reklamı kapat

POPÜLER

Blackberry

WhatsApp, Instagram ve Facebook’a BlackBerry’den savaş ilanı

Bir dönemlerin en popüler telefon üreticilerinden BlackBerry, kılıçları kuşandı. Eski telefon üreticisi Facebook, WhatsApp ve Instagram’a dava açıyor.

Bir zamanlar kimsenin elinden düşmeyen BlackBerry şimdilerde ne yazık ki akıllı telefon savaşlarının çok gerisinde. Ancak elbette firmanın sadece donanım değil yazılım çalışmaları da bulunuyor. Firmanın Facebook, WhatsApp ve Instagram’a açtığı dava da tam olarak bu yazılımlarla ilgili. Zira BlackBerry sosyal medya devi ve alt uygulamalarını kendi patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle dava ediyor. Salı günü doldurulan dava metninde popüler sosyal medya araçlarının BlackBerry’nin yenilikçi güvenlik çözümlerini, kullanıcı arayüzünü ve işlevselliği artıran özelliklerini kopyaladığı belirtiliyor. Firmanın ürünlerini başarıya ulaştıran bu özelliklerin patentleri ihlal edilerek sosyal medya uygulaması tarafından uyarlandığını söyleyen BlackBerry, kendi açısından hakkını arıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook’un uzun davacı listesi

Eski telefon devi popüler sosyal medya platformunu dava eden ilk isim değil. 2012’de Yahoo patent ihlali gerekçesiyle benzer bir dava açmıştı. Snapchat’in başına gelen onca şeyden bahsetmiyoruz bile. Yani sosyal medya devi bu davalara alışık. Eski telefon devi dava metninde ise 7 farklı ihlal edilen patente yer vermiş. Bunların arasında “mesajları sessize alma”, “insanları fotoğrafa etiketlerden arama barında otomatik isim doldurma” gibi özellikler yer alıyor. Uzun lafın kısası eski telefon üreticisi şu an pek çok platformda bulunan popüler özelliklerin sahibi olduğunu belirtiyor. Dava metnine buradan ulaşabilirsiniz.