reklamı kapat

POPÜLER

Super Street Fighter IV incelemesi

 - Güncelleme: 27 Temmuz 2010 23:21

Zaten henüz Street Fighter IV’ü almadıysanız koşarak almalınız ancak orijinal oyunun sahipleri de bunca içeriğe kayıtsız kalmamalılar.

“Bİ’ EL VERSENE ABİ”
Super Street Fighter IV katıksız bir dövüş oyunu. Ancak Tekken ve türevi oyunlarla karıştırılmaması gerek. Street Fighter eski arcade salonu ruhunu taşıyan, son derece eğlenceli ve muzip bir oyun. Hem profesyonel oyun turnuvalarının, hem arkadaşlarla geçirilecek eğlenceli saatlerin, hem de yalnız başınıza takıldığınız oyun seanslarınızın başrolünde oynayabilecek kadar kapsamlı bir yapım. Eğlenceli karakterler, öğrenilecek yüzlerce hareket, dinamik ve farklı bir dolu mekan, her birinden farklı tatlar alabileceğiniz seçenekleriyle tam bir oyun şöleni. Peki, eski sürüme göre ne yenilikler var? Öncelikle oyuna tam 10 adet yeni karakterin eklendiğini belirtelim. Super Street Fighter IV’te oynanabilir olarak tam 35 karakter bulunuyor. Eski Final Fight oyunundan (arcade salonlarında Haggar olarak bilinirdi…) Cody ve Guy bu oyunda geri dönüyorlar. Özellikle Guy, seri hareketleri ve hızlı oyun tarzıyla dikkat çekiyor. Street Fighter III serilerinden Makoto, Ibuki ve Dudley, Super Street Fighter II’den T. Hawk ve Dee Jay de bu oyunla birlikte geri dönen karakterler arasında. Az sonra detaylı olarak değineceğimiz Hakan ile birlikte Street Fighter evrenine yeni eklenen bir diğer karakterse Juri. Güney Kore’den katılan Juri’nin son derece seksi görünmesine kesinlikle aldanmayın. Kendisi oyunun kötü adamı olan Seth’in ajanı ve amansız bir Taek kwon do ustası. Diğer yandan orijinal oyunda oynanamayan Seth de bu oyunda oynanabilir karakterler arasında. Hatırlayacak olursanız, orijinal oyunda Seth bizim canmızı çıkarıyordu. Hemen her Street Fighter dövüşçüsünden sağlam bir harekete sahip olan Seth’in tüm hareketlerini artık biz de yapabiliyoruz. Kısacası oyunda tüm karakterler açık durumda geliyor. Yani gizli karakterlere ulaşmak için Arcade modunda kasmanıza gerek yok. Gelelim epeydir gündemimizi meşgul eden Hakan’a. Eğer Street Fighter karakter sınıflarına birazcık hakimseniz ne demek istediğimizi daha rahat anlayacaksınız. Hakan, Zangief ya da T. Hawk sınıfından bir karakter. Yani Ken ya da Guile’ın aksine rakiplerini yakalayarak daha fazla hasar verebiliyor. Elbette ki kendine özel bolca hareketi var ve tüm hareket kombinasyonlarını öğrenmek için dişinizi biraz sıkmalısınız. Hakan kesinlikle oynaması en keyifli karakterlerden biri olmuş ancak öğrenme eğrisi diğer karakterlere göre biraz daha yüksek. Diğer taraftan ilginç ve bir o kadar da komik bir hikayesi var Türk pehlivanın. Hakan, Türkiye’de aynı zamanda büyük bir yağ firmasının sahibi ve dünyaya en iyi yağı satmaya çalışıyor. Diğer yandan ünlü karakterlerden Japon sumo güreşçisi E. Honda’nın da en iyi arkadaşlarından biri. Oyunu edindiğiniz zaman ilk önce Hakan’la biraz pratik yapmanızı, ardından onunla direkt hikaye moduna geçmenizi öneriyoruz.

