reklamı kapat

POPÜLER

Stable Diffusion XL 1.0

Stable Diffusion XL Turbo ile görsel üretimi anlık hale geldi

Stable Diffusion XL Turbo ile görsel üretimi anlık hale geldi. Yani sistem siz daha yazarken sonuç verebiliyor ve bu çok dikkat çekiyor.

Stability AI tarafından hazırlanan yeni üretken yapay zeka sistemi Stable Diffusion XL Turbo, metin olarak yazdıklarınızı görsel hale getiriyor ve bunu yukarıda da söylediğimiz gibi daha siz yazarken anlık olarak yapabiliyor. Normalde “yazıdan-görsele” sistemler hemen sonuç veremiyor, içeriğin oluşturulması için biraz beklenmesi gerekiyor. Bunu değiştiren yeni model aktarıldığı kadarıyla Stable Diffusion XL’dan farklı olarak 20 hatta 50 adım üzerinden değil tek bir adım üzerinden üretim yapıyor, işte tam olarak bu sayede gerçek zamanlı olarak çalışabiliyor. Bunun elbette olumsuz bir yanı oluyor, XL Turbo’nun sonuçları XL kadar büyük ve detaylı olmuyor. İstenirse lokal olarak bilgisayarlarda da çalıştırılabilen sistemin hızını Stability AI tarafından paylaşılan hemen aşağıdaki video gözler önüne seriyor:

XL Turbo yapılan açıklamaya göre şu an ticari olmayan bir araştırma lisansı altında bulunuyor yani kullanımı kişisel olarak ticari olmayan amaçlar için sınırlandırılıyor. Bu konuda bundan önce ses getiren sistem DALL-E 3 olmuştu.

“Yeni metinden görüntüye modelimiz DALL-E 3, ince detaylara sahip girdileri son derece ayrıntılı ve doğru görüntülere dönüştürebiliyor.” açıklaması yapılan, bir önceki sürüme oranla inanılmaz geliştirilen ve görseller üzerine net olarak okunabilen doğru yazılar yazabiliyor olmasıyla dikkat çeken yeni sistem hakkında ayrıca şunlar da aktarılıyor:

“DALL-E 3, karmaşık komutlara sadık görüntüler oluşturma konusunda DALL-E 2’den çok daha iyi çalışıyor. Örneğin DALL-E 3, belirli nesneleri ve aralarındaki ilişkileri içeren bir sahneyi doğru şekilde oluşturabiliyor.

Sistem eller gibi insan detaylarında görsel oluştururken DALL-E 2’ye göre önemli gelişmeler getiriyor, üretimi genel olarak daha etkili hale getiriyor.” Yeni sistem ile üretilen çok sayıda seçenek direkt olarak buradaki paylaşımda ya da burada görülebiliyor.

Stable Diffusion XL Turbo yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli