reklamı kapat

POPÜLER

Street Fighter X Tekken incelemesi

Oyunun adını duyduğumuz anda şok olmuştuk. Oyun dünyasının iki sert oyuncusu olan rakipler aynı oyunda buluşacaktı. Fikir muhteşemdi ancak aklımızda soru işaretleri vardı. İki oyunun da türü birbirinden farklıydı. Street Fighter iki boyutlu bir oynanışa sahipken, Tekken oyun yapısının içine üçüncü boyutu da sokuyordu. Fakat Capcom ve Namco ne yapıp edip bu iki rakibi bir araya getirmeyi başarmış. Yalnız minik bir detay var: Oyunun ismine dikkat ederseniz ilk sırada Street Fighter’ın ismi yazılmış. Bilmiyoruz aranızda bilenler var mı ancak bu oyunun bir de Tekken X Street Fighter olanı çıkacak. Kısacası bu oyunda Tekken karakterleri Street Fighter topraklarına geliyor. Tüm oyun Street Fighter IV grafiklerinde ve oyun tarzında hazırlanmış. Ve inanın tüm Tekken karakterleri bu oyuna çok ama çok yakışmış.

YUMRUK YUMRUĞA
Oyunun genel konsepti tamamen Tekken karakterlerinin, klasik Street Fighter IV temasına oturtulmasıyla kotarılmış. Şayet Street Fighter IV’ü hakkını vererek oynadıysanız, oyuna alışmakta kesinlikle zorlanmayacaksınız. Karakterlerin tüm kombo sistemi Street Fighter düzenine göre hazırlanmış. Tekken sevenlerin de kontrol şemasını baştan öğrenmek gibi bir dertleri olmayacak. Yumruk, tekme gibi klasik dövüş hareketlerinin üzerine, bazı karakterlere, Tekken serisinde daha önce görmediğimiz büyü atma gücü de eklenmiş. Yine Street Fighter’dan hatırlayacağımız Super ve Ultra barı da oyunun içine entegre edilmiş. Tüm Tekken karakterlerini, Street Fighter karakterleri gibi çılgın hareketler yaparken görmek cidden muazzam. Oyunun detaylı bir eğitim bölümü var. Bu bölümde tüm karakterlerin tanıtımlarını ve temel hareket ve komboların nasıl yapılacağını görüyorsunuz.

ÇEVRİM İÇİ ARENA
Street Fighter X Tekken yeni oyunculara ve deneyimli oyunculara aynı anda hitap edebilecek kadar dengeli bir oyun yapısı sunuyor. Geliştiricileri cidden tebrik etmek gerek. Oyunda her raunt için ikişer karakter seçip oynayabiliyorsunuz. Elbette bu karakterleri dövüş sırasında birbirlerine yardım edecek şekilde kullanmanız gerekiyor. Özellikle eliniz alıştıktan sonra çevrim içi arenaya çıkarken oyun tarzınıza en uygun takımları yaratmanızı tavsiye ediyoruz. Yine tüm dövüşlerinizi kaydedip daha sonra seyredebiliyorsunuz. Tespit edebildiğimiz tek sorun çevrim içi bağlantının zaman zaman sorunlu olmasıydı. Bunun dışında özellikle dövüş oyunu severlere tavsiye ediyoruz.