“MAKİNE JETON YUTTU”
Yeni karakterlerin her biriyle yeni bir oyun stili geliyor. T. Hawk ve Dudley gibi karakterlere biraz daha ısınmak gerekirken, Cody ve Guy’ı seçtiğiniz zaman öğrenme eğriniz biraz daha kısalıyor. Hele ki zaten Ken ve Ryu karakterlerine aşinaysanız, Cody ve Guy ile kısa sürede harikalar yaratabilir hale geleceksiniz. Oynanışa eklenen en büyük yenilikse her bir karaktere yeni bir Ultra kombosu eklenmiş olması. Bildiğiniz gibi Ultra, ekranın altında dövüştükçe artan bir bara sahip ve bu barda biriken enerjiyi kullanarak çıkarttığınız korkunç güçte kombolardan oluşuyor. Artık her bir karakterin iki adet Ultra kombosu var ve maçlar başlamadan önce karakterinizi seçerken kombonuzu da belirleyebiliyorsunuz.

“ABİ GEÇİİM Mİ?”
Şimdi eski Street Fighter oyuncularının çok hoşuna gidecek bir yenilikten bahsedeceğim. Orijinal oyunda, “Nerede yahu araba kırma?” diye sorduysanız, yapımcıların bonus bölümleri bu sürüme sakladıklarını belirtmem gerek. Eski Street Fighter oyunlarının ünlü bonus bölümleri olan araba parçalama ve fıçı kırma oyunun bu sürümüyle birlikte geri dönüyor. Diğer yandan grafiklerde pek bir ilerleme yok ancak halihazırda yeni eklenen karakterlerin animasyonları da son derece baş döndürücü. Zaten neredeyse 70 tane Ultra animasyonu var ve bunları izlemeye doyum olmuyor.

HADOUUUUKEEEN!
Online ortamlarda da durum pek farklı değil. 2vs2, 4vs4 ve Team Battle gibi özelliklere bu ay içerisinde gelecek olan turnuva modu da eklenince Super Street Fighter IV’ün başından kalkmak istemeyeceksiniz. Kısacası elimizdeki orijinal Street Fighter IV’ü bırakma zamanı geldi. Şimdi bu oyuna saldırıyoruz ve idmanlara başlıyoruz. Yakında turnuva seçenekleri açıldığı zaman PSN üzerinden “michbro66” olarak beni aratabilirsiniz. Herkese iyi oyunlar.

Birçok oyuncunun unuttuğu bir konu mesafe almaktır. Oyunu intikam duygularıyla oynayıp ne var, ne yoksa rakibinize girişirseniz kolay lokma olursunuz. Rakibinize aranızdaki mesafeyi ayarlamak zorundasınız.

Pratik yapmak her şey demektir. SF serilerinde başarılı olmak için mutlak suretle bol
pratik yapmalısınız. Özellikle bir karakter seçip onun üzerinde uzmanlaşmak, oyuna
daha çabuk ısınmanızı sağlar.

Farklı karakterlerle, farklı rakiplere karşı kombolar deneyin. Kimi rakiplerin iki hamlesi arasında bıraktığı süre diğerlerine göre kısa ya da uzun olabiliyor. Bunu ancak
deneyerek görebilirsiniz.

Herkesin rahat ettiği bir gamepad tutuşu vardır. Örneğin, kimileri özel hareketleri çıkarmak için analog çubuğu, karakteri hareket ettirmek içinse dijital tuşları kullanır.
Kendinize en yatkın olan tutuşu keşfetmeye çalışın.

OYNANABİLİRLİK
-5YILDIZ-

GRAFİK
-5YILDIZ-

EĞLENCE
-5YILDIZ-

SES – MÜZİK
-4YILDIZ-

YAPIMCI
CAPCOM

DAĞITICI
CAPCOM

PLATFORM
PS3, Xbox 360