve ekranı zorlayan uygulamalar denedik ancak herhangi bir donma veya takılma yaşamadık. Sony’nin ekranlar konusundaki başarısı malum. VPCCA2S1E de bu kaliteye uygun bir ekrana sahip. Parlaklık ve keskinlik anlamında üst seviyede olan ekranda yansıma sorunu da yok. Bilgisayarın dahili hoparlörlerin kalitesi de yine bir çizginin üzerinde. Yeteri kadar ses veren hoparlörler baslarda biraz zorlanıyor o kadar. Ancak aradığınız üst düzey bir sesse harici hoparlörler satın almanız şart. Oldukça sessiz çalışan bilgisayarın herhangi bir ısınma problemi olmadığını da ekleyelim.

DÜŞÜK PİL ÖMRÜ
Sony’nin kendine özel birçok yazılımının yanı sıra Adobe Photoshop Elements, Adobe Premiere Elements, Skype ve Microsoft Office 2010’la birlikte gelen bilgisayarın en büyük sorunu pil ömrü. Ortalama bir kullanımda bilgisayarın pili yaklaşık 4 saat kadar dayanıyor. Ancak oyun oynamak veya film izlemek niyetindeyseniz bu süre 2,5 saate kadar düşüyor. Günümüzde 10 saate varan pil ömrü sunan dizüstü bilgisayarlar olduğunu düşündüğümüzde bu sürelerin oldukça az olduğu açık. Nihayetinde VPCCA2S1E’nin performans canavarı olduğu söylenemez, üstün donanıma da sahip değil ama tüm günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek enerjik ve canlı bir bilgisayar. Fazla mobil bir kullanıcı değilseniz ve pil ömrü sizin için sorun değilse kendinize uygun rengi seçmek için daha fazla beklemeyin.

YORUMLAR