reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX

SpaceX, nesnelerin interneti odaklı sürpriz bir satın alma yapıyor

SpaceX, kurulan uzaydan internet projesi Starlink merkezinde sürpriz bir satın almaya imza attı. Swarm Technologies şirkete geçiyor.

SpaceX, biliyorsunuz Falcon 9’a yüklediği Starlink uydularını alçak dünya yörüngesine göndermeye devam ediyor. Sürekli yapılan kalkışlarla beraber yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısı 1.800‘e ulaşmış durumda.

Firma tüm dünyayı bu uydular ile sarıyor ve böylelikle her yere internet götürmek istiyor. Bunun bir benzerini Nesnelerin İnterneti cihazları odağında Swarm Technologies firması yapıyor ve bu şirket artık SpaceX’in bünyesine katılıyor.

SpaceX’in bu satın alma işlemci için ne kadar ödediği henüz bilinmiyor. Çok ufak düşük maliyetli ve oldukça ufak (11 x 11 x 2.8 cm) uydular kullanarak Nesnelerin İnterneti temelinde hazırlanan cihazları (Özel modüller aracılığıyla) internete bağlayan Swarm Technologies, SpaceX için ilginç bir seçenek oluyor.

Henüz net açıklamalar yok ancak bu satın alımının arkasında SpaceX’in Swarm Technologies firmasının alandaki uzmanlığından yararlanmak ve şirketin fikri mülkiyet hakkına sahip teknolojilerine sahip olmak yer alıyor olabilir bilgisi geliyor.

Yapılan açıklamaya göre Swarm Technologies şirketinin yaklaşık 30 çalışanı ve operasyonel olarak görev yapan 150 mini uydusu bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, Starlink projesi için de önemli planlar yapıyor

Starlink sisteminin merkezinde modern bir görünümlü bir anten yer alıyor. Bu anten sayesinde Starlink uyduları ile bağlantı kuruluyor. Fakat bu anten zorlu şartlara aşırı dayanıklı değil.

Ürün elbette açık havada ya da yağmurda çalışması için tasarlanmış. Ancak ortaya çıkanlara göre firma daha da sağlam bir seçenek geliştiriyor. Bunun daha zorlu iklimlere dayanabileceği ve uçak ile tekne gibi araçlar üzerine de konumlandırılabileceği söyleniyor.

Firma Starlink’i sadece sabit bir sistem olarak bırakmak istemiyor. Şirket sistemi farklı araçları da internete bağlamak için kullanmak istiyor. Burada gemiler / tekneler, trenler ve uçakları yüksek hızlı internete bağlama gibi güzel bir hedef bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Xbox tarafından gelen yeni oyuncu kulaklığı