reklamı kapat

POPÜLER

Sony’nin ilk çeyrekteki zararı: 312 milyon dolar

Sony, 2012 yılının ilk çeyrek sonuçlarını duyurdu. Şirket, 312 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı. Satış gelirinin 19,2 milyar dolar olduğunu ifade eden Sony, şirketin satışlarında bir yıl önceye göre yaşanan yüzde 1,4’lük artışta Sony Mobile’ın şirkete dahil edilmesinin önemli rol oynadığını belirtti. Yeniden yapılandırma sürecinde kullanılan 143 milyon dolar ise operasyonel gelirin 270 milyon dolardan 79 milyon dolara gerilemesine neden oldu. Sony’nin yıl sonu kar beklentisi de 2,29 milyar dolardan 1,66 milyar dolara geriledi. Görüntüleme, bileşen ve müzik birimleri değerini korurken; oyun, ev eğlence ve mobil bölümleri ise çeyreği zararla kapattı. Sony’nin oyun biriminde ise yüzde 14,5’lik bir gerileme kaydedildi. Sony, PS Vita ile bu durumu tersine çevirmek istese de işinin oldukça zor olduğunu söylemek gerek. Buna ek Sony’nin televizyon birimi çeyreği zararla kapatmasına rağmen, geçen yıla göre daha az zarar olduğu belirtildi. Şirketin görüntüleme birimi ise 2012 yılının ilk çeyreğinde Sony’ye 160 milyon dolar katkı sağladı.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Sony’nin ilk çeyrekteki zararı: 312 milyon dolar” için 2 cevap

 1. gotor dedi ki:

  sony böyle devam ederse her alanda 2014 te dünya lideri olur zarardanda kurtulur. fiyatlar epey düştü

 2. Realist dedi ki:

  Koskoca Japon firmasının batacağına inananlara inanamadığım için yorum yapma gereği duyuyorum.
  Japonyanın en köklü elektronik firmasının batması ne kendi hedefleri ne de Japon devlet adamların izin vereceği bir varsayım bile değildir.
  Bugün Panasonic daha büyük zararlar açıklarken Olympus CO su kaçırdığı paralarla ada satın alabilirken bu firmalar batmıyorsa teknolojiye yön veren bu kadar köklü bir firma asla batmaz.
  Kore hükümetinin destek verdiği Samsung ve LG gibi markaların fiyat rekabeti Sony’nin popülerliğinin önüne geçtiği için bu tarz zararlar çok doğal.
  Bir ara gündemden düşmeyen Apple’la ilgili artık çok fazla bir haber yayınlanmadığını da hatırlatmak isterim.