reklamı kapat

POPÜLER

“Sosyal medya insanları daha mutsuz ve güvensiz hissettiriyor”

Sosyal medyaya dair her gün yeni bir araştırma çıkıyor. Sosyal medyanın insanları tembelleştirdiği, asosyalleştirdiği, aptallaştırdığı gibi tespitlerin ardı arkası kesilmiyor. Yapılan son araştırmaya göre ise sosyal medya insanları daha güvensiz ve mutsuz bireyler haline getiriyor.

STATEC’ten Francesco Sarracino ve Sapienza Üniversitesi’nden Fabio Sabatini’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği araştırma, Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya mecralarında fazla vakit geçiren insanlar, asıl “sosyal” hayatlarında kendilerini daha güvensiz me mutsuz hissediyor. İkili, 50 bin kişiyi ankete tabi tutarak yaptığı çalışmada, insanlara hayatlarından ne kadar memnun oldukları, arkadaşlarıyla ne sıklıkta görüştükleri ve insanlara ne kadar güvendikleri gibi sorular yöneltmiş.

Anketten çıkan sonuç, arkadaşlarıyla dışarıda vakit geçirenlerin hayattan daha çok keyif aldığı saptanmış. İnternete saatlerini harcayanlar bu fırsatı bulamadıkları için, doğal olarak kendilerini daha çok soyutlanmış ve mutsuz hissediyor. Sabatini ve Sarracino, internette sıklıkla karşılaşılan ayrımcılık ve nefret söylemi gibi unsurların bunda büyük etkisi olduğunu belirtiyor. Araştırma genel olarak sosyal medyanın insanlar üzerinde tamamen negatif bir etki yarattığını ortaya koyuyor.