reklamı kapat

POPÜLER

Sony Afeela

Sony ve Honda imzalı elektrikli araç Afeela, CES 2024’te de boy gösterdi

 - Güncelleme: 09 Ocak 2024 10:19

Japon teknoloji devlerinden Sony ve Honda tarafından geliştirilen elektrikli sedan otomobil modeli Afeela, CES 2024’te de boy gösterdi.

Honda desteğiyle kurulan Sony Honda Mobility şirketinin bir çözümü olarak üzerinde çalışmalar yapılan Afeela, sedan bir elektrikli otomobil modeli ve CES 2024 kapsamında üretime oldukça yakın haliyle karşımıza çıkarıldı. CES 2024 sunumu için hazırlanan sahnede bir PlayStation kontrolcüsü ile uzaktan kontrol edilen araç, aktarıldığı kadarıyla önümüzdeki yıl seri üretime alınacak ve birçok pazarda satışa sunulacak. Daha önce gösterilen sürümünden aşırı farklı olmayan ancak bazı görsel güncellemeler yapılan teknolojik araç, gücünü şu aşamada toplam 483 beygir güç üreten iki farklı elektrik motorundan alıyor ve 91 kWh lityum-iyon batarya üzerine kuruluyor. Çift motor sayesinde dört teker çekiş sunulan Afeela, şu aşamada yarım yapılı bir direksiyon simidi taşıyor ve kokpitinde Epic Games desteğiyle hazırlanan modern bir arayüze sahip yatay formlu devasa bir ekran taşıyor. Yıl sonunda Gran Turismo 7 yarış oyunu içine de dahil edileceği duyurulan araç, çıktığında Microsoft’un desteğiyle OpenAI teknolojilerini merkeze alan gelişmiş bir dijital / sesli asistan ile donatılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CES 2024 kapsamında otomobil odaklı başka duyurular da oldu. Örneğin dev üretici BMW, CES 2024 duyuruları kapsamında ilk olarak oyuna odaklandı. Buna göre BMW Operating System 9 / iDrive 9 işletim sistemini merkeze alan BMW araçlara yakında herhangi bir Bluetooth destekli oyun kontrolcüsü bağlanabilecek (İki tane) ve böylece araç içindeki oyunlar park halinde rahatlıkla oynanabilecek. Aynı zamanda araçları içerisinde sunduğu çevrimiçi / normal video çözümlerini de Operating System 8.5 ve Operating System 9 işletim sistemli araçlar için çeşitlendireceklerini belirten firma, biraz daha uzak gelecek için de adımlar atıyor.

Burada özellikle artırılmış ve karma gerçeklik adımları dikkat çekiyor, firma kullanıma oldukça hazır hale getirdiği altyapı sayesinde gerçek dünyaya sanal objeler yerleştirebiliyor. Bunun için AR gözlüklerden yardım alan BMW, süreçte şu an Xreal Air 2 AR gözlükler ile demo gösterimi yapıyor, altyapıda spesifik olarak gerçek yollara eklenen sanal işaretçiler ile navigasyona yani yönlendirmeye odaklanıyor.

CES 2024’te ilk kez 2022 yılında duyurduğu kendi özel sesli asistanını oluşturmak adına Amazon’un Alexa temelli teknolojilerini kullanarak önemli bir aşamayı geride bıraktığını da belirten BMW, süreçte Alexa için geliştirilen yeni LLM’i (Büyük Dil Modeli) kullanıyor ve gelecekte araç içi sesli asistanının kişilere büyük yardımlarda bulunacağını belirtiyor. Firma hepsine ek olarak araçlarının uzaktan kontrol edilmesine imkan tanıyacak, bu temelde gerçek kişiler özel simülasyon donanımlarından yardım alarak, araçların parkını sizin yerinize düşük gecikmeli internet bağlantıları aracılığıyla gerçekleştirebilecek.

Sony haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın