reklamı kapat

POPÜLER

Tekken 6

 - Güncelleme: 09 Aralık 2009 10:03

GAMEPAD ESKİTMENİN EN EĞLENCELİ YOLU
Baştan peşinen söyleyelim, dövüş oyunlarıyla aranız yoksa, hatta daha önce hayatınızda dövüş oyunu oynamamış olsanız bile bu yazıyı okumalısınız. Tekken 6 başka bir oyun olmuş çünkü. Oyunun son derece güçlü bir içeriği var ve bu güçlü içeriğe tam 40 oynanabilir karakter eşlik ediyor. Yanlış hatırlamıyorsak bu, şimdiye kadar bir dövüş oyunundaki en kalabalık karakter grubu olsa gerek. Tekken serisinin geçmişinden dönüş yapan 34 karaktere ek olarak 6 yeni karakterimiz var. Serinin güçlü yanlarından biri burada bir kez daha ortaya çıkıyor çünkü bunca karakterin hiçbiri birbirinin benzeri ya da duplikasyonu değil. Tüm karakterlerin çerçevesi, dövüş stilinden, arka plan hikayesine kadar özenle çizilmiş. Neyse… Bir heyecanla karakterlerden bahsederek girdik yazıya ama Tekken serisinin yıllardır devam eden bir de hikayesi var tabii ki… Bildiğiniz üzere Jin Kazama en son Mishima Zaibatsu’nun kontrolünü ele geçirip büyükbabası Heihachi’yi bir rokete bağlamış ve uzaya göndermişti. Damarlarında dolanan Oni (Şeytan) kanına daha fazla direnemeyen Jin, Mishima Zaibatsu’nun tüm askeri gücünü kullanarak yeryüzündeki tüm devletlere savaş açar, hatta uzaydaki kolonilere bile… Jin, kontrol ettiği müthiş güçle durdurulamayacak gibi dururken sürpriz bir isim ona karşı durur: Kazuya Mishima ve görünüşe bakılırsa Kazuya, yani Jin’in öz babası, bunu yapabilecek tek kişidir. Jin de bu meydan okumayı kabul eder ve Tekken’i duyurur. Dövüşler bildiğiniz Tekken kalitesinde, değişen bir şey yok. İki yumruk, iki de tekme tuşu bulunuyor. Bunları yön tuşları ile kombine ederek uzun kombolar çıkartabiliyorsunuz. Buna karşılık güreş ve judo gibi disiplinlerden gelen dövüşçülerde (King ve Marduk gibi) rakibinizi yakalayarak dövüşmeniz gerekiyor. Yani daha önce bir Tekken oyunu oynadıysanız hiç yabancılık çekmeyeceksiniz. Fakat oyunu ilk kez oynayacaksanız ilk önce biraz pratik yapmanızı şiddetle öneriyoruz. Oyunun bunun için detaylı bir alıştırma bölümü bulunuyor. Dövüşlerde gördüğümüz en büyük yenilik ise Rage sistemi. Hani, dövüş filmlerinde başkarakter tam yenileceği sırada gaza gelir ve rakibini pataklar ya… Tam da öyle bir mekanik koymuşlar oyunun içine. Enerjiniz bitmek üzereyken, tam yenileceğiniz sırada enerji barınız kıpkırmızı parlamaya başlıyor ve Rage (öfke) moduna geçiyorsunuz. Bu sırada karakteriniz her zamankinden daha güçlü vurmaya başlıyor ve kaybetmek üzere olduğunuz maçı bu şekilde çevirmeye çalışıyorsunuz. Son derece hoş ve yerinde düşünülmüş bir değişiklik.

TAKIN TAKIŞTIRIN
Oyunun bir diğer yeniliği ise kişiselleştirmenin tam anlamıyla abartılmış olması. Oyundaki tüm karakterlerin kostümleriyle baştan aşağı oynayabileceğiniz gibi, kendiniz de sıfırdan bir karakter yaratıp tüm özelliklerini belirleyebiliyorsunuz. Dövüş stilinden, dövmesine kadar her türlü unsura karar verip tamamen kendinize özel bir dövüşçü yaratabiliyorsunuz. Yarattığınız tüm bu karakterleri online maçlarda da kullanabiliyorsunuz. Bu arada yeri gelmişken oyunun, karşılıklı online olarak oynanabilecek modları olduğunu da belirtelim. Oyunun hikaye modu (Story Mode) ise daha önce görmüş olduklarımızdan biraz farklı. Bu modu tek bir karakterin kontrolünü alarak bir harita üzerinde üçüncü kişi kamerasından görünen bir aksiyon oyunu gibi oynuyoruz. Karşımıza boss çıktığı zamansa oyun klasik Tekken’e dönüyor.

İÇİNE ÇEKİYOR
Tekken 6 tek kelimeyle inanılmaz görünüyor. Karakter modellemeleri son derece detaylı, animasyonlar yumuşak. Karakterler arka plan üzerinde kesinlikle sırıtmıyor. Asıl dövüş alanlarını gördüğünüz zaman ağzınız açık kalacak çünkü her taraftan detay fışkırıyor. Arenaların tümü de hasar görüp deforme olabiliyor. Etrafta ne varsa kırılıp dökülebiliyor. Dinamik ve tepki veren bir ortamda dövüşmekse zaten eğlenceli olan oyunu daha da eğlenceli kılıyor haliyle.

YEPYENİ BİR DENEYİM
Dopdolu içeriği, yepyeni karakterleri ve ortamları ile Tekken 6 kesinlikle yeni takıntınız olacak. Namco bu noktadan sonra belli ki durmayacak ve oyuna indirilebilir içerik sağlamaya başlayacak. Aldığımız ilk duyum ise oyunun hikaye moduna getirilecek olan bir online co-op modu. Şimdi gidip idmanlarınızı yapmaya başlayın ve online kapışmalar başlayınca dayak yiyen siz olmayın…

KORUNUNtekkan-6-1Rakibinizi önce durdurup sonra vurmak önemli bir taktik çünkü her kestiğiniz kombodan sonra rakibiniz büyük açıklar veriyor. Önce bırakın rakibiniz size dalsın. Ama hangi yükseklikten korunacağınıza çok dikkat etmeniz gerekiyor.

ÖĞRENİNtekkan-6-2Her karakterin önemli hareketleri ve komboları var. Bunları öğrenmeden asla iyi bir dövüşçü olamazsınız. Hatta tek bir dövüşçüyü seçip kendi tarzınızı bile yaratabilirsiniz. Tekken’in dövüş mekanikleri o derece esnek.

TAKIŞTIRINtekkan-6-3Karakterlerin dış görünümleriyle uğraşmak son derece eğlenceli. Kıyafetler, takılar, dövmeler derken bir kaptırdınız mı aynen gidiyorsunuz. Aynı şekilde kendi yarattığınız karakterleri de online olarak kullanabilmek hoş bir ayrıntı.

KAÇINtekkan-6-4Dövüşlerde üçüncü boyutu kullanmak alışması zor ancak son derece etkili bir taktik. Özellikle rakibin seri kombolarından kaçınabilmek ve ardından rakibin büyük boşluklarını yakalamak bu şekilde mümkün oluyor.

TANIYINtekkan-6-5Oyundaki her rakibi tanıyın. Her karakter potansiyel bir rakiptir. Bu nedenle dövüş stillerini kafanızda gruplamaya gayret edin. Bunu yapmak pek de zor değil ancak özellikle online turnuvalarda çok işinize yarayacaktır.

OYNANABİLİRLİK
-5YILDIZ-

GRAFİK
-5YILDIZ-

EĞLENCE
-4YILDIZ-

SES – MÜZİK
-4YILDIZ-

YAPIMCI
NAMCO BANDAI

DAĞITICI
NAMCO BANDAI

PLATFORM
PS3, XBOX 360, PSP