reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX, özel bir şirket tarafından üretilen ilk insanlı uzay kapsülü Dragon V2’yi tanıttı [Video]

Hem elektrikli otomobilleriyle ünlü araba üreticisi Tesla‘nın hem de uzay teknolojileri alanında çalışmalar yürüten SpaceX’in CEO’su Elon Musk, uzay kapsülü Dragon‘un yeni versiyonunu tanıttı.

Uluslararası Uzay İstasyonu‘na (UUİ) 7 astronot gönderebilecek bir kapasiteye sahip olan Dragon V2, uzaya gidip geri dönebilen ilk ticari uzay aracı olma özelliğini taşıyor. NASA’nın da yaptığı katkılarla uzun bir süredir geliştirilmekte olan uzay kapsülünün birçok defa kullanılabilir bir yapıda olması ekonomik olarak da büyük bir avantaj sağlıyor. SpaceX’den yapılan açıklamaya göre, Dragon V2 iniş esnasında bir helikopterle aynı hassasiyete sahip.

dragon kapsül

UUİ‘ye taşınması için her bir astronot için Rusya’ya yaklaşık 71 milyon dolar ödeyen ABD’nin, aynı işlemin maliyetini 20 milyon dolara kadar düşüreceği tahmin edilen Dragon V2 sayesinde oldukça rahatlayacağı düşünülüyor. SpaceX’in geliştirdiği bu yeni uzay kapsülünün ilk uçuşunun 2016 yılında, yine aynı şirkete ait olan Falcon roketi aracılığıyla uzaya fırlatılmasıyla gerçekleştirileceği açıklandı.

VİDEO