reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

2021 Peugeot 3008 Stellantis

Stellantis, otonom sürüş teknolojisi için kapsamlı test sürecinde

Fiat-Chrysler ve Peugeot-Citroen gruplarının çatısı Stellantis, 5G teknolojisi üzerinden çalışmalarla geleceğe hazırlanıyor.

Advertisement

Stellantis, 5G hücresel teknolojisi, araç içindeki bilgi işlem yeteneklerinin boyutlandırılması ve yapılandırılması da dahil olmak üzere büyük hacimli verilerin yönetimini değerlendirmek üzere küresel çapta birçok girişimde aktif rol oynuyor. Grup çatısı altındaki markalar üzerinden, yüksek hızlı kablosuz iletişim, gelecekteki bağlı hizmetler ve ulaşım teknolojilerinin yanı sıra araç otonom özelliklerinin gelişmesiyle ilgili aktif çalışmalara başladı.Bunun yanında bağlantılı araç inovasyonu, “Dare Forward 2030” stratejik planında aktarılan Stellantis teknoloji stratejisinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Kullanılan test donanımı, yayaları ve diğer araçları uyarmak için yakındaki altyapıya aracın konumunu bildiriyor ve hücresel ağdan acil durum bildirimleri alıyor.

Stellantis, 5GAA bağlantı odağında çalışmalar yürütüyor

Grubun 5GAA bağlantılı araç konsepti, entegre kameralar ve sensör sistemlerini kullanarak ayrıntılı veriler toplayarak, aracın ‘gördüklerini’ tespit ediyor. Sistem, yüksek hızlı 5G hücresel bağlantı kullanarak, aracın bulunduğu konumdaki yayalar ve yaklaşan araçları belirlemek üzere veriler topluyor ve güvenlik risklerini belirleyerek hızlı bir şekilde kararlar alabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni nesil teknolojileri geliştirmenin asıl amacının yolları sürücüler ve yayalar için daha güvenli hale getirmek olduğunu vurgulayan Stellantis’in Teknolojiden Sorumlu Başkan’ı Ned Curic; “Araçtan her şeye (V2X) teknolojileri ve sürüş güvenliği uyarısı ile donatılan otomobilimiz, bu canlı testlere mükemmel uyum sağladı. 5GAA ile ürünlerimizi geliştirmek ve müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmak üzere otonom teknolojisinin önünü açmaya yardımcı olmak için dünya genelinde sektörün öncüleriyle birlikte çalışıyoruz” dedi.