reklamı kapat

POPÜLER

whatsapp

WhatsApp, Hindistan’ı “kullanıcılarını korumak” için dava ediyor

WhatsApp, son dönemde gündeme geldiği konuların tam tersi bir adım atıyor ve ciddi anlamda “kullanıcıları korumak” için Hindistan’ı dava ediyor.

Hindistan merkezli olarak hayata geçirilen yeni sosyal medya yasası / düzenlemesi son haftalarda çok tepki çekiyor. Yeni dönemde ülke kişilerin özel mesajları üzerinden takibini dahi yasal hale getiriyor.

Bu yeni dönemde uymayan WhatsApp, Facebook ve Instagram gibi servislere ise yasak getirileceği konuşuluyor. Yasak ihtimali kapsamında Twitter da yer alıyor.

İşte bu yeni dönem için bir adım atan WhatsApp, direkt olarak Hindistan hükümetini dava ediyor ve bunu tam anlamıyla kullanıcıları korumak için yapıyor.

Firma yeni yasa yüzünden kurdukları tüm güvenlik sistemlerinin iptal edileceğini aktarıyor ve bunun olmamasını istiyor.

Şirket, getirilen yasal düzenlemenin temel hak ve özgürlüklere aykırı olduğunu da aktarıyor. WhatsApp’ın bu konuda haklı olduğu açık şekilde ortada ancak yasal sürecin nasıl sonuçlanacağı bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp yeni gizlilik sözleşmesini 15 Mayıs itibarıyla devreye aldı

Şimdilik yeni gizlilik sözleşmesini onaylamayanlar için bir değişiklik olmadı. Yani herhangi bir hesap silinmedi / kapatılmadı. Servis normal olarak kullanılmaya devam edilebiliyor.

Ancak bu bir süre için böyle olacak. Şirket resmi olarak daha sonra ciddi kısıtlamaların geleceğini belirtiyor. WhatsApp’ın açıklamasına göre bu kısıtlamalar herkes için farklı zamanlarda olacak.

Yapılacak ilk WhatsApp kısıtlaması, yeni dönemi kabul etmeyenler için sohbet / kişi listesine erişimin kesilmesi olacak. Birkaç hafta bu tarz bir kısıtlı kullanım sonrasında ise uygulamanın kullanımı tamamen sona erecek.

Temel olarak yeni sözleşmeyi kabul etmeyen kişiler bir süre sonra WhatsApp’ı kesinlikle kullanamayacak, başkalarından sesli ya da görüntülü çağrı alamayacak.

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti